Ongeduldig oppositieverbond: cruciale dag voor onderwijsbegroting
DEN HAAG (ANP) - Het oppositieverbond van CDA, ChristenUnie, SGP en JA21 noemt woensdag een cruciale dag voor de gesprekken met de coalitie over het terugdraaien van onderwijsbezuinigingen. Donderdag zijn de stemmingen, die al eens werden uitgesteld, en de partijen voelen er weinig voor om nog op die ochtend door te praten.
"Erop of eronder", stelde ChristenUnie-leider Mirjam Bikker voor een nieuwe overlegronde. "Het houdt een keer op", volgens CDA-voorman Henri Bontenbal. Joost Eerdmans (JA21): "Het is nu D-day."
De onderhandelende oppositiepartijen zijn duidelijk gefrustreerd dat ze nog niet tot een akkoord zijn gekomen met de regeringscoalitie van PVV, VVD, NSC en BBB. "Het is wel tijd dat we helderheid gaan krijgen", verzuchtte Bikker. Zij benadrukte dat de oppositiepartijen "veel oplossingen hebben aangedragen". Het verder uitstellen van de stemmingen over alle begrotingen ziet zij niet zitten. "Er moet morgen wel gestemd worden."
Dekking
Op de vraag waarover nu nog onenigheid is, kon CDA'er Bontenbal duidelijk zijn: "Dekking. Daar zijn we het niet over eens. Wij doen steeds voorstellen, maar er moet aan de andere kant ook bewogen worden." De onderlinge spanning tussen de regeringspartijen helpt het proces ook niet bepaald, voegde hij toe. Hij beklaagde zich er ook over dat de coalitiepartijen met "allemaal tabelletjes komen met maatregelen waar niet goed over nagedacht lijkt te zijn". Dit alles maakt het "steeds onaantrekkelijker om een deal te sluiten".
Toch blijft de christendemocraat hoopvol, hoewel hij benadrukte dat dat niet eindeloos zal duren. "Ik ga hier niet nog dagenlang heen en weer lopen." Volgens Eerdmans kan er nog een hoop gebeuren in het overleg op de dag voor de stemmingen. "De dag is nog lang."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt het demissionaire kabinet te stil als het gaat om de spanningen in de Cariben. Partijen vinden de informatievoorziening aan Aruba, CuraƧao en Bonaire onvoldoende, maar ook aan de Kamer zelf.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat de Amerikaanse aanvallen op vermeende drugsboten uit Venezuela niet veroordelen. Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) zei dinsdagavond in een debat in de Tweede Kamer over de spanningen in de Cariben nog niet zo ver te willen gaan.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma wil "eerlijk en zorgvuldig" te werk gaan bij het openbaar maken van uitstootgegevens van boeren. Dat laat zij via een woordvoerder weten na een kritische brief van het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding, dat haar ervan beticht de publicatie van deze data doelbewust te vertragen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid roept demissionair klimaat- en energieminister Sophie Hermans opnieuw op de gaswinning bij Warffum te beƫindigen. De VVD-bewindsvrouw herhaalde eerder deze week nog in een debat dat de wet haar dit niet toestaat. Een motie van de SP haalde het toch, met steun van D66, PVV, GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, PvdD, DENK, 50PLUS en Volt.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 wil dat Rianne Letschert de nieuwe informateur wordt. Een woordvoerder van de partij bevestigt een bericht van BNR daarover. Letschert is bestuursvoorzitter van de Universiteit Maastricht en moet Sybrand Buma opvolgen als informateur.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding haalt in een brief uit naar minister Femke Wiersma van Landbouw over het weigeren van het openbaar maken van uitstootgegevens van veehouderijen. Follow the Money en NRC hadden nogmaals een verzoek tot bemiddeling ingediend om de gegevens te krijgen. Het adviescollege vindt dat de minister doelbewust vertraagt en dat dit de belastingbetaler miljoenen euro's kost.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen moeten in de klas beter leren lezen, schrijven en rekenen, schrijft een nieuwe wet voor waarmee de Tweede Kamer dinsdagmiddag heeft ingestemd. Het gaat om een vernieuwing van de zogeheten kerndoelen, waarin staat waaraan de lesprogramma's van scholen moeten voldoen. Daarin staat ook dat docenten meer aandacht moeten geven aan digitale vaardigheden en hoe leerlingen zich kunnen ontwikkelen tot betrokken burgers.
15 uur geleden