Onderzoekscommissie parlement VS ziet af van dagvaarding Trump
WASHINGTON (ANP) - De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden die de bestorming van het Capitool op 6 januari 2021 onderzoekt, heeft de dagvaarding van ex-president Donald Trump ingetrokken melden Amerikaanse media. Het is niet meer nodig Trump te dagvaarden nu we ons werk afronden, aldus de voorzitter van het comité, de Democratische parlementariër Bennie Thompson.
Hij heeft Trumps advocaten in een brief laten weten dat "in het licht van het naderende einde van ons onderzoek de speciale commissie de specifieke informatie waar de dagvaarding betrekking op had niet langer nodig heeft". Het comité dagvaardde Trump in oktober en eiste onder meer dat hij in persoon zou getuigen en bepaalde documenten ter beschikking zou stellen.
Volgens Trump geeft het comité het op, omdat het vermoedelijk uiteindelijk heeft ingezien dat hij niks verkeerds heeft gedaan of omdat het vreesde in de rechtszaal te verliezen. Trump heeft in november procedures aangespannen tegen de dagvaarding.
Eindrapport
De commissie stelt in zijn eindrapport dat voornamelijk Trump achter de bestorming van het Capitool zat. De bestormers betwistten destijds net als Trump de verkiezingsuitslagen van 2020 waarmee de Democraat Joe Biden tot president werd gekozen. Het comité concludeert dat Trump in januari 2021 meerdere misdrijven heeft gepleegd zoals het aanstichten en steunen van een rebellie en belemmering van de rechtsgang.
Trump bestrijdt nog steeds de geldigheid van die stembusgang en heeft aangekondigd zich kandidaat te stellen voor de komende presidentsverkiezingen. Veel Democraten - maar ook Republikeinen die in de onderzoekscommissie zaten - willen voorkomen dat de oud-president in 2024 nog een poging waagt.
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP) - De tyfoon Fung-wong, die vanuit het westen de Filipijnen nadert en naar verwachting zondagavond aan land komt, groeit uit tot een supertyfoon, aldus het Filipijnse nationale weerstation.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten zijn zaterdag 1460 vluchten gecanceld door de shutdown van de overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Circa 6000 vluchten liepen vertraging op.
50 minuten geledenPUERTO DE LA CRUZ (ANP) - Zeker drie personen kwamen om het leven en vijftien mensen raakten gewond toen zeer hoge golven het Spaanse eiland Tenerife op verschillende plaatsen troffen, aldus plaatselijke autoriteiten zaterdag.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - Syrië heeft een landelijke operatie tegen cellen van Islamitische Staat uitgevoerd. Die actie komt vlak voor het bezoek van interim-president Ahmed al-Sharaa aan de Amerikaanse president Donald Trump. Zij gaan vermoedelijk afspraken maken over de aanpak van IS.
4 uur geledenBEIROET/TEL AVIV (ANP/DPA) - Bij nieuwe Israëlische aanvallen op Libanon zijn volgens het Libanese persbureau NNA meerdere doden en gewonden gevallen. Twee broers kwamen om toen hun auto aan de voet van de berg Hermon in het zuidoosten van het land onder vuur kwam.
11 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Duizenden Koerden hebben in het centrum van Keulen betoogd voor de vrijlating van de leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdullah Ocalan. Die zit sinds 1999 vast op een Turks eiland in de Zee van Marmara. Volgens de Keulse politie zijn er "duizenden demonstranten" op de been geweest. Organisatoren hadden volgens de politie een demonstratie van 15.000 mensen aangemeld.
12 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Rusland heeft opnieuw grootschalige nachtelijke aanvallen uitgevoerd op doelen in Oekraïne. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat de Russische krijgsmacht daarbij 450 drones en 45 raketten heeft ingezet. Landelijk vielen er zeker twee doden.
17 uur geleden