Onderzoeksbureau verlaagt verwachting voor autoproductie fors
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Autofabrikanten kunnen dit jaar en volgend jaar waarschijnlijk veel minder auto's in elkaar zetten dan eerder gedacht. Onderzoeksbureau IHS Markit heeft zijn verwachtingen voor de autoproductie voor dit jaar en voor 2022 flink verlaagd. Oorzaak is het wereldwijde chiptekort, waar de sector al tijden mee te kampen heeft. Veel autofabrikanten hebben de productie al tijdelijk stil moeten leggen.
IHS Markit, dat door autofabrikanten en leveranciers vaak wordt geciteerd, verlaagde zijn prognose voor dit jaar met ruim 6 procent. Dat betekent dat er in 2021 meer dan 5 miljoen auto's minder worden gemaakt dan eerder aangenomen. Het onderzoeksbureau schat in dat er volgend jaar ruim 9 procent minder auto's en vrachtwagens worden gemaakt. "Dit is de grootste aanpassing aan de vooruitzichten in de afgelopen negen maanden", aldus IHS Markit.
Het chiptekort is ontstaan omdat er tijdens de pandemie veel meer vraag is naar zaken als laptops, computers en mobiele telefoons voor mensen die thuiswerken. Tegelijkertijd zoeken mensen ook naar vertier, waardoor bijvoorbeeld spelcomputers gretig aftrek vinden. De auto-industrie schaalde op zijn beurt ten tijde van de eerste coronadip de productie af en verlaagde zijn chipbestellingen. Toen de markt weer aantrok, hadden chipfabrikanten inmiddels zoveel andere orders gekregen dat er lange levertijden waren ontstaan voor de chips van de autofabrikanten.
De nieuwste verstoringen in de productie van chips zijn ontstaan in Maleisië, dat de laatste jaren is uitgegroeid tot een belangrijk centrum voor het testen en verpakken van chips. Door coronabesmettingen lagen hun fabrieken soms noodgedwongen weken stil.
Het Tsjechische automerk Skoda, dochterbedrijf van Volkswagen, maakte vorige week nog bekend dit jaar 100.000 auto's minder te bouwen vanwege de wereldwijde tekorten aan computerchips. Eind augustus meldde Maruti Suzuki India, de grootste autofabrikant van India gemeten naar leveringen, dat zijn productie in september met wel 40 procent kan krimpen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index op Wall Street is donderdag met een nieuw slotrecord geëindigd. Amerikaanse beleggers trokken zich op aan berichten dat de VS en Iran dicht bij een deal zijn. Verder waren techbedrijven duidelijk weer in trek.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer heeft kritiek geuit op een Duits wetsvoorstel dat streamingdiensten verplicht om te investeren in de Duitse filmsector. Hij noemde de maatregelen discriminerend en een schending van het handelsakkoord tussen de Europese Unie en de VS.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic is van plan snel nieuwe AI-modellen breed beschikbaar te maken met mogelijkheden die vergelijkbaar zijn met die van zijn model Mythos. Deze zijn ergens in de komende weken al te verwachten. Het gaat om een opmerkelijke aankondiging. Mythos behelst technologie waarvan het Amerikaanse bedrijf eerder zei dat die te gevaarlijk was om aan het grote publiek beschikbaar te stellen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is akkoord gegaan met een grote zuivelsamensmelting waarbij ook het Nederlandse DOC Kaas is betrokken. De Zweeds-Deense zuivelcoöperatie Arla Foods mag van Brussel het Duitse DMK en het uit 1895 stammende DOC Kaas inlijven. De commissie ziet geen reden om voorwaarden te stellen omdat er geen gevaren zijn voor de concurrentie.
3 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Ferrari was donderdag een stevige winnaar op de beurs in Milaan na geruststellende woorden van topman Benedetto Vigna. Hij verklaarde dat er al bestellingen binnen zijn voor het eerste volledig elektrische model van het Italiaanse bedrijf. Eerder deze week kreeg de beurskoers nog een knauw na een golf aan kritiek op de gepresenteerde Ferrari Luce die 550.000 euro kost.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft ervoor gezorgd dat het aantal vliegtuigpassagiers wereldwijd vorige maand is gedaald. Volgens de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA vlogen mensen in april 3,4 procent minder dan in dezelfde maand in 2025.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Warenhuisketen de Bijenkorf heeft veel last van zuinige consumenten. De klantbestedingen zijn afgelopen jaar op vergelijkbare basis met meer dan 8 procent gedaald. De Bijenkorf merkte ook dat zijn webshop minder bezoekers kreeg dan een jaar eerder.
7 uur geleden