Ongeveer 500 piekbelasters willen praten over uitkoop
DEN HAAG (ANP) - Tot dusver zijn ongeveer vijfhonderd boeren die vlakbij natuurgebieden veel stikstof uitstoten, bereid om te onderhandelen over uitkoop. Dat zegt demissionair minister Christianne van der Wal (Stikstof) tijdens een debat in de Tweede Kamer.
De meesten van hen hebben interesse in de "woest aantrekkelijke" regeling waardoor zij tot 120 procent van hun bedrijfswaarde kunnen krijgen. Als de boeren besluiten om daarna bijvoorbeeld stallen te slopen, krijgen zij dat ook vergoed.
Volgens een woordvoerder kunnen onderhandelingen met de boeren enkele maanden duren. Daarna is het een kwestie of boeren akkoord gaan met het aanbod dat zij krijgen. Het is dus nog de vraag of inderdaad minstens vijfhonderd boeren zich laten uitkopen.
3000 boeren
In totaal zijn ongeveer 3000 boeren aangemerkt als piekbelaster. Daar is sprake van als door hun bedrijf jaarlijks 2500 mol stikstof neerslaat op gevoelige natuur. Een 'mol' is een scheikundige eenheid waarmee het gewicht van de neerslaande deeltjes wordt berekend. Ongeveer 60 procent van de piekbelasters heeft een bedrijf in Gelderland.
Van der Wal heeft meermaals gewaarschuwd dat er geen aantrekkelijkere regeling zal komen dan deze. Gedwongen uitkoop of onteigening is niet aan de orde. Maar piekbelasters die zich niet laten uitkopen zullen waarschijnlijk te maken krijgen met strengere stikstofnormen of een belasting op stikstofuitstoot. Dit is alleen wel aan een volgend kabinet om verder uit te werken, zei Van der Wal in het debat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De kans dat de SGP de begrotingen van het kabinet en het belastingplan gaat steunen, is een stuk kleiner geworden nadat SGP-Kamerlid Diederik van Dijk een motie van afkeuring indiende tegen zorgminister Sophie Hermans. Van Dijk vindt het betreurenswaardig dat de VVD-minister een proef voor late abortussen laat doorgaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 is niet dichter bij het kabinet gekomen tijdens een gesprek tussen Joost Eerdmans en asielminister Bart van den Brink. Ze zeiden allebei dat het een goed gesprek was, maar JA21-partijleider Eerdmans zei dat hij alleen voor het belastingplan van het kabinet stemt als de dwangoptie uit de spreidingswet niet wordt uitgevoerd. "Anders moeten ze over links."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 wil van binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) horen wat zijn plannen zijn om het door het slavernijverleden ontstane leed te herstellen. Mpanzu Bamenga (D66) maakte tijdens een debat over het slavernijverleden duidelijk daadkracht te missen bij de minister. VVD en CDA toonden zich afwachtender en wezen vooral op het belang van erkenning.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn) begrijpt de zorgen over het noodlijdende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC). Hij sluit nog niet uit dat het kabinet bijspringt, maar maakt wel onderscheid tussen het redden van het centrum zelf en het behoud van de onderzoeks- en opvangfunctie voor zeehonden. Dat heeft de VVD-bewindsman gezegd in een Kamerdebat.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de Verenigde Staten "steeds vaker een onvoorspelbare bondgenoot dan we in het verleden gewend zijn geweest. Ik denk dat we als Europa soms heel duidelijk moeten maken dat we het niet eens zijn met keuzes van de Amerikanen", zei hij voorafgaand aan overleg met EU-leiders in Brussel.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door minder regels en standaardisatie hoopt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) 2,3 miljard euro te besparen op infrastructuurprojecten, zegt hij in een gesprek met de Telegraaf. Hij maakt vrijdag bekend welke projecten doorgaan.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.
1 dag geleden