
Onderzoekers presenteren rapport over neutraliteit van UNRWA
NEW YORK (ANP) - Een groep onafhankelijke onderzoekers presenteert een eindrapport over de neutraliteit van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA). Het onderzoek is een reactie op Israëlische beschuldigingen over de betrokkenheid van twaalf UNRWA-medewerkers bij de aanval van Hamas op Israël in oktober vorig jaar.
Het rapport is opgesteld onder leiding van de Franse oud-buitenlandminister Catherine Colonna. De onderzoekers kwamen vorige maand al met een tussenrapport. Daarin stond dat de organisatie een aantal mechanismen en procedures heeft om de neutraliteit te waarborgen, maar de onderzoekers meldden ook dat er op "kritieke gebieden" verbeteringen nodig zijn. In het eindrapport zullen onder meer aanbevelingen staan.
Er loopt een apart onderzoek naar de twaalf UNRWA-medewerkers. Dat wordt uitgevoerd door een interne toezichthouder binnen de Verenigde Naties. UNRWA-topman Philippe Lazzarini besloot de medewerkers op 26 januari te ontslaan, nadat Israël "schokkende beschuldigingen" had geuit. De VN-organisatie had geen verdere informatie of bewijs ontvangen. Lazzarini verklaarde met het ontslag het vermogen van de UNRWA om hulp te verlenen "te beschermen" en voegde daaraan toe dat medewerkers verantwoordelijk worden gehouden als blijkt dat ze betrokken waren bij terreurdaden.
Na Lazzarini's verklaring pauzeerden grote donateurs hun hulp aan de UNRWA, op een moment waarop die juist hard nodig was als gevolg van de oorlog tussen Israël en Hamas in de Gazastrook. Ook Nederland schortte de financiële steun op. Een aantal landen heeft de steun inmiddels hervat.
De hulporganisatie, de grootste in Gaza, werd in 1949 opgericht nadat honderdduizenden Palestijnen werden verdreven of op de vlucht sloegen. De UNRWA is actief in de Gazastrook, op de Westelijke Jordaanoever en in Libanon, Jordanië en Syrië. De organisatie heeft meer dan 30.000 medewerkers. De UNRWA heeft in Gaza zo'n 13.000 medewerkers. Deze groep bestaat grotendeels uit Palestijnen.
Meer uit Buitenland
VATICAAN (ANP/AFP) - Gelovigen kunnen in de Sint-Pietersbasiliek geen afscheid meer nemen van de overleden paus. Om 19.00 uur werden de deuren gesloten van de kerk waar de maandag overleden paus Franciscus ligt opgebaard. Het Vaticaan meldt dat in drie dagen ongeveer 250.000 mensen afscheid hebben kunnen nemen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse Oekraïne-gezant Steve Witkoff heeft vrijdag in Moskou drie uur gesproken met de Russische president Vladimir Poetin. Het Kremlin spreekt van een constructief gesprek en stelt dat het onder meer ging om de mogelijkheid directe onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland te hervatten.
5 uur geledenMILWAUKEE (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse veiligheidsdienst FBI heeft een rechter in de staat Wisconsin gearresteerd voor het belemmeren van een operatie rond immigratie. Dat meldt FBI-directeur Kash Patel in een inmiddels verwijderd bericht op X.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De buitenlandministers van de EU-landen willen op een Russische feestdag vol militair machtsvertoon bijeenkomen in Oekraïne. Mogelijk worden ook Europese leiders die 9 mei in hoofdstad Kyiv verwacht.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Een raket van Noord-Koreaanse makelij, die de Russen eerder deze week afvuurden op Kyiv, had veel onderdelen uit andere landen. "En het merendeel daarvan werd helaas gemaakt door Amerikaanse bedrijven", schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op sociale media.
6 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse oud-president Fernando Collor de Mello is gearresteerd. Dat meldt de Braziliaanse federale politie. Het hooggerechtshof beval donderdag de onmiddellijke arrestatie van Collor, nadat zijn hoger beroep voor de tweede keer was verworpen.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP) heeft geen voorraden meer over in de Gazastrook. Israël sloot ruim zeven weken geleden de grenzen van het gebied en sindsdien komt er geen humanitaire hulp meer binnen.
9 uur geleden