Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ongeduldig oppositieverbond: cruciale dag voor onderwijsbegroting

Ongeduldig oppositieverbond: cruciale dag voor onderwijsbegroting

DEN HAAG (ANP) - Het oppositieverbond van CDA, ChristenUnie, SGP en JA21 noemt woensdag een cruciale dag voor de gesprekken met de coalitie over het terugdraaien van onderwijsbezuinigingen. Donderdag zijn de stemmingen, die al eens werden uitgesteld, en de partijen voelen er weinig voor om nog op die ochtend door te praten.

"Erop of eronder", stelde ChristenUnie-leider Mirjam Bikker voor een nieuwe overlegronde. "Het houdt een keer op", volgens CDA-voorman Henri Bontenbal. Joost Eerdmans (JA21): "Het is nu D-day."

De onderhandelende oppositiepartijen zijn duidelijk gefrustreerd dat ze nog niet tot een akkoord zijn gekomen met de regeringscoalitie van PVV, VVD, NSC en BBB. "Het is wel tijd dat we helderheid gaan krijgen", verzuchtte Bikker. Zij benadrukte dat de oppositiepartijen "veel oplossingen hebben aangedragen". Het verder uitstellen van de stemmingen over alle begrotingen ziet zij niet zitten. "Er moet morgen wel gestemd worden."

Dekking

Op de vraag waarover nu nog onenigheid is, kon CDA'er Bontenbal duidelijk zijn: "Dekking. Daar zijn we het niet over eens. Wij doen steeds voorstellen, maar er moet aan de andere kant ook bewogen worden." De onderlinge spanning tussen de regeringspartijen helpt het proces ook niet bepaald, voegde hij toe. Hij beklaagde zich er ook over dat de coalitiepartijen met "allemaal tabelletjes komen met maatregelen waar niet goed over nagedacht lijkt te zijn". Dit alles maakt het "steeds onaantrekkelijker om een deal te sluiten".

Toch blijft de christendemocraat hoopvol, hoewel hij benadrukte dat dat niet eindeloos zal duren. "Ik ga hier niet nog dagenlang heen en weer lopen." Volgens Eerdmans kan er nog een hoop gebeuren in het overleg op de dag voor de stemmingen. "De dag is nog lang."

Meer uit Politiek

Boekholt over interview: had woorden zorgvuldiger moeten kiezen

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."

1 uur geleden
Kabinet kan nog niet zeggen wanneer het energiemaatregelen treft

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.

14 uur geleden
Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

15 uur geleden
Minister Sjoerdsma gaat op handelsmissie naar China

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.

16 uur geleden
Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

17 uur geleden
Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

19 uur geleden
Interesse D66 en CDA voor maximumprijs, VVD wil lagere accijnzen

DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.

19 uur geleden