Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers: kunstmatige intelligentie kan lhbti'ers uitsluiten

Onderzoekers: kunstmatige intelligentie kan lhbti'ers uitsluiten

UTRECHT (ANP) - De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) kan lhbti'ers buitenspel zetten. De algoritmes kunnen hen uitsluiten en discrimineren in het onderwijs, op de arbeidsmarkt en in de gezondheidszorg. Dat komt doordat de groep niet goed is vertegenwoordigd in de gegevens die de technologie gebruikt. Daarvoor waarschuwt kennisinstituut Movisie.

De onderzoekers keken op verzoek van het ministerie van Onderwijs naar de technologie. Ze constateren onder meer dat in landen waar homoseksualiteit een groot taboe is, informatie over lhbti-personen soms wordt gezien als porno. Die informatie wordt dan door sommige filters tegengehouden. Lhbti'ers blijven onzichtbaar en komen dus ook niet terug in de informatie waarmee de kunstmatige intelligentie wordt gevoed.

AI kan ook worden beïnvloed door vooroordelen in de samenleving. "Algoritmen hebben geen emoties. Ze doen wat hen gezegd wordt en ze voorspellen op basis van data. En daar zit de crux: de instructies worden door mensen gemaakt en de data worden door mensen verzameld", aldus Movisie. Volgens de onderzoekers kan kunstmatige intelligentie vooroordelen overnemen en soms zelfs versterken.

Vooroordelen overnemen

Dat kan ook gevolgen hebben wanneer lhbti'ers solliciteren, stelt Movisie. Als een afdeling personeelszaken vooral naar interesses en eigenschappen kijkt die ongunstig uitvallen voor lhbti'ers, en AI vervolgens wordt getraind met de cv's van mensen die zijn aangenomen, zal de computer die vooroordelen overnemen bij het beoordelen van kandidaten bij een volgende vacature.

Het instituut roept overheden en bedrijven op om rekening te houden met lhbti'ers. "Zeker gezien de kwetsbare positie van lhbti+-personen, is het belangrijk de waarde van kunstmatige intelligentie niet zomaar voor lief te nemen." Hoe dat het beste kan gebeuren, laten de onderzoekers in het midden. Ze vragen betrokkenen om daar bij het ontwikkelen van AI over na te denken.

Meer uit Binnenland

Zorgen van omwonenden Tata Steel over gezondheid nemen iets af

HAARLEM (ANP) - De zorgen van omwonenden van Tata Steel over hun gezondheid nemen iets af. In het jaarlijkse onderzoek van Ipsos I&O onder inwoners van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen geeft 38 procent van de deelnemers aan bezorgd te zijn of de leefomgeving wel veilig is voor de gezondheid. Bij het eerste onderzoek in 2021 was dat nog 54 procent, eind 2024 zei 40 procent zich zorgen te maken.

42 minuten geleden
Bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker vertraagd door hack

UTRECHT (ANP) - Bevolkingsonderzoek Nederland (BVO NL) heeft uitnodigingen aan vrouwen voor deelname aan baarmoederhalskankeronderzoek vertraagd, meldt de organisatie donderdag. Dat komt door de hack die afgelopen zomer plaatsvond bij Clinical Diagnostics (CD), een van drie laboratoria waar BVO NL mee samenwerkt.

43 minuten geleden
OM seponeert aangifte van smaad Marco Borsato

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) in Noord-Holland heeft de aangifte van smaad/laster en het doen van valse aangifte, ingediend door Marco Borsato, geseponeerd. De zanger had een tegenaanklacht ingediend naar aanleiding van een zedenzaak waarvan hij werd beschuldigd.

1 uur geleden
OM eist twee jaar celstraf voor verboden wapenbezit lid Geuzenbond

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in de rechtbank in Rotterdam twee jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 24-jarige Thomas D. voor verboden wapenbezit. D. was actief bij de Geuzenbond, die door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) is aangemerkt als extreemrechts.

2 uur geleden
Rijswijker (18) langer vast na dood 16-jarige in Den Hoorn

DEN HAAG (ANP) - Het voorarrest van een 18-jarige man uit Rijswijk die vastzit sinds de dood van een 16-jarige jongen in Den Hoorn, is met dertig dagen verlengd. Dat maakte het Openbaar Ministerie donderdag bekend. De man verscheen dinsdag voor de raadkamer van de Haagse rechtbank.

2 uur geleden
Tien mannen opgepakt in onderzoek naar handel verdovende middelen

DRIEBERGEN-RIJSENBURG (ANP) - Tien mannen zijn eerder deze week aangehouden in een onderzoek naar de handel in verdovende middelen, meldt de landelijke politie donderdag. Ook zijn veertien locaties doorzocht in de regio Rotterdam en Den Haag.

3 uur geleden
Ombudsmannen: scheld studieschulden toeslagenaffaire kwijt

DEN HAAG (ANP) - De overheid moet jongeren studieschulden kwijtschelden "waarvan aannemelijk is dat deze door het toeslagenschandaal zijn ontstaan", vinden vijf lokale kinder- en jeugdombudsmannen. Ze hebben getuigenissen verzameld van 1875 jongeren die gebukt gingen onder een moeilijke thuissituatie doordat de overheid veel geld terugvorderde van hun ouders en gezinnen daardoor in de problemen kwamen.

3 uur geleden