Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onrust bankensector terug op beurzen, ING grootste daler in AEX

Onrust bankensector terug op beurzen, ING grootste daler in AEX

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen vrijdag omlaag, waarmee de forse koerswinsten van een dag eerder voor een deel werden ingeleverd. De onrust onder beleggers in de bankensector laaide weer op, met een zware min voor de geplaagde Zwitserse bank Credit Suisse in Zürich. In Amsterdam moest de ING het ontgelden, de bank was de grootste daler in de AEX-index.

De AEX eindigde uiteindelijk 0,6 procent in het rood op 722,43 punten. Eerder op de dag liet de hoofdgraadmeter op het Damrak nog winst zien. De MidKap zakte 1,1 procent tot 935,41 punten. Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 1,4 procent in.

De Zwitserse SMI-index daalde 1 procent, mede door een daling van ruim 8 procent van Credit Suisse. Op donderdag steeg het aandeel juist nog sterk door het nieuws dat de bank gebruik zal maken van steun van de Zwitserse centrale bank. Boze beleggers in de Verenigde Staten hebben Credit Suisse inmiddels aangeklaagd. Ze beweren dat de bank de eigen bedrijfsvoering te rooskleurig heeft weergegeven in het jaarverslag over 2021.

ING

In de AEX bungelde ING onderaan met een min van 3,6 procent. Dat kan ook te maken hebben met het bericht dat de Poolse dochter ING Bank Slaski van plan is geen dividend uit te keren op verzoek van de Poolse overheid. Verzekeraar Aegon had het ook lastig met een min van 3 procent. In Frankfurt gingen Deutsche Bank en Commerzbank tot 3,5 procent onderuit en in Parijs zakte BNP Paribas 2 procent.

Koplopers in de hoofdindex op Beursplein 5 waren de chipbedrijven ASMI en ASML met plussen tot 2,4 procent. In de MidKap was tankopslagbedrijf Vopak de grootste stijger met een plus van 7,2 procent. PostNL won 3,2 procent dankzij goede cijfers van de Amerikaanse pakketbezorger FedEx die zijn winstverwachting verhoogde. Grootste daler bij de middelgrote fondsen was verzekeraar ASR met een min van 3,6 procent.

Sif

Bij de kleinere bedrijven verloor Sif 2,2 procent. De fabrikant van funderingen voor windmolens zag het bedrijfsresultaat afgelopen jaar stijgen. De nettowinst nam wel af. Biotechnoloog Pharming kelderde om onduidelijke redenen bijna 14 procent.

De euro was 1,0667 dollar waard, tegen 1,0622 dollar een dag eerder. De olieprijzen moesten de eerdere plussen opgeven. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 2,6 procent tot 66,69 dollar en Brentolie werd 2,4 procent goedkoper op 72,96 dollar per vat.

Meer uit Financieel

VS geven 4 miljoen vaten olie vrij om verstoringen door Isaias

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven om maximaal 4 miljoen vaten ruwe olie vrij te geven vanuit de strategische reserves. Daarmee moeten de leveringsproblemen worden opgevangen die de storm Isaias in het zuidoosten van het land heeft veroorzaakt.

31 minuten geleden
Topman Microsoft wil 'noodrem' op geavanceerde AI-modellen

REDMOND (ANP) - De topman van Microsoft heeft gepleit voor meer controle bij het ontwikkelen van kunstmatige intelligentie. Dit weekend zei hij in een bericht op X dat bedrijven krachtige AI-modellen zouden moeten beschouwen als mogelijke interne risico's. Ze moeten er volgens hem van uitgaan dat zulke AI-modellen "gecompromitteerd" zijn en een soort "noodrem" inbouwen om ze in toom te houden.

1 uur geleden
Autoverkoop in China daalt fors door zwakke marktomstandigheden

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.

22 uur geleden
Rechter: geen onderzoek naar Philips in slaapapneu-affaire

AMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.

23 uur geleden
Tesla geeft rijassistent in Europa een nieuwe naam na kritiek

DEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.

1 dag geleden
Benzineprijs bereikt record en is nu even hoog als diesel

EINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.

1 dag geleden
Justitie in Brazilië klaagt Shell aan na overstromingen in 2024

BRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.

1 dag geleden