Onderzoekers waarschuwen voor groot woningtekort in Duitsland
MÜNCHEN (ANP/DPA) - Duitsland krijgt de komende jaren te maken met een enorm woningtekort, waarschuwt Euroconstruct, een organisatie van negentien in de bouw gespecialiseerde economische instituten.
Volgens het instituut daalt het aantal nieuwe woningen dat jaarlijks in het land wordt gebouwd in 2026 met 35 procent ten opzichte van vorig jaar. Dat betekent dat er over twee jaar slechts 175.000 woningen worden opgeleverd, 95.000 minder dan in 2023.
De deskundigen stellen dat de vooruitzichten voor Duitsland slechter zijn dan voor andere Europese landen. Alleen in Zweden wordt een sterkere daling van het aantal opgeleverde woningen verwacht. "Nieuwbouw van woningen is in Duitsland vaak niet meer mogelijk, voornamelijk door de sterk gestegen bouw- en financieringskosten", stelt bouwdeskundige Ludwig Dorffmeister. Volgens hem wordt er op het politieke vlak ook nog te weinig gedaan om de bouw aan te jagen.
Vergunningen
Ook het aantal nieuwe woningen dat in Nederland gebouwd wordt, daalt en blijft achter bij de ambities van het demissionaire kabinet. Nederland kampt bovendien al met een groot woningtekort. Vorig jaar werden in Nederland ruim 73.000 nieuwbouwwoningen opgeleverd, ongeveer 2000 minder dan een jaar eerder, maakt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vorige maand bekend.
De problemen komen voor een belangrijk deel door het trage afgeven van vergunningen voor bouwlocaties door gemeenten en provincies. De verwachtingen voor de komende twee jaar zijn bovendien ook niet rooskleurig, gaf woonminister Hugo de Jonge eerder al aan. Woningmarktdeskundigen waarschuwden eerder dat de plannen van de demissionair minister om huurwoningen in de vrije sector te reguleren de woningbouw verder afremmen. Voor investeerders is het bouwen van woningen hierdoor niet meer rendabel genoeg, waardoor het tekort verder oploopt.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in februari verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren volgens het CBS in de maand voorafgaand aan de oorlog in het Midden-Oosten vooral minder positief over de verwachte bedrijvigheid. Ook het oordeel over de orderpositie verslechterde, terwijl het oordeel over de voorraden gereed product verbeterde.
43 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor diesel in Nederland is dinsdagochtend voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten lopen de prijzen aan de pomp al ongeveer een week hard op. Ook benzine is weer een stuk duurder geworden.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in januari evenveel goederen en diensten aangeschaft als een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In december groeide de totale consumptie nog met 0,8 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in februari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie bleef daarmee onveranderd ten opzichte van een maand eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de zakelijke dienstverlening is in 2025 met 3,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste kwartaalcijfers. In het vierde kwartaal lag de omzet 4,5 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. De prijzen in de zakelijke dienstverlening waren hoger dan een jaar eerder, wat bijdroeg aan de omzetgroei in de sector.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
10 uur geleden