Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ongeveer 500 piekbelasters willen praten over uitkoop

Ongeveer 500 piekbelasters willen praten over uitkoop

DEN HAAG (ANP) - Tot dusver zijn ongeveer vijfhonderd boeren die vlakbij natuurgebieden veel stikstof uitstoten, bereid om te onderhandelen over uitkoop. Dat zegt demissionair minister Christianne van der Wal (Stikstof) tijdens een debat in de Tweede Kamer.

De meesten van hen hebben interesse in de "woest aantrekkelijke" regeling waardoor zij tot 120 procent van hun bedrijfswaarde kunnen krijgen. Als de boeren besluiten om daarna bijvoorbeeld stallen te slopen, krijgen zij dat ook vergoed.

Volgens een woordvoerder kunnen onderhandelingen met de boeren enkele maanden duren. Daarna is het een kwestie of boeren akkoord gaan met het aanbod dat zij krijgen. Het is dus nog de vraag of inderdaad minstens vijfhonderd boeren zich laten uitkopen.

3000 boeren

In totaal zijn ongeveer 3000 boeren aangemerkt als piekbelaster. Daar is sprake van als door hun bedrijf jaarlijks 2500 mol stikstof neerslaat op gevoelige natuur. Een 'mol' is een scheikundige eenheid waarmee het gewicht van de neerslaande deeltjes wordt berekend. Ongeveer 60 procent van de piekbelasters heeft een bedrijf in Gelderland.

Van der Wal heeft meermaals gewaarschuwd dat er geen aantrekkelijkere regeling zal komen dan deze. Gedwongen uitkoop of onteigening is niet aan de orde. Maar piekbelasters die zich niet laten uitkopen zullen waarschijnlijk te maken krijgen met strengere stikstofnormen of een belasting op stikstofuitstoot. Dit is alleen wel aan een volgend kabinet om verder uit te werken, zei Van der Wal in het debat.

Meer uit Politiek

Kamer steunt besluit minister om licentie ON! in te trekken

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid steunt het besluit van mediaminister Rianne Letschert (D66) om de omroeplicentie van Ongehoord Nederland (ON!) in te trekken. Partijen vinden de keuze van Letschert onvermijdelijk, gezien de misstanden bij de omroep.

7 minuten geleden
Oekraïne krijgt F-16-munitie en nog eens 250 miljoen voor drones

DEN HAAG (ANP) - Nederland steekt nog eens 250 miljoen euro in drones voor Oekraïne. Ook koopt Nederland extra munitie voor Oekraïnes F-16's, heeft defensieminister Dilan Yeşilgöz toegezegd bij een nieuwe inzamelbijeenkomst van Oekraïne-bondgenoten.

19 minuten geleden
Kamerleden willen meer actie om leesvaardigheid te verbeteren

DEN HAAG (ANP) - Dat de leesvaardigheid van scholieren voor de zoveelste keer is verslechterd volgens het meest recente internationale PISA-onderzoek, vraagt om meer actie. Daarover waren Kamerleden het dinsdagmiddag wel eens tijdens het vragenuur. Maar ze hebben uiteenlopende suggesties over wat staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) precies moet doen om de trend te keren.

1 uur geleden
Letschert wil licentie ON! intrekken en omroep uit publiek bestel

DEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) is van plan de erkenning van aspirant-omroep Ongehoord Nederland in te trekken, meldt ON!-directeur Peter Vlemmix na met haar te hebben gesproken op het ministerie. RTL Nieuws, AD en De Telegraaf meldden eerder dinsdag al dat Letschert de eerste formele stap zet.

2 uur geleden
Publieke tribune Tweede Kamer ontruimd om schreeuwende bezoekers

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen heeft tijdens het vragenuur de publieke tribune laten ontruimen, nadat de vergadering drie keer kort na elkaar was verstoord door schreeuwende bezoekers. Het ging om een pro-Palestijns protest dat is opgeëist door XR Justice Now!, onderdeel van Extinction Rebellion Nederland.

2 uur geleden
Ook BBB en 50PLUS steunen acties voor behoud sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - De vakbonden kunnen in hun verzet tegen de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid nog altijd rekenen op steun van BBB en 50PLUS. Dat hebben de partijleiders Henk Vermeer en Jan Struijs gezegd tijdens een protestactie in Den Haag. Ook PRO-leider Jesse Klaver en SP-voorman Jimmy Dijk spraken opnieuw steun uit.

3 uur geleden
Tielen: leesvaardigheid verbeteren is zaak van lange adem

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs) noemt het verbeteren van de leesvaardigheid van Nederlandse jongeren "een zaak van de lange adem". Ze reageert daarmee op de vaststelling dat 39 procent van de 15-jarigen niet goed genoeg kan lezen en laaggeletterd school dreigt te verlaten.

7 uur geleden