Onderzoekers: geef dansers een gezicht
DEN HAAG (ANP) - De danswereld is te versnipperd om er voldoende toezicht op te houden en daarom moet er hoognodig structuur in worden aangebracht. "Als iedereen verantwoordelijk is, is uiteindelijk helemaal niemand verantwoordelijk", lichtten onderzoekers Marjan Olfers en Anton van Wijk toe in een persconferentie over het onderzoek naar grensoverschrijdend gedrag in de danssector dat zij maandag hebben gepubliceerd.
"Er zijn dansverenigingen, tv-programma's, musicals, vakbonden, dansscholen", somt Olfers op, die benadrukt dat het label 'podiumkunsten' dat dans krijgt in haar ogen veel te generiek is. "Dansers verdienen een zelfstandige plek. Het helpt als je als danser een soort gezicht naar buiten hebt dat het voor je kan opnemen."
Uit het rapport van onderzoeksbureau Verinorm, waar Olfers en Van Wijk aan hebben meegewerkt, blijkt dat zo'n vier op de tien dansers het afgelopen jaar te maken hebben gehad met grensoverschrijdend gedrag. Veel van hen hebben dat niet gemeld, onder meer vanwege een heersende zwijgcultuur en omdat veel dansers niet weten waar ze terecht kunnen.
Overkoepelend orgaan
Olfers en Van Wijk pleiten daarom voor een overkoepelend orgaan dat de volledige sector overziet. "Vergelijk het met de vechtsport", zeggen ze. "Die sector is ook een wirwar: iedereen op de hoek kan een vechtsportschool beginnen. Maar er is wel een landelijke vechtsportautoriteit die zulke scholen controleert."
Als een vechtsportschool niet aan de kwaliteitseisen voldoet, krijgt deze geen keurmerk en mag niet openblijven, aldus de onderzoekers van Verinorm. "Zoek en vervang vechtsportscholen door dansscholen", oppert Olfers. "Nu zijn er verschillende dansbonden die elkaar ook nog eens beconcurreren."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Moshtag B., die ervan wordt verdacht de opdracht te hebben gegeven voor de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag op 7 december 2024, zei woensdag dat hij is "meegesleurd" in het plan om brand te stichten in de bruidswinkel van zijn ex-vriendin. De explosie die volgde, kostte zes mensen het leven.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse driehoek gaat met Feyenoord in overleg over het vuurwerkincident dinsdagavond bij de wedstrijd Feyenoord-Internazionale, meldt de woordvoerder van burgemeester Carola Schouten. De wedstrijd moest kortstondig worden onderbroken nadat er, ogenschijnlijk van buiten het stadion, vuurwerk neerdaalde op het veld en op het dak van de tribune.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Slechte leefomstandigheden in tentenkampen in Irak zijn geen reden voor asielminister Bart van den Brink om Jezidi's een verblijfsstatus te geven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat Irak volgens hem bekende gegevens veilig genoeg is en dat Jezidi's, een overwegend Koerdisch sprekende minderheidsgroep, geen extra risico lopen.
5 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Chemieconcern Chemours in Dordrecht zou zo snel mogelijk moeten stoppen met het uitstoten van PFAS-stoffen en een schadevergoeding moeten betalen aan circa 550.000 mensen die woonachtig zijn in Dordrecht en omstreken. De stichting PFAS Vrij Green Claim wil dat afdwingen bij de civiele rechter en is officieel een collectieve rechtszaak gestart.
5 uur geledenHAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil in 2027 een extra sponsorbedrag van 79.500 euro toekennen aan het bevrijdingsfestival in Haarlem, dat elk jaar op 5 mei plaatsvindt in stadspark De Haarlemmerhout. Het bestuur van Bevrijdingspop had om een extra bijdrage gevraagd, omdat het anders niet lukt om het festival volgend jaar te organiseren. De stichting heeft ook de gemeente Haarlem om extra geld gevraagd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de rechtbank Den Haag is woensdagochtend het strafproces begonnen over de enorme explosie aan de Tarwekamp in de Haagse wijk Mariahoeve, waarbij op 7 december 2024 zes mensen om het leven kwamen. De voorzitter van de rechtbank sprak aan het begin van de eerste zittingsdag de nabestaanden en slachtoffers in de zaal toe en noemde het een beladen dag voor alle betrokkenen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Marco Borsato probeert in totaal ruim 431.000 euro aan gemaakte kosten voor zijn strafzaak terug te vorderen van de staat. Dat werd woensdag in de rechtbank van Utrecht duidelijk bij aanvang van een zitting over het terugkrijgen van het geld.
7 uur geleden