Onderzoeksraad: boten ongeluk Terschelling voeren te hard
DEN HAAG (ANP) - Bij het bootongeluk op de Waddenzee bij Terschelling in oktober 2022 voeren de snelboot Tiger van rederij Doeksen en de watertaxi De Stormloper van Watertaxi De Bazuin die met elkaar in botsing kwamen te hard. De snelboot voer daarbij meer dan twee keer te hard, concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OvV). Ook communiceerde de bemanning van de twee schepen niet duidelijk met elkaar en hield zich niet aan de geldende vaarregels.
Het ongeluk vond plaats in de vroege ochtend van 21 oktober, nog voor zonsopkomst. Door de botsing kwamen drie mannen en een kind om het leven, vier anderen raakten gewond. Het lichaam van de 12-jarige jongen werd nooit gevonden.
In het Schuitengat, de vaargeul bij Terschelling waar het ongeluk plaatsvond, geldt een maximumsnelheid van 20 kilometer per uur. Snelboot Tiger voer vlak voor het ongeluk 55 kilometer per uur. Watertaxi Stormloper voer bijna 30 kilometer per uur. Volgens de OvV wisten rederij Doeksen en watertaxibedrijf De Bazuin dat er een maximumsnelheid in de vaargeul geldt. "Beide bedrijven overschreden deze snelheidslimiet structureel", aldus de raad.
Locatiesysteem
Het kwam in de periode tussen 1 en 17 oktober regelmatig voor dat watertaxi's en snelboten meer dan 50 kilometer per uur voeren. Dat blijkt uit een analyse van AIS-gegevens, een locatiesysteem waarmee de snelheid van schepen berekend kan worden.
De maximumsnelheid op de Waddenzee kan makkelijk overschreden worden omdat schippers alleen op heterdaad betrapt kunnen worden door patrouilleschepen. Rijkswaterstaat, die de taak heeft om de maximumsnelheid te handhaven, mag geen gebruik maken van de AIS-gegevens om op snelheid te controleren. Dat is namelijk in strijd met privacyregels.
Meerdere wetten
Verder concludeert de raad dat de communicatie tussen de schipper van de watertaxi en de kapitein van de snelboot "niet-eenduidig" was. Daarnaast is de OvV kritisch op het feit dat er geen wettelijke definitie voor het begrip watertaxi is. Die term keert in meerdere wetten en regels terug, waardoor eigenaren van zulke boten vaak hun eigen invulling geven aan de richtlijnen. Dat levert volgens de raad een risico op voor de veiligheid van passagiers.
De OvV doet een aantal aanbevelingen om de veiligheid op de Waddenzee te verbeteren. Zo wijst de raad het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat op de noodzaak om AIS- en radargegevens te kunnen gebruiken bij het controleren op de snelheid van schepen. Daarvoor moet de wet worden aangepast.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft via X Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aanstelling als premier. "Van economie tot veiligheid - we zullen samenwerken in het belang van Nederland en heel Europa", schrijft ze.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel zaten ook tijdens het weekeinde meer asielzoekers dan toegestaan. De totale dwangsom voor opvangorgaan COA is daardoor opgelopen tot boven de 4 miljoen euro.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen klimaatactivisten voeren maandag actie buiten paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Daar wordt het nieuwe kabinet beëdigd. De demonstranten zijn bij de paleishekken op de grond gaan zitten en hebben fietsen neergelegd. Ook tonen ze spandoeken met 'Jetten, doe wat je beloofd hebt'.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS geeft naar verwachting eind april de eerste veiligheidsmedewerkers een wapenstok voor een proef die een jaar duurt. De vervoerder kreeg vorig jaar toestemming van het kabinet om maximaal 75 ov-boa's een korte wapenstok te laten dragen. De medewerkers die meedoen aan de proef zijn verdeeld over de standplaatsen Rotterdam, Den Haag, Zwolle en Den Bosch.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In de Maasstraat in de Amsterdamse Rivierenbuurt heeft in de nacht van zondag op maandag vanaf 02.45 uur een brand gewoed. De brand ontstond in een winkel op de begane grond, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. De brand sloeg daarna over naar de bovengelegen woning.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een motorrijder is om het leven gekomen bij een ernstig ongeval op snelweg A15 ter hoogte van Europoort, meldt de politie zondagavond. De weg is door het ongeluk in de richting van Rotterdam vanaf hectometerpaal 31,1 tijdelijk afgesloten voor onderzoek.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De tot acht jaar cel veroordeelde Vlaardingse pleegouders Johnny van den B. en Daisy W. hebben hun ouderlijk gezag over hun biologische kind verloren, evenals de voogdij over een ander kind dat bij hen woonde. Dat blijkt uit een pas gepubliceerde uitspraak in een civiele zaak van de rechtbank in Rotterdam waarover het AD berichtte.
14 uur geleden