Onderzoekers wijzen wc-papier aan als bron van PFAS-vervuiling
WASHINGTON (ANP) - Wc-papier bevat volgens Amerikaans onderzoek kleine hoeveelheden PFAS. De chemische stoffen komen waarschijnlijk in het papier terecht doordat het vaak wordt gemaakt van gerecycled papier waar ook PFAS in zitten, leggen de wetenschappers uit in een publicatie van de American Chemical Society. Ze pleiten voor nader onderzoek, omdat al het wc-papier dat wordt doorgespoeld opgeteld weleens een "significante" bijdrage kan leveren aan de totale PFAS-vervuiling van rioolwater.
De onderzoekers wijzen erop dat gezuiverd rioolwater uiteindelijk weer in het leefmilieu terechtkomt. Daarom is het volgens hen belangrijk om te weten welke PFAS erin zitten en hoe die concentraties zo laag mogelijk gehouden kunnen worden.
PFAS staat voor poly- en perfluoralkylstoffen. Van een aantal van die stoffen is duidelijk dat ze vanaf een bepaalde hoeveelheid schadelijk voor de gezondheid en het milieu zijn, van andere stoffen wordt dat vermoed. Ze worden ook niet of nauwelijks afgebroken in het milieu. PFAS zijn onder meer vuilafstotend en kennen tal van toepassingen. De stoffen zitten bijvoorbeeld in cosmetica, antiaanbaklagen en regenjassen. En klaarblijkelijk dus ook in wc-papier.
Nederlands rioolwater
Voor het onderzoek zijn monsters wc-papier én rioolslib onderzocht op 34 soorten PFAS. De onderzoekers kwamen in totaal zes van die stoffen tegen. Veruit het meest vonden ze de stof 6:2 diPAP. De concentraties waren zeer laag, in de orde van een paar miljardste van de onderzochte monsters, maar aangezien toiletpapier heel veel wordt gebruikt kan dat toch een aanzienlijke hoeveelheid PFAS-verontreiniging opleveren, denken de wetenschappers. Ze hebben hun bevindingen gepubliceerd in het tijdschrift Environmental Science & Technology Letters.
Het onderzoek bevat geen gegevens over Nederland. Uit eerder onderzoek in ons land, door kenniscentrum STOWA, bleek eind 2021 dat ook hier het rioolwater lage concentraties PFAS bevat. De gevolgen daarvan zijn nog niet goed duidelijk. Nederland ijvert al een tijdje in Europees verband voor een verbod op duizenden soorten PFAS vanwege de risico's die de stoffen opleveren.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk is "verbaasd" over de kritiek van Donald Trump. De Amerikaanse president schreef eerder boos op Truth Social dat Frankrijk weigerde Amerikaanse vliegtuigen met militaire voorraden door het Franse luchtruim te laten vliegen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt Amerikaanse techbedrijven als Apple, Google en Meta aan te zullen vallen als er meer Iraanse leiders worden gedood. De krijgsmacht beweert dat de techbedrijven "de belangrijkste rol spelen bij het bedenken en volgen van doelwitten voor moordaanslagen".
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is teruggekomen op uitspraken die hij een dag eerder deed over Syrische vluchtelingen in zijn land. Op een persconferentie met de Syrische leider Ahmed al-Sharaa zei hij te verwachten dat in de komende drie jaar 80 procent van de vluchtelingen zal terugkeren naar Syrië, maar nuanceert die uitspraak nu.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - De Indonesische vredeshandhaver van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) die zondagavond om het leven kwam in het zuiden van het land, werd gedood door Israëlisch vuur. Dat meldt een VN-veiligheidsbron aan persbureau AFP.
2 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles gaat naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Buckingham Palace bevestigt dat het bezoek eind april plaatsvindt, melden Britse media, waaronder de BBC. Het bezoek staat in het teken van het 250-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van de VS.
5 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De bultrug die voor de Duitse kust werd gespot, is toch weer gestrand. Maandag werd bericht dat de walvis zichzelf had bevrijd en naar open zee was gezwommen, maar nu melden de lokale autoriteiten dat het dier toch weer vastzit.
5 uur geleden