Onderzoekscomité: Bolsonaro wilde geen coronavaccins kopen
BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro was aanvankelijk niet van plan coronavaccins te kopen en richtte zich op groepsimmuniteit. Dat meldt het hoofd van het parlementaire onderzoekscomité dat kijkt naar wat er mis is gegaan in de corona-aanpak van de regering.
Onderzoeksleider en senator Renan Calheiros stelt dat alles erop wijst dat Bolsonaro een voorkeur had voor groepsimmuniteit. "Hij ontkende eerst de ziekte, noemde het griep, en verzette zich vervolgens tegen isolatie en quarantaine. Daarna bagatelliseerde hij het gebruik van mondkapjes en moedigde hij menigten aan om samen te komen."
Calheiros stelt dat het verwezenlijken van groepsimmuniteit de reden is waarom de rechts-populistische president het geld dat het congres had vrijgemaakt voor de aanschaf van coronavaccins niet direct had uitgegeven. In het onderzoek dat eind april van start ging wordt niet alleen gekeken naar de vertragingen bij de aanschaf van vaccins, maar ook onder meer naar het Amazonegebied, dat hard door de coronacrisis is getroffen.
Strafbare feiten
Het is vooralsnog niet duidelijk of Bolsonaro strafbare feiten heeft begaan. Daar is volgens Calheiros meer onderzoek voor nodig. Het uiteindelijke rapport kan de basis vormen voor een strafrechtelijk onderzoek. De populariteit van Bolsonaro, die zelf vorig jaar besmet raakte met het coronavirus, heeft volgens peilingen intussen een dieptepunt bereikt.
Calheiros geldt als een criticus van Bolsonaro. De president en zijn bondgenoten hebben geprobeerd hem in het onderzoek af te zetten, omdat zijn zoon de gouverneur van een van de Braziliaanse staten is en er onderzoek wordt gedaan naar de financiering van staten. Zelf zegt Calheiros onpartijdig te kunnen optreden.
Brazilië telt bijna 16 miljoen vastgestelde besmettingen met het coronavirus. Volgens de officiële statistieken zijn in het land bijna 450.000 mensen overleden na een besmetting. Alleen in de Verenigde Staten zijn meer sterfgevallen gedocumenteerd. Zo'n 18 procent van de Braziliaanse bevolking heeft een eerste coronaprik gehad, 8,5 procent is volledig gevaccineerd.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - Het noorden van Venezuela, waar woensdag twee verwoestende aardbevingen plaatsvonden, is getroffen door een sterke naschok. Deze had een kracht van 4.6 en vond plaats op een diepte van 10 kilometer, aldus de Amerikaanse geologische dienst USGS. Er zijn vooralsnog geen meldingen van nieuwe schade.
1 uur geledenSTADE (ANP/DPA) - Na de dodelijke schietpartij in de Noord-Duitse stad Stade, waarbij vijf mensen om het leven kwamen, zijn twee verdachten aangehouden. Dat meldt de politie. Een van hen is de vermoedelijke schutter.
1 uur geledenDNIPRO (ANP/AFP) - Door een Russische aanval op de Oekraïense stad Dnipro zijn zeker vijf doden en 29 gewonden gevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Ook noemt hij een aanval op Zaporizja, waar een minibus werd geraakt. Daarbij lieten drie mensen het leven en raakten zes personen gewond, onder wie een kind. Verder noemt de Oekraïense leider aanvallen in Nikopol en Soemy.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Moskou zegt maatregelen te nemen tegen Finland nu dat land kernwapens op zijn grondgebied niet langer uitsluit. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat Moskou overgaat op "politieke en militair-technische maatregelen".
2 uur geledenBONN (ANP) - De luchtkwaliteit in Europa is vorig jaar opnieuw verbeterd, concludeert de Europese klimaatdienst Copernicus. Sinds 2015 is de uitstoot van zwaveloxiden en stikstofoxiden jaarlijks met zo'n 3 tot 5 procent afgenomen, vooral doordat het wegverkeer en de industrie minder zijn gaan uitstoten. Volgens Copernicus blijkt hieruit dat Europese regelgeving en technologische verbeteringen vruchten afwerpen.
2 uur geledenSTADE (ANP/DPA/RTR) - Bij een schietpartij in Stade in het noorden van Duitsland zijn vijf doden gevallen, meldt de politie. Een mannelijke verdachte is aangehouden. Een motief is nog niet bekend.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS en Iran ontmoeten elkaar dinsdag in de Qatarese hoofdstad Doha, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump heeft Iran om een ontmoeting gevraagd.
3 uur geleden