Onderzoeksraad: controleer de constructie van grote gebouwen
DEN HAAG (ANP) - Elk groot openbaar gebouw in Nederland zou op vaste tijden gecontroleerd moeten worden om te zien of de constructie nog wel veilig is. Zo'n 'APK' zou wettelijk verplicht moeten worden, adviseert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) naar aanleiding van het gedeeltelijke instorten van het dak van het AZ-stadion vorig jaar.
Het Alkmaarse stadiondak voldeed bij de oplevering in 2006 al niet aan de eisen en binnen een paar jaar ontstond een scheur in een lasverbinding. Dat werd niet ontdekt omdat het dak nooit werd gecontroleerd. Dertien jaar lang zaten duizenden toeschouwers onder het verzwakte dak. Omdat het stadion leeg was toen het dak naar beneden stortte, raakte niemand gewond.
Volgens de Onderzoeksraad staat dit niet op zich, in de afgelopen twintig jaar zouden bij minstens zestig gebouwen ernstige gebreken aan het licht zijn gekomen. In de helft van de gevallen werd het gebrek op tijd ontdekt en konden ongelukken worden voorkomen, zoals bij het winkelcentrum aan het Bos en Lommerplein in Amsterdam in 2006 en bij het NAC-stadion in Breda in 2014.
Bij de andere helft leidde het gebrek wel tot een instorting. Als voorbeeld van zulke ongelukken noemt de raad onder meer het instorten van het dak van voetbalstadion Grolsch Veste in Enschede in 2011. Daarbij kwam een bouwvakker om het leven. In 2003 vielen vijf balkons van een appartementencomplex in Maastricht naar beneden, waardoor twee bewoners omkwamen. In 2006 viel een dode door het instorten van een trap langs de gracht in Utrecht. In 2017 stortte een parkeergarage bij Eindhoven Airport deels in en in 2010 kwam een deel van de B-Tower in Rotterdam naar beneden.
In sommige gevallen gebeurde de instorting totaal onverwacht, schrijft de Onderzoeksraad, maar in andere gevallen is er niet genoeg gedaan met waarschuwingen.
De bouwsector wil de veiligheid beter controleren tijdens het ontwerp en de bouw, maar "wanneer een gebouw eenmaal in gebruik is genomen, blijkt deze controle nauwelijks plaats te vinden", aldus de Onderzoeksraad.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Meerdere journalisten zijn zaterdagmiddag belaagd door actievoerders bij een extreemrechtse demonstratie op het Malieveld in Den Haag. Dat melden de politie en organisatie PersVeilig. De politie staat in contact met een journalist die tijdens de politie-inzet in het water belandde.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdagmiddag 24 mensen aangehouden in verband met de rellen op het Malieveld. Zij zitten vast voor voor onder meer verboden wapenbezit en het negeren van het noodbevel.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Politiebond (NPB) pleit ervoor dat het geweld tegen de politie in Den Haag "daadwerkelijke gevolgen krijgt en leidt tot strafrechtelijke vervolging van dit reltuig", meldt de bond in een verklaring. De bond roept de rechterlijke macht op "om met kracht op te treden; alleen zo sturen we een helder signaal".
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De grote brand aan de Keileweg in Rotterdam was toch niet overgeslagen naar kunstinstelling Brutus Art Space, hoewel de veiligheidsregio dat wel had gemeld. Die correctie op de berichtgeving meldt de veiligheidsregio.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met het geweld dat zaterdagmiddag losbarstte bij een manifestatie op het Malieveld is "een grens overschreden", stelt locoburgemeester Richard de Mos van Den Haag. In een verklaring laat hij weten dat dit "niets meer te maken heeft met demonstreren".
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De brand bij Brutus Art Space in Rotterdam is onder controle. "De brandweer is momenteel bezig met het ventileren van het pand en controleert het gebouw op eventuele resterende brandhaarden en smeulende delen", meldt de veiligheidsregio.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij Brutus Art Space in Rotterdam zijn hulpdiensten bezig aanwezigen veilig uit het gebouw te krijgen, meldt de veiligheidsregio. In het pand woedt een grote brand.
10 uur geleden