Onderzoekers: overstromingen België niet schuld van stuwbeheerder
NAMEN (ANP) - De verwoestende overstromingen in België van afgelopen zomer vallen de beheerders van een Belgisch stuwmeer niet te verwijten, vinden onderzoekers. Zij werden ervan beschuldigd het meer niet tijdig te hebben leeggemaakt om de stortregens in juli te kunnen opvangen, maar konden dat volgens de onderzoekers ook niet helpen.
Het overvolle stuwmeer van Eupen begon afgelopen zomer water te lozen in de rivier de Vesder uitgerekend op het moment dat die al buiten zijn oevers trad. De overstromingen kostten tientallen mensen in plaatsjes als Pepinster, maar ook grotere steden als Luik en Verviers het leven. Als het stuwmeer de dagen daarvoor geleidelijk water had geloosd, had het een groter deel van de overvloedige neerslag kunnen bergen en de schade kunnen beperken, riepen critici onmiddellijk.
Maar zo'n vooruitziende blik was te veel gevraagd, is volgens de Waalse omroep RTBF de slotsom van een onderzoek in opdracht van de Waalse regering. De autoriteiten waren wel degelijk bedacht op het somberste scenario dat hun modellen ingaven. Maar ze werden verrast door extreme regenval, die volgens de onderzoekers maar eens in de honderd jaar voorkomt.
Het overstromingsgevaar in het dichtbebouwde en nauwe rivierdal van de Vesder is groot, constateren de onderzoekers. De vallei loopt veel sneller onder dan andere.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
5 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
7 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
10 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
12 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
12 uur geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
13 uur geleden