
Ongeveer 3,5 miljoen keer gecheckt of data gestolen zijn
DEN HAAG (ANP) - In de afgelopen week, sinds het ontmantelen van een ondergrondse handel in gestolen identiteiten, is ongeveer 3,5 miljoen keer op de site politie.nl/checkjehack gecontroleerd of cybercriminelen gegevens hebben gestolen. Aangezien mensen soms meerdere mailadressen hebben, kan het aantal mensen dat gebruik heeft gemaakt van de site afwijken.
De teller stond afgelopen vrijdag op 2,6 miljoen checks en donderdag op 1,6 miljoen. Op de website van de politie kan een e-mailadres worden ingevuld om na te gaan of dat adres en andere gegevens als wachtwoorden en creditcards zijn gestolen. Als dat zo is, stuurt de politie een mail naar dat adres.
Inmiddels hebben ruim 8800 mailadressen bericht gekregen dat de gegevens daarvan inderdaad zijn gestolen. Tot aan afgelopen vrijdag hadden 6710 mailadressen bevestiging gekregen.
Operatie Cookie Monster
Bij een internationale politieactie van zeventien landen hebben rechercheurs de ondergrondse marktplaats Genesis Market uit de lucht gehaald. Op het platform werden de online-identiteiten van zeker 2 miljoen mensen verhandeld, onder wie ongeveer 50.000 Nederlanders. Het ontmantelen van de dienst, Operatie Cookie Monster, werd afgelopen woensdag naar buiten gebracht. Wereldwijd zijn 119 mensen gearresteerd. Onder de verdachten zijn zeventien Nederlanders.
Cybersecuritybedrijf Computest, dat betrokken was bij het onderzoek naar de onlinehandel, geeft het dringende advies om een aantal stappen te nemen als iemands gegevens zijn gestolen. Allereerst is het belangrijk om uit te loggen bij alle accounts. "Denk met name aan je (werk)mail, PayPal-account en je accounts op cryptovalutaplatformen", zegt Computest. Ook moet een computer volledig worden geherinstalleerd, om zeker te zijn dat de malware die de criminelen gebruiken helemaal van het apparaat verdwijnt. Dan pas kunnen wachtwoorden worden aangepast. Anders steelt de malware simpelweg de nieuwe wachtwoorden.
Het programma Opsporing Verzocht besteedt dinsdagavond ook aandacht aan de internationale actie.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De NOS zendt zondagochtend extra journaals uit in verband met de Amerikaanse aanvallen op nucleaire installaties in Iran. De nieuwsbulletins worden vanaf 09.00 uur uitgezonden op NPO 1. Daardoor vervallen enkele herhalingen, laat de NPO weten.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Nederlanders in Iran en andere landen in het Midden-Oosten gewaarschuwd voor escalatie van het conflict tussen Israël en Iran na de aanvallen van de VS op Iraanse nucleaire installaties.
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim 200.000 mensen hebben zaterdag een bezoek gebracht aan het Festival op de Ring in Amsterdam, dat volgens de organisatie zonder grote incidenten lijkt te zijn verlopen. "Op de meeste plekken was het druk maar beheersbaar", aldus een woordvoerder. Alleen de "highway rave" van Audio Obscura werd tijdelijk stilgelegd, omdat het daar zo druk werd dat mensen over de hekken klommen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het optreden op het Festival op de Ring in Amsterdam dat was stilgelegd omdat er bezoekers over de hekken waren geklommen, kan het laatste halfuur van het festival alsnog doorgaan. "We hebben extra maatregelen getroffen bij Audio Obscura", laat een woordvoerder van de organisatie weten. "Door politie en beveiliging samen is een veilige situatie gecreëerd, waardoor Audio Obscura het laatste halfuur weer open kan."
10 uur geledenLAGOS (ANP) - Nederland heeft zaterdag de zogeheten Benin Bronzen officieel teruggegeven aan Nigeria. Het gaat om 119 kunstvoorwerpen die in 1897 door Engeland zijn geroofd uit het toenmalige koninkrijk Benin in het westen van Afrika en die later in Nederland terechtkwamen. In het Nationaal Museum in Lagos ondertekenden Nigeriaanse en Nederlandse vertegenwoordigers de overdracht.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is zaterdagavond erg druk op het Festival op de Ring in Amsterdam. Lokale media melden dat tientallen mensen over de hekken langs de snelweg klimmen. Stadszender AT5 zegt meerdere berichten te hebben ontvangen van bezoekers die weg willen omdat het te druk is op het festivalterrein op de A10 en volgens Het Parool is de sfeer in de buurt van een van de podia "bij vlagen grimmig".
11 uur geledenOCHTEN (ANP) - Een man is zaterdagmiddag verdronken in een grindgat van de Waal aan de Waalbandijk in het Gelderse Ochten. Het gaat om een 29-jarige man uit het Brabantse dorp Fijnaart. Hij kwam in de problemen tijdens het zwemmen, meldt de politie.
12 uur geleden