
Onderzoekers: meer vrouwen last van extreme hitte in Zuid-Soedan
DE BILT (ANP) - Veel meer vrouwen dan mannen hebben last van de extreme hitte die klimaatverandering veroorzaakt in Zuid-Soedan. Wetenschappers signaleren in een nieuw onderzoek naar deze ongelijkheid dat vrouwen kwetsbaarder zijn, onder meer omdat ze voornamelijk in de landbouw werken waardoor ze veel worden blootgesteld aan de hitte die het land teistert. Van de werkende mannen zit een kleiner deel in de landbouw.
Bovendien besteden vrouwen veel meer tijd aan zorgtaken, zoals water halen of koken, dan mannen. Dat is allemaal in extreem hete omgevingen, stellen de onderzoekers. "De hitte in combinatie met fysieke inspanning kan ernstige langetermijneffecten hebben op de gezondheid, waaronder hart- en vaatziekten, nierschade en mogelijke uitputting door hitte en zonnesteek." Ook kunnen meer mannen dan vrouwen lezen. Daardoor kunnen zij een hittewaarschuwing eerder meekrijgen dan vrouwen.
Het Afrikaanse land Zuid-Soedan kreeg afgelopen maand te maken met een hittegolf. Deze temperaturen boven de 40 graden kwamen normaal gesproken niet vaak voor in februari, maar door klimaatverandering zijn ze niet langer ongewoon. De wetenschappers zijn van World Weather Attribution (WWA), die de connectie tussen weersomstandigheden en klimaatverandering onderzoekt.
Zonnesteek
Scholen moesten twee weken sluiten, nadat tientallen kinderen in hoofdstad Juba door een zonnesteek waren ingestort. De bevolking werd geadviseerd om binnen te blijven en water te drinken. Ook dat is een behoorlijke uitdaging in het land. Huizen zijn vaak gebouwd met ijzeren daken, zonder koeling en er is geen schoon water.
Voor kinderen is het niet goed om lessen te missen, zien de onderzoekers. Van meisjes wordt vaak verwacht dat ze de zorgtaken op zich nemen in het huishouden. Daardoor is het voor meisjes moeilijker om na een hittegolf weer terug naar school te gaan. De onderzoekers suggereren dat het kan helpen om schooltijden buiten de warme uren van de dag om te plannen, en om een koelere omgeving te creëren op school, met bomen en witte daken.
WWA publiceert het onderzoek in aanloop naar Internationale Vrouwendag zaterdag. Onderzoeker Sarah Kew van het KNMI, die ook aan de studie meewerkte, uit haar zorgen. "Deze periodes van hoge temperaturen, die ooit zeldzaam waren, komen nu elke twee jaar voor en vormen een enorme uitdaging voor mensen in Zuid-Soedan. En dan met name vrouwen, zoals ons onderzoek laat zien."
Meer uit Gezond
MECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.
4 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.
5 dagen geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.
1 week geleden