Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekscommissie Capitoolbestorming komt met eindrapport

Onderzoekscommissie Capitoolbestorming komt met eindrapport

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse parlementscommissie die onderzoek doet naar de Capitoolbestorming van 6 januari 2021 publiceert woensdag haar eindrapport. Na maanden van documenten lezen en getuigen horen, beschrijft de speciale commissie wat er in haar ogen die dag gebeurde, wat eraan voorafging en wat de rol was van toenmalig president Donald Trump.

Maandag kwam de commissie van leden van het Huis van Afgevaardigden al met een samenvatting van het rapport waarin stond dat Trump de verantwoordelijke is voor de bestorming; anderen volgden hem slechts. Ook adviseert de commissie justitie om strafrechtelijke stappen te ondernemen tegen Trump. Volgens Amerikaanse media is het de eerste keer dat het parlement zoiets doet. Trump zou onder meer schuldig zijn aan samenzwering en het bijdragen aan een opstand. Bij een veroordeling mag hij geen overheidsfunctie meer uitoefenen en kan hij dus bij de volgende verkiezingen geen president worden.

Trump heeft gedurende het hele onderzoek de commissie tegengewerkt, omdat het in zijn ogen politiek gemotiveerd is en bedoeld om hem en de Republikeinse Partij niet terug te laten keren aan de macht. Hij wilde niet komen getuigen, maar heeft ook al zijn bondgenoten opgeroepen om niet mee te werken aan het onderzoek. Zijn oud-adviseur Steve Bannon is bijvoorbeeld al veroordeeld voor minachting van het congres omdat hij weigerde voor de commissie te verschijnen.

De oud-president heeft zich ook juridisch tot het uiterste ingespannen om het onderzoek te dwarsbomen. Trump wilde via rechters voorkomen dat hij moest getuigen, maar ook dat hij geheime documenten zou moeten overhandigen. Hij vertikt het om de onderzoekers inzicht te geven in zijn afschriften en communicatie, voor en op 6 januari. De FBI viel daarnaast in augustus Trumps villa in Mar-a-Lago binnen en vond meer dan 13.000 overheidsdocumenten die hij had meegenomen bij zijn vertrek uit het Witte Huis.

Het Capitool werd begin 2021 bestormd op de dag dat het Congres de verkiezingsuitslag bekrachtigde. Trump accepteerde niet dat hij die verkiezingen twee maanden eerder verloren had van de Democraat Joe Biden en riep zijn aanhangers in een toespraak op naar het parlementsgebouw te gaan. Bij de ongekende stormloop, die als aanval op de democratie wordt gezien, vielen meerdere doden.

De speciaal opgerichte 6 januari commissie bestaat uit zeven Democraten en twee Republikeinen. Ze zijn ongeveer anderhalf jaar bezig geweest. De onderzoekers interviewden meer dan duizend mensen en kregen meer dan een miljoen documenten. De commissie pleit ook voor de vervolging van enkele vertrouwelingen van Trump.

Meer uit Buitenland

Afrikaanse Unie wijst 'elke erkenning van Somaliland' af

ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.

12 minuten geleden
Trump: Zelensky heeft niets totdat ik akkoord ga

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.

2 uur geleden
Zelensky zegt 'klaar' te zijn voor referendum over vredesplan

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.

5 uur geleden
Russen: laatste stap nodig voor oplossing Oekraïne-conflict

MOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.

5 uur geleden
Israël eerste land dat afgescheiden Somaliland erkent

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.

7 uur geleden
Oud-premier Maleisië krijgt opnieuw cel in corruptieschandaal

KUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.

9 uur geleden
Ontmoeting Zelensky en Trump aanstaande zondag

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.

9 uur geleden