Onderzoekscommissie Capitoolbestorming komt met eindrapport
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse parlementscommissie die onderzoek doet naar de Capitoolbestorming van 6 januari 2021 publiceert woensdag haar eindrapport. Na maanden van documenten lezen en getuigen horen, beschrijft de speciale commissie wat er in haar ogen die dag gebeurde, wat eraan voorafging en wat de rol was van toenmalig president Donald Trump.
Maandag kwam de commissie van leden van het Huis van Afgevaardigden al met een samenvatting van het rapport waarin stond dat Trump de verantwoordelijke is voor de bestorming; anderen volgden hem slechts. Ook adviseert de commissie justitie om strafrechtelijke stappen te ondernemen tegen Trump. Volgens Amerikaanse media is het de eerste keer dat het parlement zoiets doet. Trump zou onder meer schuldig zijn aan samenzwering en het bijdragen aan een opstand. Bij een veroordeling mag hij geen overheidsfunctie meer uitoefenen en kan hij dus bij de volgende verkiezingen geen president worden.
Trump heeft gedurende het hele onderzoek de commissie tegengewerkt, omdat het in zijn ogen politiek gemotiveerd is en bedoeld om hem en de Republikeinse Partij niet terug te laten keren aan de macht. Hij wilde niet komen getuigen, maar heeft ook al zijn bondgenoten opgeroepen om niet mee te werken aan het onderzoek. Zijn oud-adviseur Steve Bannon is bijvoorbeeld al veroordeeld voor minachting van het congres omdat hij weigerde voor de commissie te verschijnen.
De oud-president heeft zich ook juridisch tot het uiterste ingespannen om het onderzoek te dwarsbomen. Trump wilde via rechters voorkomen dat hij moest getuigen, maar ook dat hij geheime documenten zou moeten overhandigen. Hij vertikt het om de onderzoekers inzicht te geven in zijn afschriften en communicatie, voor en op 6 januari. De FBI viel daarnaast in augustus Trumps villa in Mar-a-Lago binnen en vond meer dan 13.000 overheidsdocumenten die hij had meegenomen bij zijn vertrek uit het Witte Huis.
Het Capitool werd begin 2021 bestormd op de dag dat het Congres de verkiezingsuitslag bekrachtigde. Trump accepteerde niet dat hij die verkiezingen twee maanden eerder verloren had van de Democraat Joe Biden en riep zijn aanhangers in een toespraak op naar het parlementsgebouw te gaan. Bij de ongekende stormloop, die als aanval op de democratie wordt gezien, vielen meerdere doden.
De speciaal opgerichte 6 januari commissie bestaat uit zeven Democraten en twee Republikeinen. Ze zijn ongeveer anderhalf jaar bezig geweest. De onderzoekers interviewden meer dan duizend mensen en kregen meer dan een miljoen documenten. De commissie pleit ook voor de vervolging van enkele vertrouwelingen van Trump.
Meer uit Buitenland
PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
9 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
12 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
13 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
13 uur geleden