Ongeduld in Kamer groeit over opvang kinderen in Griekenland
DEN HAAG (ANP) - Oppositie- én coalitiepartijen vragen zich af of het kabinet wel de beloofde haast maakt met hulp aan alleenstaande minderjarige asielzoekers in Griekenland. Regeringspartijen D66 en ChristenUnie willen "zo snel mogelijk opheldering" over berichten dat het nog niet vlot met het toegezegde onderdak en de begeleiding.
Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) en haar Griekse collega’s legden de afspraken donderdag vast. Nederland gaat op het Griekse vasteland een vijftigtal opvangplekken betalen en regelen voor kinderen zonder ouders uit de overvolle vluchtelingenkampen op de Griekse eilanden. Ook gaat Nederland helpen bij het trainen van voogden die hen onder hun hoede moeten nemen. Broekers en de Grieken benadrukten daarbij dat spoed is geboden.
Maar volgens de Groene Amsterdammer zit er nog geen vaart in de Nederlands-Griekse samenwerking. Voor de zomer komt er in ieder geval niets van de grond, hoorde het opinieblad van Griekse functionarissen.
Verre van gerust
Dat had Broekers de Kamer wel voorgespiegeld, stellen onder andere D66, ChristenUnie en SP. Ze wijzen erop dat de staatssecretaris begin deze maand nog beaamde dat "het toch niet zo kan zijn" dat het nog "weken of maanden gaat duren".
Ook VluchtelingenWerk, Defence for Children en Stichting Vluchteling zijn "verre van gerust" op snelle vorderingen. "De praktijk in Griekenland is veel weerbarstiger dan de plannen van de staatssecretaris schetsen", zeggen de hulporganisaties. Van soortgelijke plannen kwam afgelopen jaren ook niets terecht, horen zij van Griekse organisaties waarmee ze samenwerken. De drie ngo's willen dat Nederland, net als Duitsland en andere landen, kinderen zonder ouders of begeleiders uit Griekse vluchtelingenkampen opneemt.
Daarop drongen ook D66 en ChristenUnie lang aan. Maar zij namen uiteindelijk genoegen met Broekers' compromisvoorstel, omdat voor meer geen steun zou zijn in kabinet en Kamer.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.
10 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.
12 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.
13 uur geleden