Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoeksbureau verlaagt verwachting voor autoproductie fors

Onderzoeksbureau verlaagt verwachting voor autoproductie fors

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Autofabrikanten kunnen dit jaar en volgend jaar waarschijnlijk veel minder auto's in elkaar zetten dan eerder gedacht. Onderzoeksbureau IHS Markit heeft zijn verwachtingen voor de autoproductie voor dit jaar en voor 2022 flink verlaagd. Oorzaak is het wereldwijde chiptekort, waar de sector al tijden mee te kampen heeft. Veel autofabrikanten hebben de productie al tijdelijk stil moeten leggen.

IHS Markit, dat door autofabrikanten en leveranciers vaak wordt geciteerd, verlaagde zijn prognose voor dit jaar met ruim 6 procent. Dat betekent dat er in 2021 meer dan 5 miljoen auto's minder worden gemaakt dan eerder aangenomen. Het onderzoeksbureau schat in dat er volgend jaar ruim 9 procent minder auto's en vrachtwagens worden gemaakt. "Dit is de grootste aanpassing aan de vooruitzichten in de afgelopen negen maanden", aldus IHS Markit.

Het chiptekort is ontstaan omdat er tijdens de pandemie veel meer vraag is naar zaken als laptops, computers en mobiele telefoons voor mensen die thuiswerken. Tegelijkertijd zoeken mensen ook naar vertier, waardoor bijvoorbeeld spelcomputers gretig aftrek vinden. De auto-industrie schaalde op zijn beurt ten tijde van de eerste coronadip de productie af en verlaagde zijn chipbestellingen. Toen de markt weer aantrok, hadden chipfabrikanten inmiddels zoveel andere orders gekregen dat er lange levertijden waren ontstaan voor de chips van de autofabrikanten.

De nieuwste verstoringen in de productie van chips zijn ontstaan in Maleisië, dat de laatste jaren is uitgegroeid tot een belangrijk centrum voor het testen en verpakken van chips. Door coronabesmettingen lagen hun fabrieken soms noodgedwongen weken stil.

Het Tsjechische automerk Skoda, dochterbedrijf van Volkswagen, maakte vorige week nog bekend dit jaar 100.000 auto's minder te bouwen vanwege de wereldwijde tekorten aan computerchips. Eind augustus meldde Maruti Suzuki India, de grootste autofabrikant van India gemeten naar leveringen, dat zijn productie in september met wel 40 procent kan krimpen.

Meer uit Financieel

ABN AMRO verhoogt groeiverwachtingen voor Nederlandse economie

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.

3 uur geleden
ABN AMRO verhoogt groeiverwachtingen voor Nederlandse economie

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.

4 uur geleden
Wall Street sluit voor vierde dag op rij hoger, Nvidia stijgt

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag voor de vierde dag op rij hoger gesloten. Beleggers rekenen steeds meer op een renteverlaging door de Federal Reserve in december. Nvidia eindigde in de plus, nadat het chipconcern dinsdag nog tot de verliezers behoorde.

5 uur geleden
IMF en Oekraïne sluiten deal over nieuwe regeling van 8,2 miljard

KYIV (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft een akkoord bereikt met Oekraïne over een nieuwe regeling ter waarde van ongeveer 8,2 miljard dollar, zo'n 7,1 miljard euro. De oorlog tussen Oekraïne en Rusland "blijft een zware tol eisen van de Oekraïense bevolking en de economie", aldus het IMF.

6 uur geleden
Bloomberg: Aegon overweegt activiteiten buiten de VS te verkopen

SCHIPHOL (ANP) - Aegon overweegt enkele activiteiten buiten de Verenigde Staten te verkopen. De Nederlandse verzekeraar haalt het grootste deel van zijn winst uit de VS en wil zich focussen op zijn belangrijkste markt. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.

8 uur geleden
Noorse aluminiumproducent wil fabriek in Drunen sluiten

DRUNEN (ANP) - Het Noorse aluminium- en energieconcern Norsk Hydro wil vijf Europese vestigingen sluiten. Het gaat om een aluminiumfabriek in het Noord-Brabantse Drunen, twee in het Verenigd Koninkrijk, een in Duitsland en een in Italië.

8 uur geleden
AEX sluit flink hoger door hoop op renteverlaging Fed in VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met een flinke koerswinst gesloten. Beleggers trokken zich op aan het optimisme op Wall Street, waar nu rekening wordt gehouden met een mogelijke renteverlaging door de Federal Reserve volgende maand.

10 uur geleden