Onderzoeksraad: controleer de constructie van grote gebouwen
DEN HAAG (ANP) - Elk groot openbaar gebouw in Nederland zou op vaste tijden gecontroleerd moeten worden om te zien of de constructie nog wel veilig is. Zo'n 'APK' zou wettelijk verplicht moeten worden, adviseert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) naar aanleiding van het gedeeltelijke instorten van het dak van het AZ-stadion vorig jaar.
Het Alkmaarse stadiondak voldeed bij de oplevering in 2006 al niet aan de eisen en binnen een paar jaar ontstond een scheur in een lasverbinding. Dat werd niet ontdekt omdat het dak nooit werd gecontroleerd. Dertien jaar lang zaten duizenden toeschouwers onder het verzwakte dak. Omdat het stadion leeg was toen het dak naar beneden stortte, raakte niemand gewond.
Volgens de Onderzoeksraad staat dit niet op zich, in de afgelopen twintig jaar zouden bij minstens zestig gebouwen ernstige gebreken aan het licht zijn gekomen. In de helft van de gevallen werd het gebrek op tijd ontdekt en konden ongelukken worden voorkomen, zoals bij het winkelcentrum aan het Bos en Lommerplein in Amsterdam in 2006 en bij het NAC-stadion in Breda in 2014.
Bij de andere helft leidde het gebrek wel tot een instorting. Als voorbeeld van zulke ongelukken noemt de raad onder meer het instorten van het dak van voetbalstadion Grolsch Veste in Enschede in 2011. Daarbij kwam een bouwvakker om het leven. In 2003 vielen vijf balkons van een appartementencomplex in Maastricht naar beneden, waardoor twee bewoners omkwamen. In 2006 viel een dode door het instorten van een trap langs de gracht in Utrecht. In 2017 stortte een parkeergarage bij Eindhoven Airport deels in en in 2010 kwam een deel van de B-Tower in Rotterdam naar beneden.
In sommige gevallen gebeurde de instorting totaal onverwacht, schrijft de Onderzoeksraad, maar in andere gevallen is er niet genoeg gedaan met waarschuwingen.
De bouwsector wil de veiligheid beter controleren tijdens het ontwerp en de bouw, maar "wanneer een gebouw eenmaal in gebruik is genomen, blijkt deze controle nauwelijks plaats te vinden", aldus de Onderzoeksraad.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De 37-jarige man die vorige maand een gevangenismedewerker zou hebben doodgeschoten op de NDSM-kade in Amsterdam blijft ook de komende drie maanden vastzitten. Zijn hechtenis is met negentig dagen verlengd, liet de rechtbank in de hoofdstad dinsdag weten. De Amsterdammer wordt verdacht van moord.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ANWB en de Consumentenbond waarschuwen voor ernstige gebreken bij twee autostoeltjes: de Britax Römer Baby-Safe Pro met Vario Base 5Z en de Axkid Minikid Core. De gebreken kwamen volgens de organisaties naar voren tijdens de nieuwste autostoeltjestest.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant geldt dinsdagochtend code geel om dichte mist. Het KNMI waarschuwt in de drie provincies tot 10.00 uur voor plaatselijk dichte mist. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn. "Met name het verkeer kan hiervan hinder ondervinden", aldus het KNMI.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Over ruim een maand, op 8 november, vindt in Nederland opnieuw een Rode Lijn-protest plaats. Dertien organisaties, waaronder Amnesty International, Oxfam Novib en Save the Children, willen met de massademonstratie laten zien "dat Nederland nee zegt tegen genocide en Israëls illegale bezetting". De demonstratie vindt plaats in Amsterdam en begint op het Museumplein.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met 123 miljoen euro wil het kabinet de natuur in de Brainport-regio vooruithelpen. Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kondigde dat bedrag aan bij een werkbezoek aan het Groene Woud bij het Brabantse Liempde.
13 uur geledenKORNWERDERZAND (ANP) - De Afsluitdijk is op snelweg A7 bij Kornwerderzand in Friesland in beide richtingen dicht door een storing aan de Zuidbrug. Dat meldt Rijkswaterstaat. Een monteur is onderweg. Het is volgens een woordvoerder niet duidelijk hoelang het gaat duren voordat er een oplossing is.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Weekend van de Wetenschap, dat ieder jaar in het eerste weekend van oktober valt, trok deze editie 125.000 bezoekers. Ruim driehonderd organisaties door heel Nederland openden op 3 en 4 oktober hun deuren voor bezoekers en lieten ze kennismaken met wetenschap en technologie.
17 uur geleden