'Onduidelijkheid rond brexit maakt voorbereiding lastig'
AMSTERDAM (ANP) - De voortdurende onduidelijkheid over de brexit maakt het voor Nederlandse bedrijven moeilijk om volledig voorbereid te zijn op de komende veranderingen. Dat zegt econoom Bert Colijn van ING. Afgelopen week leek de kans op een handelsakkoord toe te nemen, maar door het staken van de onderhandelingen is een no-dealbrexit nu weer reëler.
Slechts iets meer dan de helft van de bedrijven zegt goed voorbereid te zijn op de brexit. Daarbij tekent de ING-econoom aan dat de coronacrisis ook het nodige vraagt van ondernemingen en dat de aandacht daardoor de afgelopen maanden wat minder uitging naar het Britse vertrek uit de EU.
Overigens wordt de Nederlandse economie volgens het Economisch Bureau van ING geraakt door de brexit, of er nu wel of geen handelsakkoord wordt gesloten. Als er een akkoord komt, komen er wel weer douaneformaliteiten die vanaf 1 juli volgend jaar aan beide zijden van de grens volledig in werking zijn. Ook is het Britse pond sinds de stemming voor de brexit al verzwakt ten opzichte van de euro, waardoor Nederlandse producten relatief duurder zijn geworden.
Komt er geen deal en komen er dus heffingen, dan worden vooral exporteurs van voedsel en agrarische producten getroffen. Op die producten wil het Verenigd Koninkrijk de hoogste invoerbelasting heffen. Ook kleding wordt relatief zwaar belast, net als transportmiddelen.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
7 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
9 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
11 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
23 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
23 uur geleden