Onrust in Midden-Oosten drukt op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn maandag met verliezen gesloten. Beleggers deden hun aandelen opnieuw van de hand door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten en zochten hun heil in veiligere havens als goud. Door de oplopende olieprijzen was Shell wel duidelijk in trek.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde 0,6 procent in het rood op 607,24 punten. De MidKap raakte 1,2 procent kwijt op 910,93 punten. De beursgraadmeters in Parijs, Londen en Frankfurt leverden tot 0,7 procent in.
Iran heeft wraak gezworen tegen de Amerikanen voor de dood van de machtige generaal Qassem Soleimani en liet weten zich niet langer aan het atoomakkoord te houden. Het conflict zou zomaar kunnen escaleren. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat wraakacties door Teheran direct zullen worden beantwoord met tegenaanvallen.
Shell
Olie- en gasconcern Shell profiteerde van de sterk gestegen olieprijzen en hoorde bij de stijgers in de AEX met een winst van 0,8 procent. De olieprijzen vervolgden hun opmars door de vrees voor mogelijke terroristische aanslagen op Saudische olievelden. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent duurder op 63,21 dollar. Brentolie kostte 0,6 procent meer op 69,02 dollar per vat.
Grootste winnaar bij de hoofdfondsen was Heineken, die 1,6 procent won. Biotechnoloog Galapagos kreeg een adviesverlaging door JPMorgan voor de kiezen en leverde 2,7 procent in. ASML zakte daarnaast 1,8 procent. Volgens persbureau Reuters heeft Nederland een exportvergunning voor de chipmachinefabrikant naar China opgeschort na sterke druk vanuit de Verenigde Staten. Het ging om een vergunning voor de levering van de modernste chipmachines van ASML.
Flow Traders
In de MidKap profiteerde beursintermediair Flow Traders (plus 3 procent) van de onrust op de beurzen. Oliedienstverlener SBM Offshore won 1,3 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM kampte opnieuw met de duurdere brandstofprijzen en de vrees voor terroristische aanslagen en daalde 0,9 procent.
De euro was 1,1186 dollar waard tegen 1,1174 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting begint een massaclaim tegen het Amerikaanse techbedrijf AppLovin om het illegaal volgen van miljoenen Nederlanders. Volgens The Privacy Collective worden via software in gratis games en apps veel gegevens van mensen verzameld en doorverkocht. De stichting eist een verbod op de praktijken en een schadevergoeding voor de naar schatting minstens 8,5 miljoen gedupeerde Nederlanders.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil bezitters van een koopwoning vanaf volgend jaar verbieden om een sociale huurwoning te huren. Het stadsbestuur wil daarmee duidelijk maken dat het onwenselijk is dat huizenbezitters sociale huurwoningen bezet houden.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) stelt een onderzoek in naar garanties en reparaties van huishoudelijke producten, zoals televisies, wasmachines en computers. Een nieuw speerpunt van de waakhond is duurzamer en circulair produceren makkelijker te maken en daar vloeit het onderzoek uit voort.
22 minuten geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het Duitse handelsoverschot met de Verenigde Staten is in het eerste kwartaal van dit jaar afgenomen door de hogere handelstarieven die de Amerikaanse president Donald Trump heeft opgelegd. Van een handelsoverschot is sprake wanneer een land meer goederen en diensten verkoopt aan het buitenland dan dat het koopt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel is een stuk somberder geworden over de economie van de Europese Unie dan in het najaar van 2025. Door de hoge brandstofprijzen als gevolg van de Iranoorlog vertraagt de economische groei aanzienlijk. Tegelijkertijd wordt het leven voor EU-inwoners een stuk duurder, raamt de Europese Commissie in haar voorjaarsprognose.
1 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De inkomsten van Saudi-Arabiƫ uit olie-export zijn in de eerste maand van de oorlog in het Midden-Oosten gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie jaar. De totale waarde hiervan bedroeg in maart 24,7 miljard dollar, 37 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse Gasunie en de Duitse netbeheerders Open Grid Europe en Thyssengas gaan samen een waterstofverbinding tussen Nederland en Duitsland ontwikkelen. De waterstofnetwerken van beide landen worden met elkaar verbonden. Dat willen ze rond 2031 realiseren, staat in een overeenkomst die ze hebben getekend.
2 uur geleden