Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onrust in Midden-Oosten domineert beursweek

Onrust in Midden-Oosten domineert beursweek

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel zal komende week voor een groot deel worden overheerst door de verdere ontwikkelingen in het Midden-Oosten. De spanningen in de regio zijn sterk opgelopen nadat de Verenigde Staten vrijdag een hoge Iraanse generaal hadden gedood in een luchtaanval. Verder gaat de aandacht van beleggers uit naar verschillende belangrijke macro-economische cijfers, waaronder het banenrapport van de Amerikaanse overheid en gegevens over de Duitse economie.

Teheran heeft wraak gezworen aan de Amerikanen voor de dood van de machtige generaal Qassem Soleimani bij een droneaanval op de internationale luchthaven van de Iraakse hoofdstad Bagdad. Hij was de rechterhand van de hoogste geestelijke van Iran, ayatollah Ali Khamenei. De Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran al gewaarschuwd geen wraak te nemen. Mocht Iran dat toch doen, dan volgen direct tegenaanvallen.

Op de aandelenmarkten werd vrijdag nerveus gereageerd op het nieuws rond Soleimani, terwijl de olieprijzen flink stegen, mede vanwege de angst dat Iran olietankers kan gaan aanvallen in de Perzische Golf als vergelding.

Banenrapport

Het Amerikaanse banenrapport staat voor vrijdag op de rol. Verder komt uit de VS informatie over onder meer de dienstensector en de fabrieksorders. De agenda in Europa bevat data over de Duitse detailhandelsverkopen, fabrieksorders, handel en industriële productie. Verder komen er cijfers over bijvoorbeeld de Europese dienstensector, plus de winkelverkopen, inflatie, werkloosheid, producentenprijzen en het economisch vertrouwen in de eurozone. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) publiceert gegevens over onder meer de inflatie en industrie.

Bij de bedrijven in Amsterdam kan Takeaway.com op aandacht rekenen. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg nadert de maaltijdbestelsite de overwinning in de slepende overnamestrijd rond de Britse branchegenoot Just Eat. Aandeelhouders met meer dan 50 procent van Just Eat zouden hebben aangegeven het bod van Takeaway te accepteren. Het Nederlandse Takeaway en de in Amsterdam genoteerde techinvesteerder Prosus zijn al maanden verwikkeld in een strijd om Just Eat. De beide kemphanen hanteren een deadline voor het bod van vrijdag 10 januari.

De AEX-index op Beursplein 5 verloor vrijdag 0,3 procent tot 611,06 punten. De MidKap zakte 0,3 procent tot 922,37 punten. Elders in Europa was een wisselend beeld te zien. Op Wall Street toonden de graadmeters minnen tot 0,8 procent.

Meer uit Financieel

SPD en CDU botsen over aanpak dure brandstof in Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - De partijen die samen regeren in Duitsland zijn het oneens over de aanpak van de recordhoge brandstofprijzen. De centrumlinkse sociaaldemocraten (SPD) beschuldigden dinsdag de conservatieve minister van Economische Zaken, Katherina Reiche, van passiviteit.

1 uur geleden
FNV: honderden schoonmakers staken mee in actieweek tegen cao

UTRECHT (ANP) - Ongeveer achthonderd schoonmakers doen mee aan de stakingsweek van vakbond FNV, laat een woordvoerder van de vakbond weten. De grootste vakbond van Nederland kondigde maandag vijf stakingsdagen aan uit protest tegen de cao die werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland met vakbond CNV heeft gesloten.

2 uur geleden
Quote: rijkste 500 reserveren zo'n 3 miljard voor goed doel

AMSTERDAM (ANP) - De rijkste vijfhonderd Nederlanders reserveren bij elkaar opgeteld zo'n 3 miljard euro voor het goede doel. Dat is iets meer dan 1 procent van hun gezamenlijke geschatte vermogen van 273 miljard euro, heeft zakenblad Quote becijferd.

2 uur geleden
AEX-index begint voorzichtig door zorgen over AI en olie

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een klein verlies begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door de zorgen over de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) en de stijgende olieprijzen. De chipbedrijven toonden wel enig herstel na de zware verliezen een dag eerder. Die werden veroorzaakt door waarschuwingen van toplieden in de AI-sector over de veiligheidsrisico's van een te snelle en ongecontroleerde ontwikkeling van AI.

4 uur geleden
Elon Musk trekt rechtszaak tegen Apple in na schikking

SAN FRANCISCO (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Techmiljardair Elon Musk heeft zijn rechtszaak tegen Apple ingetrokken. Hij beschuldigde de iPhone-maker er eerder van dat het OpenAI's ChatGPT oneerlijk zou voortrekken ten opzichte van concurrerende chatbots.

4 uur geleden
Eindhovense AI-startup Euclyd haalt ruim 200 miljoen euro op

EINDHOVEN (ANP) - Het Eindhovense AI-chipbedrijf Euclyd heeft ruim 200 miljoen euro opgehaald bij investeerders in de eerste grote financieringsronde van de startende onderneming. Het bedrijf, dat in 2024 werd opgericht op de High Tech Campus Eindhoven, maakte tevens bekend dat oud-topman Peter Wennink van chipmachinemaker ASML voorzitter wordt van de raad van commissarissen.

5 uur geleden
Opnieuw waarschuwt AI-onderzoeker dat AI mensheid kan uitroeien

SAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Opnieuw heeft een AI-onderzoeker gewaarschuwd dat de technologie van kunstmatige intelligentie "de mensheid kan uitroeien". Volgens een oud-medewerker van Google DeepMind is de tijd bijna op om dat scenario te voorkomen.

6 uur geleden