Ongeduldig oppositieverbond: cruciale dag voor onderwijsbegroting
DEN HAAG (ANP) - Het oppositieverbond van CDA, ChristenUnie, SGP en JA21 noemt woensdag een cruciale dag voor de gesprekken met de coalitie over het terugdraaien van onderwijsbezuinigingen. Donderdag zijn de stemmingen, die al eens werden uitgesteld, en de partijen voelen er weinig voor om nog op die ochtend door te praten.
"Erop of eronder", stelde ChristenUnie-leider Mirjam Bikker voor een nieuwe overlegronde. "Het houdt een keer op", volgens CDA-voorman Henri Bontenbal. Joost Eerdmans (JA21): "Het is nu D-day."
De onderhandelende oppositiepartijen zijn duidelijk gefrustreerd dat ze nog niet tot een akkoord zijn gekomen met de regeringscoalitie van PVV, VVD, NSC en BBB. "Het is wel tijd dat we helderheid gaan krijgen", verzuchtte Bikker. Zij benadrukte dat de oppositiepartijen "veel oplossingen hebben aangedragen". Het verder uitstellen van de stemmingen over alle begrotingen ziet zij niet zitten. "Er moet morgen wel gestemd worden."
Dekking
Op de vraag waarover nu nog onenigheid is, kon CDA'er Bontenbal duidelijk zijn: "Dekking. Daar zijn we het niet over eens. Wij doen steeds voorstellen, maar er moet aan de andere kant ook bewogen worden." De onderlinge spanning tussen de regeringspartijen helpt het proces ook niet bepaald, voegde hij toe. Hij beklaagde zich er ook over dat de coalitiepartijen met "allemaal tabelletjes komen met maatregelen waar niet goed over nagedacht lijkt te zijn". Dit alles maakt het "steeds onaantrekkelijker om een deal te sluiten".
Toch blijft de christendemocraat hoopvol, hoewel hij benadrukte dat dat niet eindeloos zal duren. "Ik ga hier niet nog dagenlang heen en weer lopen." Volgens Eerdmans kan er nog een hoop gebeuren in het overleg op de dag voor de stemmingen. "De dag is nog lang."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Wat Rob Jetten betreft moeten de formerende partijen "de komende dagen of weken de knoop doorhakken" over de manier van samenwerken in een nieuwe coalitie. Dat zegt de D66-leider na zijn eerste gesprek met informateur Rianne Letschert na de kerstvakantie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland steunt 'onze Deense vrienden' volledig als het gaat om de toekomst van Groenland. Dat schrijft buitenlandminister David van Weel (VVD) op sociaal medium X. "De toekomst van Groenland is aan Denemarken en Groenland", aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel van Buitenlandse Zaken belde met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio over de Amerikaanse aanval in Venezuela waarbij president Nicolás Maduro werd opgepakt. Op X schrijft Van Weel dat hij ook de gevolgen van de Amerikaanse ingreep op het Caribische deel van het koninkrijk met Rubio heeft besproken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer onderbreekt donderdag het kerstreces voor een debat over de Amerikaanse operatie in Venezuela en de gevangenneming van president Nicolás Maduro. Het commissiedebat is na een verzoek van ChristenUnie-Kamerlid Don Ceder ingepland om 17.00 uur.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert hervat maandag de gesprekken met D66, CDA en VVD. "Dit wordt een cruciale week", zei ze op haar eerste werkdag in het nieuwe jaar. De partijen bespreken onder meer de begroting en de vraag of andere partijen bij het proces betrokken moeten worden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet wil de Amerikaanse aanvallen op Venezuela en het gevangennemen van de Venezolaanse president Nicolás Maduro nog niet veroordelen. Demissionair buitenlandminister David van Weel wil eerst de persconferentie van de Amerikaanse president Donald Trump afwachten "en de discussie die daarover in de VS gevoerd wordt".
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof heeft de premiers Mike Eman (Aruba) en Gilmar Pisas (Curaçao) en gezaghebber John Soliano (Bonaire) laten weten "dat zij en de mensen op de eilanden op onze steun kunnen rekenen in deze onzekere tijd". Dat meldt de premier op X naar aanleiding van de Amerikaanse aanval op buurland Venezuela.
3 dagen geleden