Onderzoekers: kunstmatige intelligentie kan lhbti'ers uitsluiten
UTRECHT (ANP) - De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) kan lhbti'ers buitenspel zetten. De algoritmes kunnen hen uitsluiten en discrimineren in het onderwijs, op de arbeidsmarkt en in de gezondheidszorg. Dat komt doordat de groep niet goed is vertegenwoordigd in de gegevens die de technologie gebruikt. Daarvoor waarschuwt kennisinstituut Movisie.
De onderzoekers keken op verzoek van het ministerie van Onderwijs naar de technologie. Ze constateren onder meer dat in landen waar homoseksualiteit een groot taboe is, informatie over lhbti-personen soms wordt gezien als porno. Die informatie wordt dan door sommige filters tegengehouden. Lhbti'ers blijven onzichtbaar en komen dus ook niet terug in de informatie waarmee de kunstmatige intelligentie wordt gevoed.
AI kan ook worden beïnvloed door vooroordelen in de samenleving. "Algoritmen hebben geen emoties. Ze doen wat hen gezegd wordt en ze voorspellen op basis van data. En daar zit de crux: de instructies worden door mensen gemaakt en de data worden door mensen verzameld", aldus Movisie. Volgens de onderzoekers kan kunstmatige intelligentie vooroordelen overnemen en soms zelfs versterken.
Vooroordelen overnemen
Dat kan ook gevolgen hebben wanneer lhbti'ers solliciteren, stelt Movisie. Als een afdeling personeelszaken vooral naar interesses en eigenschappen kijkt die ongunstig uitvallen voor lhbti'ers, en AI vervolgens wordt getraind met de cv's van mensen die zijn aangenomen, zal de computer die vooroordelen overnemen bij het beoordelen van kandidaten bij een volgende vacature.
Het instituut roept overheden en bedrijven op om rekening te houden met lhbti'ers. "Zeker gezien de kwetsbare positie van lhbti+-personen, is het belangrijk de waarde van kunstmatige intelligentie niet zomaar voor lief te nemen." Hoe dat het beste kan gebeuren, laten de onderzoekers in het midden. Ze vragen betrokkenen om daar bij het ontwikkelen van AI over na te denken.
Meer uit Binnenland
DE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.
10 uur geledenWARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.
11 uur geledenOSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.
23 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
1 dag geleden