Onrust in wereld en zwakke economie raken overslag haven Rotterdam
ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven is vorig jaar met ruim 6 procent gedaald als gevolg van geopolitieke spanningen, lage economische groei en hoge inflatie. De laatste tijd varen veel schepen vanuit Azië niet meer door de Rode Zee en het Suezkanaal door aanvallen van Houthi-rebellen, waardoor ze moeten omvaren. Schepen komen hierdoor later aan in de haven van Rotterdam.
Er werden vorig jaar onder meer beduidend minder kolen en containers verwerkt, maakte het Havenbedrijf Rotterdam dinsdag bekend. De overslag van vloeibaar gemaakt aardgas (lng), agribulk en ijzererts nam wel toe. In totaal werd voor 438,8 miljoen ton aan goederen overgeslagen in de haven, waar dat in 2022 nog 467,4 miljoen ton was.
De haven verwerkte bijna 7 procent minder containers dan een jaar eerder. De containeroverslag is heel beweeglijk gebleken door de coronaperiode en geopolitieke ontwikkelingen, licht het havenbedrijf toe. In 2022 werd al een daling ingezet en vorig jaar zette die door. De belangrijkste redenen voor de afgenomen containeroverslag zijn de lagere consumptie, lagere productie in Europa en het wegvallen van volumes van en naar Rusland door sancties.
Geopolitieke onrust
De impact van de situatie in de Rode Zee op de totale overslag in Rotterdam zou waarschijnlijk beperkt zijn, zei het havenbedrijf eind december nog. De verwachting was toen wel dat de overslagcijfers hierdoor zo'n 1,25 miljoen ton lager zouden uitvallen, doordat de vertraging de overslag rondom de jaarwisseling beïnvloedde. Dat zou dan wel weer ten gunste komen van de cijfers van 2024. De schepen zouden naar verwachting namelijk wel naar hun bestemming doorvaren.
"Het jaar 2023 kenmerkte zich door voortdurende geopolitieke onrust, lage economische groei als gevolg van hogere rentes en haperende wereldhandel", zegt topman Boudewijn Siemons. "Dit heeft een logisch effect gehad op de overslag in de Rotterdamse haven."
Vloeibaar aardgas (lng)
Wel steeg de aanvoer van lng, omdat Europa veel vloeibaar gemaakt aardgas blijft importeren als vervanging van Russisch gas via leidingen. Ook werd 50 procent meer mais geïmporteerd, omdat boeren in Europa vorig jaar kampten met misoogsten door droogte en overstromingen. De overslag van kolen nam met ongeveer een vijfde af, met name door de lage vraag naar kolen voor stroomproductie. In 2022 steeg de vraag naar kolen nog sterk door zorgen om de energiezekerheid en sterk stijgende gasprijzen.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/AFP) - Kleding van de Aziatische webwinkel Shein bevat gevaarlijke chemicaliën in hoeveelheden die de EU-regels ruim overschrijden. Dat stelt Greenpeace in een rapport dat donderdag is gepubliceerd. Shein heeft al laten weten uit voorzorg de "artikelen die we kunnen identificeren wereldwijd uit onze marktplaats te zullen verwijderen".
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het plan van verf- en coatingconcern AkzoNobel om te fuseren met branchegenoot Axalta krijgt steun van Cevian, een activistische belegger. Eerder dit jaar bouwde de belegger een belang van ongeveer 5 procent op in het Nederlandse bedrijf en stuurde aan op een strategiewijziging.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger geopend. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden voor opluchting bij beleggers. De grootste verkoper van AI-chips ter wereld presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook bleef het bedrijf optimistisch over de vooruitzichten voor de komende maanden. Nvidia steeg ruim 4 procent.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Bedrijfsconflicten zoals het geschil bij de Chinees-Nederlandse chipproducent Nexperia moeten intern opgelost worden door middel van dialoog en overleg. Dat zei de Chinese handelsminister Wang Wentao in een videogesprek met zijn Britse collega Peter Kyle. Wang zegt dat China bij de Nederlandse regering aandringt om bedrijven aan te moedigen deze koers te volgen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - In de Verenigde Staten zijn er in september 119.000 banen bijgekomen, meldt het Amerikaanse statistiekbureau van het ministerie van Arbeid in het uitgestelde banenrapport. Dat is fors meer dan de 51.000 banen die kenners volgens persbureau Bloomberg hadden verwacht.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Unilever overweegt een aantal Britse voedingsmerken te verkopen, waaronder broodbeleg Marmite en mosterdmerk Colman's. Dat meldt persbureau Reuters op basis van anonieme bronnen. Ook zou het Britse was- en levensmiddelenconcern overwegen Bovril van de hand te doen, een rundvleesextract waarmee je bouillon kunt maken.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verwacht de samenwerking met een aantal flexwerkers op de afdeling die financiële criminaliteit zoals witwassen opspoort te beëindigen. Het is nog onduidelijk hoeveel uitzendkrachten en medewerkers van detacheerders weg moeten. Volgens de bank gaat het om een "relatief kleine groep".
3 uur geleden