Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers presenteren rapport over neutraliteit van UNRWA

Onderzoekers presenteren rapport over neutraliteit van UNRWA

NEW YORK (ANP) - Een groep onafhankelijke onderzoekers presenteert een eindrapport over de neutraliteit van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA). Het onderzoek is een reactie op Israëlische beschuldigingen over de betrokkenheid van twaalf UNRWA-medewerkers bij de aanval van Hamas op Israël in oktober vorig jaar.

Het rapport is opgesteld onder leiding van de Franse oud-buitenlandminister Catherine Colonna. De onderzoekers kwamen vorige maand al met een tussenrapport. Daarin stond dat de organisatie een aantal mechanismen en procedures heeft om de neutraliteit te waarborgen, maar de onderzoekers meldden ook dat er op "kritieke gebieden" verbeteringen nodig zijn. In het eindrapport zullen onder meer aanbevelingen staan.

Er loopt een apart onderzoek naar de twaalf UNRWA-medewerkers. Dat wordt uitgevoerd door een interne toezichthouder binnen de Verenigde Naties. UNRWA-topman Philippe Lazzarini besloot de medewerkers op 26 januari te ontslaan, nadat Israël "schokkende beschuldigingen" had geuit. De VN-organisatie had geen verdere informatie of bewijs ontvangen. Lazzarini verklaarde met het ontslag het vermogen van de UNRWA om hulp te verlenen "te beschermen" en voegde daaraan toe dat medewerkers verantwoordelijk worden gehouden als blijkt dat ze betrokken waren bij terreurdaden.

Na Lazzarini's verklaring pauzeerden grote donateurs hun hulp aan de UNRWA, op een moment waarop die juist hard nodig was als gevolg van de oorlog tussen Israël en Hamas in de Gazastrook. Ook Nederland schortte de financiële steun op. Een aantal landen heeft de steun inmiddels hervat.

De hulporganisatie, de grootste in Gaza, werd in 1949 opgericht nadat honderdduizenden Palestijnen werden verdreven of op de vlucht sloegen. De UNRWA is actief in de Gazastrook, op de Westelijke Jordaanoever en in Libanon, Jordanië en Syrië. De organisatie heeft meer dan 30.000 medewerkers. De UNRWA heeft in Gaza zo'n 13.000 medewerkers. Deze groep bestaat grotendeels uit Palestijnen.

Meer uit Buitenland

Xi aangekomen in VS voor driedaags staatsbezoek

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping is woensdag in de Verenigde Staten aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. De Amerikaanse president Donald Trump verwelkomde hem persoonlijk op de militaire vliegbasis Joint Base Andrews bij Washington.

2 uur geleden
VS en China verlengen handelsbestand tot 10 januari

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken hun bestand in de handelsoorlog met twee maanden te verlengen tot 10 januari. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag tegen Fox News. Beide landen praten verder over een bredere handelsovereenkomst.

3 uur geleden
AI van OpenAI infiltreert medische database Australische overheid

CANBERRA (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) van het bedrijf OpenAI heeft een Australische overheidswebsite binnengedrongen, meldt de Australische premier Anthony Albanese aan de Sydney Morning Herald. Het AI-programma had daardoor ook toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.

7 uur geleden
EU roept op tot de-escalatie in Noord-Ethiopische regio Tigray

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zegt "diep bezorgd" te zijn over het oplaaiende geweld tussen de Tigray-rebellen en het Ethiopische leger in het noorden van het land. De diplomatieke dienst van de EU roept op tot de-escalatie en stelt dat het "nog niet te laat" is om terug te keren naar de afspraken van het vredesakkoord uit 2022.

8 uur geleden
Oekraïne stuurt twee Noord-Koreaanse gevangenen naar Zuid-Korea

NEW YORK (ANP) - Oekraïne heeft twee Noord-Koreaanse krijgsgevangenen overgeleverd aan Zuid-Korea, meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in zijn toespraak bij de Verenigde Naties. Seoul had eerder al aangegeven die mannen graag op te vangen, maar Kyiv had nog niet aangegeven of dat ook het plan was.

9 uur geleden
Weinstein krijgt 15 jaar cel voor misbruik productieassistent

NEW YORK (ANP/AFP) - De voormalige machtige filmproducent Harvey Weinstein heeft bij de nieuwe behandeling van een zaak rond seksueel geweld vijftien jaar gevangenisstraf gekregen. Het gaat om het misbruik van zijn voormalige productieassistent Miriam Haley.

12 uur geleden
België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival. Dat heeft de Vlaamse publieke omroep woensdag bekendgemaakt. In verschillende landen, waaronder Nederland, zagen zenders en omroepen daar vorig jaar nog van af uit onvrede over de deelname van Israël.

12 uur geleden