Onderzoekers waarschuwen voor exotische kikkers in de duinen
LEIDEN (ANP) - Onderzoekers van de Universiteit Leiden en twee natuurorganisaties hebben in de duinen zeker vier soorten exotische kikkers en padden gevonden. Zij waarschuwen natuurbeheerders om deze verdachte populaties goed in de gaten te houden en zo mogelijk aan te pakken, want exoten kunnen grote schade aanrichten onder soorten die van nature in de duinen thuishoren.
De onderzoekers vingen amfibieën in verschillende duingebieden en deden daar een snel uit te voeren DNA-onderzoek op. Zo ontdekten zij in Nationaal Park Hollandse Duinen bij Hoek van Holland een populatie van de Oostelijke boomkikker, die thuishoort in Griekenland. In het Westduinpark bij Den Haag werd de Italiaanse boomkikker aangetroffen. Beide soorten kikkers verschillen genetisch enorm van Hollandse boomkikkersoorten en kunnen die overheersen.
Bij Callantsoog vonden de onderzoekers knoflookpadden, die eigenlijk alleen in het zuiden en oosten van Nederland voorkomen. De paddensoort in de duinen komt vermoedelijk uit Oost-Europa. Ook de vroedmeesterpad, gevonden in verschillende gebieden, hoort niet in de duinen voor te komen. Alle gevonden exotische soorten zijn volgens de onderzoekers vrijwel zeker door mensen uitgezet. Vaak gaat het om huisdieren die mensen niet meer willen hebben.
Exoten verdringen meestal inheemse soorten en jagen daar ook op. Daarnaast kunnen de dieren ziekteverwekkers bij zich dragen die hele populaties inheemse soorten wegvagen. Zo zijn al veel salamanders gesneuveld door een schimmel die met een exotische soort is meegelift.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima heeft haar bezoek van vrijdag aan Purmerend uitgesteld. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) is de koningin nog ziek. Máxima had donderdag haar bezoek aan Rotterdam ook afgezegd vanwege griep.
11 minuten geledenMIDDELBURG (ANP) - De Four Freedoms Awards gaan dit jaar onder meer naar Gisèle Pelicot en het Committee to Protect Journalists. Dat heeft de Nederlandse organisatie de Roosevelt Foundation bekendgemaakt. De prijzen zijn voor mensen of groepen met "uitzonderlijke inzet voor fundamentele vrijheden". Pelicot werd jarenlang door haar man gedrogeerd en door hem en tientallen andere mannen seksueel misbruikt. Ze koos voor een openbare rechtszaak en sprak er openlijk over.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar vroegen 24.000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, enkele duizenden minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Er kwamen juist meer gezinsleden van statushouders naar Nederland: ruim 16.000 mensen. Dit is het hoogste aantal sinds het begin van de metingen in 2013.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.
9 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.
12 uur geleden