Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekscommissie Huis dagvaardt Trump om aanval Capitool

Onderzoekscommissie Huis dagvaardt Trump om aanval Capitool

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden die de aanval op het Capitool van 6 januari onderzoekt, heeft donderdag unaniem ingestemd met het dagvaarden van voormalig president Donald Trump. De commissie wil hem ondervragen over zijn rol bij de gebeurtenissen die leidden tot de gewelddadige aanval op het Congres.

"Hij moet verantwoording afleggen voor zijn daden", zei vertegenwoordiger Bennie Thompson, Democraat van Mississippi en voorzitter van de commissie, aan het einde van wat mogelijk de laatste openbare zitting van het panel was. "Hij moet verantwoording afleggen aan die politieagenten die hun leven en lichaam op het spel zetten om onze democratie te verdedigen."

Voor de stemming had de commissie een samenvatting gepresenteerd van haar argumenten tegen Trump, waaronder details over zijn gemoedstoestand op 6 januari en meer in het algemeen over zijn centrale rol in de poging om de verkiezingsuitslag van 2020 ongedaan te maken. De commissie toonde nieuwe video's van die dag waarop te zien is hoe leiders in het Congres, onder wie voorzitter Nancy Pelosi en senaatsleider Chuck Schumer, uit het Capitool waren geëvacueerd. In een video vraagt Schumer vol ongeloof aan procureur-generaal Jeffrey Rosen: "Waarom laat u de president niet zeggen dat ze (de bestormers) het Capitool moeten verlaten?"

Reactie Trump

Het panel liet ook zien hoe Trump herhaaldelijk probeerde zich bij de menigte in het Capitool aan te sluiten, zelfs nadat zijn aanhangers gewelddadig waren geworden en de politie aanvielen. Een nationale veiligheidsfunctionaris, wiens identiteit de commissie geheimhield, vertelde de onderzoekers: "De president wilde tienduizenden mensen naar het Capitool leiden. Ik denk dat dat voor ons voldoende reden was om gealarmeerd te zijn."

Het is echter onwaarschijnlijk dat de commissie de kans krijgt om Trump te ondervragen, stellen waarnemers. Hij zal vrijwel zeker een dagvaarding negeren. En pogingen om er een af ​​te dwingen zouden vrijwel zeker leiden tot een langdurige juridische strijd. In een eerste reactie op de beslissing hem te dagvaarden noemde Trump de onderzoekscommissie "een totale mislukking die alleen dient om ons land verder te verdelen", zo schreef hij op het door hemzelf gelanceerde socialemediaplatform Truth Social.

Het niet voldoen aan een dagvaarding van het Congres om te getuigen of documenten te overhandigen is een misdrijf, waarop een gevangenisstraf staat van één tot twaalf maanden. Als een dagvaarding wordt genegeerd, moet het voltallige Huis stemmen over het al dan niet doorverwijzen naar het ministerie van Justitie, dat dan beslist of er een aanklacht wordt ingediend.

Meer uit Buitenland

Trump: stop asielbeslissingen gaat lang duren

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gezegd dat de stop op asielbesluiten in de Verenigde Staten "nog lange tijd" zal duren. De maatregel werd ingevoerd nadat vorige week bij het Witte Huis twee reservisten van de National Guard waren neergeschoten en een van hen om het leven kwam. De verdachte is een Afghaanse statushouder.

45 minuten geleden
VS-gezant Witkoff maandag naar Moskou voor gesprekken Oekraïne

MIAMI (ANP/AFP) - De gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, reist maandag naar Moskou, aldus een Amerikaanse functionaris. Witkoff ontmoet de Russische president Vladimir Poetin naar verwachting op dinsdag.

5 uur geleden
Rubio: gesprekken met Oekraïne productief, maar meer werk nodig

MIAMI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio waren de gesprekken met een Oekraïense delegatie zondag in Florida "zeer productief". Hij voegde eraan toe dat er "nog meer werk" nodig is om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen.

7 uur geleden
Commissie: ex-premier Bangladesh gaf opdracht tot moorden in 2009

DHAKA (ANP/AFP) - Een commissie die is ingesteld om een ​​gewelddadige muiterij te onderzoeken waarbij zestien jaar geleden tientallen hoge legerofficieren werden gedood, heeft geconcludeerd dat voormalig premier Sheikh Hasina opdracht had gegeven tot de moorden.

10 uur geleden
Paus vraagt Libanezen ondanks problemen in hun land te blijven

BEIROET (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in een toespraak de Libanese bevolking opgeroepen in het verdeelde en door crisis geteisterde land te blijven. Hij deed dat in het presidentiële paleis in Libanon, waar hij zondagmiddag aankwam.

10 uur geleden
Overleg VS en Oekraïne begonnen in Florida

MIAMI (ANP/AFP) - In de Amerikaanse staat Florida zijn gesprekken begonnen tussen een Oekraïense delegatie en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, speciaal gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Namens Oekraïne zijn onder anderen topfunctionaris Roestem Oemjerov en onderminister Sergiy Kyslytsya aanwezig.

12 uur geleden
Forse stijging dodental in Sri Lanka door noodweer

COLOMBO (ANP/AFP) - Het dodental in Sri Lanka als gevolg van het noodweer is opnieuw fors gestegen. Zeker 334 mensen zijn omgekomen door overstromingen en aardverschuivingen die werden veroorzaakt door cycloon Ditwah. Bijna vierhonderd mensen worden nog steeds vermist, meldt het rampenbestrijdingscentrum van de eilandstaat.

12 uur geleden