Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekscommissie Capitoolbestorming komt met eindrapport

Onderzoekscommissie Capitoolbestorming komt met eindrapport

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse parlementscommissie die onderzoek doet naar de Capitoolbestorming van 6 januari 2021 publiceert woensdag haar eindrapport. Na maanden van documenten lezen en getuigen horen, beschrijft de speciale commissie wat er in haar ogen die dag gebeurde, wat eraan voorafging en wat de rol was van toenmalig president Donald Trump.

Maandag kwam de commissie van leden van het Huis van Afgevaardigden al met een samenvatting van het rapport waarin stond dat Trump de verantwoordelijke is voor de bestorming; anderen volgden hem slechts. Ook adviseert de commissie justitie om strafrechtelijke stappen te ondernemen tegen Trump. Volgens Amerikaanse media is het de eerste keer dat het parlement zoiets doet. Trump zou onder meer schuldig zijn aan samenzwering en het bijdragen aan een opstand. Bij een veroordeling mag hij geen overheidsfunctie meer uitoefenen en kan hij dus bij de volgende verkiezingen geen president worden.

Trump heeft gedurende het hele onderzoek de commissie tegengewerkt, omdat het in zijn ogen politiek gemotiveerd is en bedoeld om hem en de Republikeinse Partij niet terug te laten keren aan de macht. Hij wilde niet komen getuigen, maar heeft ook al zijn bondgenoten opgeroepen om niet mee te werken aan het onderzoek. Zijn oud-adviseur Steve Bannon is bijvoorbeeld al veroordeeld voor minachting van het congres omdat hij weigerde voor de commissie te verschijnen.

De oud-president heeft zich ook juridisch tot het uiterste ingespannen om het onderzoek te dwarsbomen. Trump wilde via rechters voorkomen dat hij moest getuigen, maar ook dat hij geheime documenten zou moeten overhandigen. Hij vertikt het om de onderzoekers inzicht te geven in zijn afschriften en communicatie, voor en op 6 januari. De FBI viel daarnaast in augustus Trumps villa in Mar-a-Lago binnen en vond meer dan 13.000 overheidsdocumenten die hij had meegenomen bij zijn vertrek uit het Witte Huis.

Het Capitool werd begin 2021 bestormd op de dag dat het Congres de verkiezingsuitslag bekrachtigde. Trump accepteerde niet dat hij die verkiezingen twee maanden eerder verloren had van de Democraat Joe Biden en riep zijn aanhangers in een toespraak op naar het parlementsgebouw te gaan. Bij de ongekende stormloop, die als aanval op de democratie wordt gezien, vielen meerdere doden.

De speciaal opgerichte 6 januari commissie bestaat uit zeven Democraten en twee Republikeinen. Ze zijn ongeveer anderhalf jaar bezig geweest. De onderzoekers interviewden meer dan duizend mensen en kregen meer dan een miljoen documenten. De commissie pleit ook voor de vervolging van enkele vertrouwelingen van Trump.

Meer uit Buitenland

Doden door Israëlische aanvallen in Gaza en Libanon

GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.

7 uur geleden
Exitpoll: socialisten Spanje verliezen bij verkiezingen Andalusië

SEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af ​​te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.

8 uur geleden
Tien doden door gewapende aanval in Mexicaanse deelstaat Puebla

MEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.

10 uur geleden
Opnieuw dodelijke aanval door koeien in Oostenrijk

LIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.

10 uur geleden
Beer doodt man in Bulgarije

SOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.

10 uur geleden
Automobilist Modena niet aangeklaagd voor terrorisme

MODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.

13 uur geleden
Duitse politie schiet ontsnapte tijger dood

SCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.

13 uur geleden