Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoeksgroep: latere sluiting gasveld brengt nieuwe onzekerheid

Onderzoeksgroep: latere sluiting gasveld brengt nieuwe onzekerheid

GRONINGEN (ANP) - Het besluit van de Eerste Kamer om het wetsvoorstel over de definitieve sluiting van het Groninger gasveld voorlopig niet te behandelen, levert nieuwe onzekerheid op voor de bewoners van Groningen. Dat meldt Gronings Perspectief, een onderzoeksgroep van de Rijksuniversiteit Groningen en het Nivel die sinds 2016 de impact van de gaswinningsproblematiek op Groningers bestudeert.

"Het mogelijke uitstel van behandeling van het wetsvoorstel heeft in ieder geval geen gunstig effect op de bewoners", zegt onderzoeksleider Michel Dückers. "Mensen willen duidelijkheid en dat de overheid beloften nakomt."

De onderzoekgroep heeft in verband met het besluit van de Eerste Kamer van dinsdag op woensdag twee rapporten gepubliceerd die eigenlijk donderdag zouden verschijnen. Conclusies uit de onderzoeken zijn dat mensen die meerdere keren schade aan hun woning hadden, een steeds slechtere gezondheid kregen, en dat bewoners sinds 2021 steeds minder vertrouwen hebben in de overheid. Ook heeft de gaswinningsproblematiek veel impact op de vertrouwde omgeving en het sociale netwerk van ouderen, zo concludeerden de onderzoekers op basis van twintig diepte-interviews met die doelgroep. Zo hebben zij onder meer moeite met het afbrokkelen van het sociale netwerk en het wennen aan een tijdelijke woning.

Machteloos

Overigens verslechterde de gezondheid van het hele Groningse onderzoekspanel - bestaande uit 8000 leden van wie bijna de helft een vragenlijst invulde - door de jaren heen, meldt Gronings Perspectief. Maar de groep die meerdere keren werd getroffen door aardbevingsschade voelt zich vaker machteloos, minder hoopvol en veilig en is banger om in de financiële problemen te komen.

Het sinds 2021 dalende vertrouwen in de overheid keldert nog verder aan de start van een versterkingsproces van een huis, meldt Gronings Perspectief. Tegelijkertijd groeit volgens de onderzoeksgroep het vertrouwen in de verantwoordelijke instantie Nationaal Coördinator Groningen bij het begin van zo'n operatie juist wel.

Meer uit Binnenland

Bemanning cruiseschip Hondius gaat in komende uren van boord

ROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.

10 minuten geleden
Techkenners willen transparantie bij besluit overname Solvinity

ROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.

12 minuten geleden
Twee Nederlanders op Gaza-flotilla door Israël van boot gehaald

DEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.

38 minuten geleden
Chat politie offline na verkeerd antwoord over Palestijnen

DEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.

1 uur geleden
Van mishandeling verdachte vrouwen uit Stadskanaal langer vast

GRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen uit Stadskanaal die hun kinderen zouden hebben mishandeld, zitten ook de komende dagen vast. De rechter-commissaris heeft dat maandag besloten. Ze zitten nog steeds in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben.

2 uur geleden
Jongerenplatform: 120 gesprekken over stress in eerste examenweek

UTRECHT (ANP) - Vrijwilligers van In je bol hebben in de eerste week van de eindexamens zo'n 120 gesprekken gevoerd met scholieren die kampen met prestatiedruk en stress. Dat meldt het jongerenplatform.

2 uur geleden
Fiscus is mogelijk georganiseerde miljoenenfraude op het spoor

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is mogelijk een nieuwe, georganiseerde vorm van fraude op het spoor waarbij "groepen Bulgaarse ingezetenen" betrokken zijn. Voor zover bekend is daardoor 6,7 miljoen euro overgemaakt naar bankrekeningen die alleen gebruikt worden om geld te ontvangen van de fiscus.

3 uur geleden