Onderzoekscommissie Huis dagvaardt Trump om aanval Capitool
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden die de aanval op het Capitool van 6 januari onderzoekt, heeft donderdag unaniem ingestemd met het dagvaarden van voormalig president Donald Trump. De commissie wil hem ondervragen over zijn rol bij de gebeurtenissen die leidden tot de gewelddadige aanval op het Congres.
"Hij moet verantwoording afleggen voor zijn daden", zei vertegenwoordiger Bennie Thompson, Democraat van Mississippi en voorzitter van de commissie, aan het einde van wat mogelijk de laatste openbare zitting van het panel was. "Hij moet verantwoording afleggen aan die politieagenten die hun leven en lichaam op het spel zetten om onze democratie te verdedigen."
Voor de stemming had de commissie een samenvatting gepresenteerd van haar argumenten tegen Trump, waaronder details over zijn gemoedstoestand op 6 januari en meer in het algemeen over zijn centrale rol in de poging om de verkiezingsuitslag van 2020 ongedaan te maken. De commissie toonde nieuwe video's van die dag waarop te zien is hoe leiders in het Congres, onder wie voorzitter Nancy Pelosi en senaatsleider Chuck Schumer, uit het Capitool waren geëvacueerd. In een video vraagt Schumer vol ongeloof aan procureur-generaal Jeffrey Rosen: "Waarom laat u de president niet zeggen dat ze (de bestormers) het Capitool moeten verlaten?"
Reactie Trump
Het panel liet ook zien hoe Trump herhaaldelijk probeerde zich bij de menigte in het Capitool aan te sluiten, zelfs nadat zijn aanhangers gewelddadig waren geworden en de politie aanvielen. Een nationale veiligheidsfunctionaris, wiens identiteit de commissie geheimhield, vertelde de onderzoekers: "De president wilde tienduizenden mensen naar het Capitool leiden. Ik denk dat dat voor ons voldoende reden was om gealarmeerd te zijn."
Het is echter onwaarschijnlijk dat de commissie de kans krijgt om Trump te ondervragen, stellen waarnemers. Hij zal vrijwel zeker een dagvaarding negeren. En pogingen om er een af te dwingen zouden vrijwel zeker leiden tot een langdurige juridische strijd. In een eerste reactie op de beslissing hem te dagvaarden noemde Trump de onderzoekscommissie "een totale mislukking die alleen dient om ons land verder te verdelen", zo schreef hij op het door hemzelf gelanceerde socialemediaplatform Truth Social.
Het niet voldoen aan een dagvaarding van het Congres om te getuigen of documenten te overhandigen is een misdrijf, waarop een gevangenisstraf staat van één tot twaalf maanden. Als een dagvaarding wordt genegeerd, moet het voltallige Huis stemmen over het al dan niet doorverwijzen naar het ministerie van Justitie, dat dan beslist of er een aanklacht wordt ingediend.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De State of the Union-toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump wordt ook bijgewoond door vrouwen die zakenman Jeffrey Epstein hebben beschuldigd van seksueel misbruik. Ze zijn uitgenodigd door Democraten en zijn uit op gerechtigheid, zei een Democratisch parlementslid voorafgaand aan de speech.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
3 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.
7 uur geleden