Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers zien 'dubbele klimaatwinst' door plantaardig dieet

Onderzoekers zien 'dubbele klimaatwinst' door plantaardig dieet

LEIDEN (ANP) - Een hoofdzakelijk plantaardig dieet kan leiden tot dubbele klimaatwinst, stelt een groep internationale onderzoekers van onder meer de Universiteit Leiden. Vlees eten veroorzaakt een relatief hoge CO2-uitstoot. De winst zit echter niet alleen in het vermijden daarvan. Landbouwgrond die niet meer nodig is om dieren te laten grazen en veevoer te verbouwen, kan voor een deel worden teruggebracht tot zijn natuurlijke staat. Planten en bomen die er dan op groeien, nemen koolstof op.

Op deze manier zouden mensen in theorie deze eeuw nog bijna 100 gigaton aan CO2 uit de atmosfeer kunnen halen, becijferen hoofdonderzoeker Zhongxiao Sun van de China Agricultural University en zijn collega's. Dat komt neer op zo'n drie keer de totale wereldwijde uitstoot. Of, zoals de onderzoekers schrijven in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Food, veertien keer de totale uitstoot die nu aan de landbouw is toe te schrijven.

Voor de veeteelt is heel veel ruimte nodig: volgens de onderzoekers wordt er nu zo'n 35 procent van de bewoonbare grond in de wereld voor gebruikt, 80 procent van alle landbouwgrond. De beschreven voordelen voor het klimaat worden behaald als de bevolking van 54 rijke landen zou overschakelen op het zogeheten 'planetary health diet'. Dat is een dieet dat vooral uit groenten en fruit bestaat, in combinatie met kleine hoeveelheden vlees en zuivel. Het is ontworpen om gezond te zijn voor mensen én voor de planeet.

"Het is een uitstekende kans om verdere opwarming van het klimaat te beperken", aldus de Leidse onderzoeker Paul Behrens. "We hoeven niet puristisch te zijn, alleen al het verminderen van de dierlijke voedselinname zou helpen."

Meer uit Binnenland

Drents Museum stelt expositie uit door 'geopolitieke spanningen'

ASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".

4 uur geleden
Middeninkomens 'in de knel' op Amsterdamse huurmarkt

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.

5 uur geleden
Ex-NCTV'er krijgt 20 maanden cel voor meenemen staatsgeheimen

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.

9 uur geleden
Premier Jetten ontmoet bezorgde mensen uit Iraanse gemeenschap

DEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israël en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.

9 uur geleden
Inhoudelijke behandeling van strafzaak tegen Raily B. uitgesteld

AMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.

9 uur geleden
Staatssecretaris overweegt hoger salaris voor gevangenispersoneel

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) staat open voor het idee om gevangenispersoneel meer te betalen dan ander overheidspersoneel. Dat is momenteel niet mogelijk, omdat medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) onder de cao vallen voor rijksambtenaren. Na de roep van meerdere Kamerleden om hier verandering in te brengen, is de bewindsvrouw bereid om te onderzoeken of DJI-personeel een aparte cao kan krijgen.

9 uur geleden
ANVR: nog zo'n vijftig gestrande Nederlanders in Midden-Oosten

LEUSDEN (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlandse reizigers dat gestrand was in het Midden-Oosten is thuis. De ANVR schat dat er momenteel nog zo'n vijftig mensen vastzitten in de regio door de oorlog in Iran. De rest is al via een repatriërings- of chartervlucht teruggevlogen naar Nederland.

9 uur geleden