Ongeduldig oppositieverbond: cruciale dag voor onderwijsbegroting
DEN HAAG (ANP) - Het oppositieverbond van CDA, ChristenUnie, SGP en JA21 noemt woensdag een cruciale dag voor de gesprekken met de coalitie over het terugdraaien van onderwijsbezuinigingen. Donderdag zijn de stemmingen, die al eens werden uitgesteld, en de partijen voelen er weinig voor om nog op die ochtend door te praten.
"Erop of eronder", stelde ChristenUnie-leider Mirjam Bikker voor een nieuwe overlegronde. "Het houdt een keer op", volgens CDA-voorman Henri Bontenbal. Joost Eerdmans (JA21): "Het is nu D-day."
De onderhandelende oppositiepartijen zijn duidelijk gefrustreerd dat ze nog niet tot een akkoord zijn gekomen met de regeringscoalitie van PVV, VVD, NSC en BBB. "Het is wel tijd dat we helderheid gaan krijgen", verzuchtte Bikker. Zij benadrukte dat de oppositiepartijen "veel oplossingen hebben aangedragen". Het verder uitstellen van de stemmingen over alle begrotingen ziet zij niet zitten. "Er moet morgen wel gestemd worden."
Dekking
Op de vraag waarover nu nog onenigheid is, kon CDA'er Bontenbal duidelijk zijn: "Dekking. Daar zijn we het niet over eens. Wij doen steeds voorstellen, maar er moet aan de andere kant ook bewogen worden." De onderlinge spanning tussen de regeringspartijen helpt het proces ook niet bepaald, voegde hij toe. Hij beklaagde zich er ook over dat de coalitiepartijen met "allemaal tabelletjes komen met maatregelen waar niet goed over nagedacht lijkt te zijn". Dit alles maakt het "steeds onaantrekkelijker om een deal te sluiten".
Toch blijft de christendemocraat hoopvol, hoewel hij benadrukte dat dat niet eindeloos zal duren. "Ik ga hier niet nog dagenlang heen en weer lopen." Volgens Eerdmans kan er nog een hoop gebeuren in het overleg op de dag voor de stemmingen. "De dag is nog lang."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.
19 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.
20 uur geleden