Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers waarschuwen voor exotische kikkers in de duinen

Onderzoekers waarschuwen voor exotische kikkers in de duinen

LEIDEN (ANP) - Onderzoekers van de Universiteit Leiden en twee natuurorganisaties hebben in de duinen zeker vier soorten exotische kikkers en padden gevonden. Zij waarschuwen natuurbeheerders om deze verdachte populaties goed in de gaten te houden en zo mogelijk aan te pakken, want exoten kunnen grote schade aanrichten onder soorten die van nature in de duinen thuishoren.

De onderzoekers vingen amfibieƫn in verschillende duingebieden en deden daar een snel uit te voeren DNA-onderzoek op. Zo ontdekten zij in Nationaal Park Hollandse Duinen bij Hoek van Holland een populatie van de Oostelijke boomkikker, die thuishoort in Griekenland. In het Westduinpark bij Den Haag werd de Italiaanse boomkikker aangetroffen. Beide soorten kikkers verschillen genetisch enorm van Hollandse boomkikkersoorten en kunnen die overheersen.

Bij Callantsoog vonden de onderzoekers knoflookpadden, die eigenlijk alleen in het zuiden en oosten van Nederland voorkomen. De paddensoort in de duinen komt vermoedelijk uit Oost-Europa. Ook de vroedmeesterpad, gevonden in verschillende gebieden, hoort niet in de duinen voor te komen. Alle gevonden exotische soorten zijn volgens de onderzoekers vrijwel zeker door mensen uitgezet. Vaak gaat het om huisdieren die mensen niet meer willen hebben.

Exoten verdringen meestal inheemse soorten en jagen daar ook op. Daarnaast kunnen de dieren ziekteverwekkers bij zich dragen die hele populaties inheemse soorten wegvagen. Zo zijn al veel salamanders gesneuveld door een schimmel die met een exotische soort is meegelift.

Meer uit Binnenland

Nep-Nobelprijs voor onderzoek: borrel helpt bij Nederlands spreken

DEN HAAG (ANP) - Een borrel kan helpen om beter een vreemde taal te spreken, met name Nederlands. Dat blijkt uit een onderzoek onder studenten van Maastricht University dat dit jaar een zogeheten Ig Nobelprijs kreeg in de categorie Vrede.

3 uur geleden
Kamer wil uitbreiding van boerkaverbod

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een voorstel van VVD, BBB en JA21 om het 'boerkaverbod' uit te breiden. Het demissionaire kabinet had de motie ontraden. Sinds 2019 is er een verbod op gezichtsbedekkende kleding - in de volksmond het boerkaverbod - in het onderwijs, openbaar vervoer, ziekenhuizen en overheidsgebouwen.

10 uur geleden
EO komt met talkshow die het Joodse geluid moet vertolken

HILVERSUM (ANP) - De EO komt met een nieuwe talkshow om "het Joodse geluid een herkenbaar podium te geven bij de publieke omroep". De Joodse Wereld gaat op zondag 21 september van start en is wekelijks te zien bij de omroep.

13 uur geleden
Evacuatie honderden treinreizigers tussen Rotterdam en Breda

UTRECHT (ANP) - ProRail evacueert ongeveer vierhonderd reizigers uit een gestrande trein op de hogesnelheidslijn (HSL) tussen Rotterdam en Breda, meldt de NS. Wegens een brandmelding in de locomotief strandde de trein rond 18.20 uur op dit traject.

14 uur geleden
NPO-programma Spraakmakers stopt met stemmen op stellingen

HILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 1-programma Spraakmakers laat luisteraars niet meer stemmen op stellingen waar in de uitzending over wordt gepraat. Dat heeft presentatrice Roos Abelman donderdag in het programma gezegd. De redactie is hiermee gestopt omdat de uitslag van deze stemming niet representatief was, maar wel soms in het publieke debat werd genoemd.

14 uur geleden
Zorg bij Alphense jeugdinstelling niet in orde

UTRECHT (ANP) - Een instelling voor jongeren in Alphen aan den Rijn zorgt niet goed genoeg voor de kinderen. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) eist daarom dat iHUB binnen drie maanden orde op zaken stelt. Een van de groepen binnen de locatie mag voorlopig geen nieuwe jongeren aannemen.

15 uur geleden
NPO wil af van BVN, tv-zender voor Nederlanders in buitenland

HILVERSUM (ANP) - De NPO wil stoppen met BVN, de publieke tv-zender voor Nederlanders in het buitenland. Dat heeft de NPO donderdag bekendgemaakt. Ook wil de NPO stoppen met NPO Campus Radio, de proeftuin voor nieuwe radiotalenten, en NPO Soul & Jazz. Ook NPO 2 Extra moet stoppen, als het aan de NPO ligt.

16 uur geleden