Onderzoekers presenteren rapport over neutraliteit van UNRWA
NEW YORK (ANP) - Een groep onafhankelijke onderzoekers presenteert een eindrapport over de neutraliteit van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA). Het onderzoek is een reactie op Israëlische beschuldigingen over de betrokkenheid van twaalf UNRWA-medewerkers bij de aanval van Hamas op Israël in oktober vorig jaar.
Het rapport is opgesteld onder leiding van de Franse oud-buitenlandminister Catherine Colonna. De onderzoekers kwamen vorige maand al met een tussenrapport. Daarin stond dat de organisatie een aantal mechanismen en procedures heeft om de neutraliteit te waarborgen, maar de onderzoekers meldden ook dat er op "kritieke gebieden" verbeteringen nodig zijn. In het eindrapport zullen onder meer aanbevelingen staan.
Er loopt een apart onderzoek naar de twaalf UNRWA-medewerkers. Dat wordt uitgevoerd door een interne toezichthouder binnen de Verenigde Naties. UNRWA-topman Philippe Lazzarini besloot de medewerkers op 26 januari te ontslaan, nadat Israël "schokkende beschuldigingen" had geuit. De VN-organisatie had geen verdere informatie of bewijs ontvangen. Lazzarini verklaarde met het ontslag het vermogen van de UNRWA om hulp te verlenen "te beschermen" en voegde daaraan toe dat medewerkers verantwoordelijk worden gehouden als blijkt dat ze betrokken waren bij terreurdaden.
Na Lazzarini's verklaring pauzeerden grote donateurs hun hulp aan de UNRWA, op een moment waarop die juist hard nodig was als gevolg van de oorlog tussen Israël en Hamas in de Gazastrook. Ook Nederland schortte de financiële steun op. Een aantal landen heeft de steun inmiddels hervat.
De hulporganisatie, de grootste in Gaza, werd in 1949 opgericht nadat honderdduizenden Palestijnen werden verdreven of op de vlucht sloegen. De UNRWA is actief in de Gazastrook, op de Westelijke Jordaanoever en in Libanon, Jordanië en Syrië. De organisatie heeft meer dan 30.000 medewerkers. De UNRWA heeft in Gaza zo'n 13.000 medewerkers. Deze groep bestaat grotendeels uit Palestijnen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.
3 uur geledenHELSINKI (ANP/DPA) - Finland heeft de bouw afgerond van zo'n 200 kilometer hekwerk aan de grens met Rusland. Het project heeft ongeveer 380 miljoen euro gekost, meldt publieke omroep Yle.
3 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/RTR) - De veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić is begraven in Servië. Duizenden mensen namen afscheid van hem. Het was een van de grootste openbare begrafenissen in Servië in decennia.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff meldt dat vooruitgang is geboekt tijdens zijn bezoeken aan Kyiv en Moskou. Hij schreef op X dat president Donald Trump nog altijd hard werkt om een einde te maken aan de oorlog.
5 uur geledenROME (ANP/RTR) - De zomer van 2026 was de heetste zomer in Italië sinds 1950, volgens het Italiaanse instituut CNR-IBE. Het is het grootste publieke onderzoeksinstituut van het land. De gemiddelde temperatuur was 24,3 graden Celsius.
6 uur geleden