Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onrust in wereld en zwakke economie raken overslag haven Rotterdam

Onrust in wereld en zwakke economie raken overslag haven Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven is vorig jaar met ruim 6 procent gedaald als gevolg van geopolitieke spanningen, lage economische groei en hoge inflatie. De laatste tijd varen veel schepen vanuit Azië niet meer door de Rode Zee en het Suezkanaal door aanvallen van Houthi-rebellen, waardoor ze moeten omvaren. Schepen komen hierdoor later aan in de haven van Rotterdam.

Er werden vorig jaar onder meer beduidend minder kolen en containers verwerkt, maakte het Havenbedrijf Rotterdam dinsdag bekend. De overslag van vloeibaar gemaakt aardgas (lng), agribulk en ijzererts nam wel toe. In totaal werd voor 438,8 miljoen ton aan goederen overgeslagen in de haven, waar dat in 2022 nog 467,4 miljoen ton was.

De haven verwerkte bijna 7 procent minder containers dan een jaar eerder. De containeroverslag is heel beweeglijk gebleken door de coronaperiode en geopolitieke ontwikkelingen, licht het havenbedrijf toe. In 2022 werd al een daling ingezet en vorig jaar zette die door. De belangrijkste redenen voor de afgenomen containeroverslag zijn de lagere consumptie, lagere productie in Europa en het wegvallen van volumes van en naar Rusland door sancties.

Geopolitieke onrust

De impact van de situatie in de Rode Zee op de totale overslag in Rotterdam zou waarschijnlijk beperkt zijn, zei het havenbedrijf eind december nog. De verwachting was toen wel dat de overslagcijfers hierdoor zo'n 1,25 miljoen ton lager zouden uitvallen, doordat de vertraging de overslag rondom de jaarwisseling beïnvloedde. Dat zou dan wel weer ten gunste komen van de cijfers van 2024. De schepen zouden naar verwachting namelijk wel naar hun bestemming doorvaren.

"Het jaar 2023 kenmerkte zich door voortdurende geopolitieke onrust, lage economische groei als gevolg van hogere rentes en haperende wereldhandel", zegt topman Boudewijn Siemons. "Dit heeft een logisch effect gehad op de overslag in de Rotterdamse haven."

Vloeibaar aardgas (lng)

Wel steeg de aanvoer van lng, omdat Europa veel vloeibaar gemaakt aardgas blijft importeren als vervanging van Russisch gas via leidingen. Ook werd 50 procent meer mais geïmporteerd, omdat boeren in Europa vorig jaar kampten met misoogsten door droogte en overstromingen. De overslag van kolen nam met ongeveer een vijfde af, met name door de lage vraag naar kolen voor stroomproductie. In 2022 steeg de vraag naar kolen nog sterk door zorgen om de energiezekerheid en sterk stijgende gasprijzen.

Meer uit Financieel

Jonge ondernemers hebben miljoen meer nodig voor top 100 Quote

AMSTERDAM (ANP) - Jonge ondernemers hebben dit jaar 1 miljoen euro meer nodig om bij de honderd rijkste 'selfmade' miljonairs onder de 40 jaar te horen. Er is nu minimaal 18 miljoen euro nodig voor een plekje in de lijst van zakenblad Quote. Het gezamenlijke vermogen van de honderd rijkste jonge ondernemers is in een jaar met 6 procent gegroeid, tot bijna 6,4 miljard euro.

52 minuten geleden
Eurostar vervoert meer treinreizigers van en naar Nederland

BRUSSEL (ANP) - Eurostar heeft opnieuw meer treinreizigers van en naar Nederland vervoerd. Dat meldt de spoorvervoerder in de jaarcijfers over 2025. Het bedrijf kondigt ook nieuwe internationale routes aan, waaronder de verbinding tussen Amsterdam en het Zwitserse Genève.

52 minuten geleden
ABN AMRO: mensen gaan minder vaak uit eten in restaurants

AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."

6 uur geleden
Jongerenbank BUUT laat tieners onder 16 als eerste mobiel betalen

AMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.

6 uur geleden
Wall Street scherpt recordstanden verder aan, Nvidia bij stijgers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.

8 uur geleden
McDonald's zet in op hogere kwaliteit voedsel in nieuwe strategie

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".

9 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag voor beursnotering VS in

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.

11 uur geleden