Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers: kunstmatige intelligentie kan lhbti'ers uitsluiten

Onderzoekers: kunstmatige intelligentie kan lhbti'ers uitsluiten

UTRECHT (ANP) - De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) kan lhbti'ers buitenspel zetten. De algoritmes kunnen hen uitsluiten en discrimineren in het onderwijs, op de arbeidsmarkt en in de gezondheidszorg. Dat komt doordat de groep niet goed is vertegenwoordigd in de gegevens die de technologie gebruikt. Daarvoor waarschuwt kennisinstituut Movisie.

De onderzoekers keken op verzoek van het ministerie van Onderwijs naar de technologie. Ze constateren onder meer dat in landen waar homoseksualiteit een groot taboe is, informatie over lhbti-personen soms wordt gezien als porno. Die informatie wordt dan door sommige filters tegengehouden. Lhbti'ers blijven onzichtbaar en komen dus ook niet terug in de informatie waarmee de kunstmatige intelligentie wordt gevoed.

AI kan ook worden beïnvloed door vooroordelen in de samenleving. "Algoritmen hebben geen emoties. Ze doen wat hen gezegd wordt en ze voorspellen op basis van data. En daar zit de crux: de instructies worden door mensen gemaakt en de data worden door mensen verzameld", aldus Movisie. Volgens de onderzoekers kan kunstmatige intelligentie vooroordelen overnemen en soms zelfs versterken.

Vooroordelen overnemen

Dat kan ook gevolgen hebben wanneer lhbti'ers solliciteren, stelt Movisie. Als een afdeling personeelszaken vooral naar interesses en eigenschappen kijkt die ongunstig uitvallen voor lhbti'ers, en AI vervolgens wordt getraind met de cv's van mensen die zijn aangenomen, zal de computer die vooroordelen overnemen bij het beoordelen van kandidaten bij een volgende vacature.

Het instituut roept overheden en bedrijven op om rekening te houden met lhbti'ers. "Zeker gezien de kwetsbare positie van lhbti+-personen, is het belangrijk de waarde van kunstmatige intelligentie niet zomaar voor lief te nemen." Hoe dat het beste kan gebeuren, laten de onderzoekers in het midden. Ze vragen betrokkenen om daar bij het ontwikkelen van AI over na te denken.

Meer uit Binnenland

Politie verwijdert bezetters Betuwelijn, tientallen aanhoudingen

VALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.

18 minuten geleden
Chauffeur bij moord Peter R. de Vries gestoken in gevangenis

ROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.

1 uur geleden
Onderzoek: 87 procent van vapende mensen gebruikt illegale vapes

DEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.

6 uur geleden
Actievoerders bezetten twee spoorlijnen Betuweroute

ELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.

7 uur geleden
Fregat naar Zuidoost-Azië, blijft mogelijk in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.

7 uur geleden
Rechtbank legt 10 jaar cel en tbs op in grote sextortionzaak

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."

7 uur geleden
Staat gaat in hoger beroep tegen uitspraak klimaatzaak Bonaire

DEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.

8 uur geleden