Onderzoekers: satelliet kan uitstoot van staalfabriek controleren
LEIDEN (ANP) - Met een satelliet is het mogelijk om de rapportage van grote bedrijven met veel uitstoot te controleren. Dat concluderen onderzoekers van het Nederlandse instituut voor ruimteonderzoek (SRON) en onderzoeksinstituut TNO. Ze hebben naar de koolmonoxide-uitstoot (CO) van staalfabrieken in Europa gekeken, waaronder die van Tata Steel IJmuiden.
Meestal kwamen de satellietmetingen overeen met de gerapporteerde waarden van de staalfabrieken. Op deze manier kunnen de rapportages in elk geval onafhankelijk worden gecontroleerd, vertelt Gijs Leguijt. Hij is promovendus bij SRON en eerste auteur van het onderzoek dat dinsdag is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Atmospheric Chemistry and Physics. De metingen zijn enkel bedoeld als controle, de rapportages worden niet vervangen.
Met de gegevens is vrij duidelijk te zien welke uitstoot afkomstig is van de staalfabrieken, legt onderzoeksleider Ilse Aben van SRON uit. "Alles wat eromheen zit, hebben we in het model meegenomen. Zo is de vervuiling van auto's redelijk uitgesmeerd. De verhoging van uitstoot zie je echt als een duidelijke piek in de metingen waar de industrie zit."
Oude data
Opvallend was dat de onderzoekers bij vier staalfabrieken in Europa een lagere CO-uitstoot hadden gemeten dan wat ze zelf hadden gerapporteerd. Het ging om de gegevens in 2019. Leguijt: "Toen we de data van een jaar later erbij pakten, kwamen onze metingen wel overeen met de rapportages." Dat kan betekenen dat de rapportages van de betreffende staalfabrieken in 2019 te hoog waren, maar dat weten de onderzoekers nog niet zeker. Dat wordt in overleg met het Europees Milieuagentschap (EEA) verder uitgezocht.
De gegevens die de onderzoekers gebruikten, zijn afkomstig van het Nederlandse meetinstrument Tropomi. Toekomstige meetinstrumenten moeten de data nog preciezer maken. Toekomstige meetinstrumenten zullen ook CO2 meten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het online journalistieke platform De Correspondent is op zoek naar een nieuwe hoofdredactie. Hoofdredacteur en oprichter Rob Wijnberg gaat in een andere rol verder bij het platform en ook adjunct-hoofdredacteuren Rosan Smits en Maaike Goslinga gaan bij De Correspondent verder in een nieuwe rol, maakte de vertrekkende hoofdredactie dinsdag bekend.
1 uur geledenEDE (ANP) - In Ede (Gelderland) is vogelgriep vastgesteld op een legkippenbedrijf. De 23.000 dieren op de locatie worden geruimd. Dat heeft het ministerie van LVVN (Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur) laten weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het schooljaar 2024/25 waren er 5000 vacatures in het basis- en voortgezet onderwijs minder dan in het schooljaar ervoor. In het mbo en het speciaal basisonderwijs nam de vraag naar nieuwe werknemers juist toe. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De plannen van de nieuwe regeringscoalitie leggen veel nadruk op verbetering van de kwaliteit van leven op de lange termijn. Maar de bezuinigingen die daar tegenover staan, dreigen toch al kwetsbare groepen harder te raken en kunnen ertoe leiden dat de ongelijkheid toeneemt. Daarvoor waarschuwt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een reflectie op het coalitieakkoord.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam stelt bij de rechter dat "beloftes aan bewoners juridisch niets waard zijn". Dat concludeert Alexander Klöpping via LinkedIn op basis van een schriftelijk verweer van de gemeente in een zaak over massatoerisme. Het Parool berichtte eerder al over het verweer. Vorig jaar stapte Stichting Amsterdam Heeft Een Keuze, met steun van Klöpping, naar de rechter omdat er ondanks een verordening te veel toeristen overnachten in de hoofdstad.
15 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - Luc Mercelina, minister-president van Sint Maarten, heeft de regering van Nederland gefeliciteerd met de succesvolle totstandkoming van een nieuwe regering onder leiding van minister-president Rob Jetten. Mercelina zegt uit te kijken naar samenwerking met de regering van minister-president Jetten in een geest van wederzijds respect en gedeelde verantwoordelijkheid.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Nederlandse tv-kijker heeft de uitzendingen rond de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 goed weten te vinden. Dat meldt de NOS, waar het mondiale sportevenement de afgelopen weken te volgen was.
16 uur geleden