Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers: gedragscodes nodig om danswereld veiliger te maken

Onderzoekers: gedragscodes nodig om danswereld veiliger te maken

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse danswereld heeft behoefte aan duidelijke gedragscodes om grensoverschrijdend gedrag te voorkomen. Dat concluderen Marjan Olfers en Anton van Wijk van onderzoeksbureau Verinorm na uitgebreid onderzoek binnen de danssector. Ze presenteerden maandag in Den Haag hun rapport van 332 pagina's, genaamd Schaduwdansen.

Dat onafhankelijk onderzoek werd in 2021 in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport opgestart, na meldingen over misstanden. Kim Koumans fungeerde als klokkenluider. De professionele danseres en choreografe trad naar buiten met haar eigen ervaringen met grensoverschrijdend gedrag, waaronder seksueel misbruik. Koumans spoorde andere dansers aan hun ervaringen ook te delen en riep de politiek op onderzoek te doen. Vorig jaar deed ze aangifte tegen een Brabantse dansleraar die haar misbruikt zou hebben.

Enkele cijfers en conclusies uit het omvangrijke rapport lekten ruim een week geleden uit, al voordat de betrokken dansers waren geïnformeerd. Het leidde in de Tweede Kamer tot schriftelijke vragen aan minister Conny Helder van VWS, die "het ongeloof en de verontwaardiging" hierover van Koumans en de onderzoekers zei te delen.

Topsportcultuur

Olfers en Van Wijk, die eerder de misstanden in het turnen in kaart brachten en ook onderzoek doen naar de topsportcultuur in Nederland, zeggen dat hun 'dansonderzoek' langer heeft geduurd dan voorzien. Ze spreken van een "lastige klus" en een "ingewikkeld traject" vanwege de "gesloten cultuur" in het "versnipperde danslandschap" met zoveel verschillende stijlen. Ongeveer 1,5 miljoen Nederlanders zijn actief binnen de danswereld.

De onderzoekers lieten honderden dansers een vragenlijst invullen en deden 167 interviews. Uit bevolkingsonderzoek kwam naar voren dat 39 procent van de dansers in het afgelopen jaar te maken heeft gehad met zeker één vorm van grensoverschrijdend gedrag. In 11 procent van de gevallen ging het om seksueel wangedrag. Trainers of docenten, die een machtspositie hebben, worden voornamelijk als daders genoemd. "Dansers tolereren veel om hun passie maar te kunnen blijven uiten, en vaak te veel", staat in 'Schaduwdansen'.

Merendeel voor maatregelen

Zo'n twee derde van de ondervraagden zegt dat maatregelen nodig zijn om de sector veiliger te maken. De onderzoekers komen met enkele aanbevelingen. "Heb oog en oor voor slachtoffers", is er daar één van. Ook zou het dansen professioneler gemaakt moeten worden, moet er een herkenbare structuur komen, zijn duidelijke gedragscodes nodig en moet de zogeheten zwijgcultuur doorbroken worden.

Meer uit Binnenland

Overleden Nederlanders op cruise waren echtpaar uit Haulerwijk

DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlanders die zijn overleden op het cruiseschip MV Hondius zijn een man en een vrouw van 69 jaar uit het Friese Haulerwijk. Dat laat de familie van het echtpaar via Namens de Familie weten. De man overleed op 11 april en de vrouw op 26 april.

8 minuten geleden
Code geel afgegeven voor buien tijdens dodenherdenking

DE BILT (ANP) - Het KNMI kondigt maandagmiddag code geel aan in vijf provincies. Het gaat om Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. "De eerst komende uren zijn er nog geen waarschuwingen van kracht. Later vanmiddag en vanavond vallen er in het zuiden, midden en oosten van het land buien, met plaatselijk onweer en veel regen," aldus het KNMI. Buitenactiviteiten zoals de dodenherdenking en het wegverkeer kunnen hier hinder van ondervinden.

10 minuten geleden
Een van de zieke bemanningsleden cruiseschip is Nederlander

PRAIA (ANP) - Een van de twee zieke bemanningsleden aan boord van het Nederlandse cruiseschip Hondius is een Nederlander, meldt Oceanwide Expeditions via een communicatiebureau. Of de zieke het hantavirus heeft, is niet bekend.

17 minuten geleden
Luchtalarm op meerdere plekken afgegaan ondanks 4 mei

DEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in Nederland heeft maandag om 12.00 uur 4 mei het luchtalarm geklonken. Onder andere in de regio Rijnmond was dat het geval, hoorde een ANP-verslaggever. Volgens de Rijksoverheid mag het alarm op 4 mei nooit getest worden.

1 uur geleden
Kaapverdië bereidt eventuele medische evacuatie cruiseschip voor

PRAIA (ANP/RTR) - De gezondheidsautoriteiten van Kaapverdië treffen voorbereidingen voor een eventuele medische evacuatie van passagiers van het cruiseschip MV Hondius. Dat schip ligt voor de kust van Kaapverdië, maar mag niet aanmeren in de haven van Praia vanwege mogelijke hantavirusbesmettingen, bevestigt de overheidsinstantie die verantwoordelijk is voor de volksgezondheid.

1 uur geleden
Advocaat: verdachte ontkent voorbereiden aanslag op prinsessen

DEN HAAG (ANP) - De 33-jarige man die wordt verdacht van het voorbereiden van een aanslag op prinses Amalia en prinses Alexia ontkent volgens zijn advocaat "met klem" dat hij de prinsessen zou willen doden. Dat zei zijn advocaat maandag in de rechtbank in Den Haag tijdens de eerste inleidende zitting in de zaak tegen Anne Romke van der H. uit het Groningse Uithuizen.

1 uur geleden
Taghi blijft ondanks verlengde zoektocht zonder advocaat

DEN HAAG (ANP) - Een hernieuwde poging om advocaten te vinden voor Ridouan Taghi (48) is niet geslaagd, meldt het dekenberaad maandag. De hoofdverdachte in het grote liquidatieproces zit daarom nog altijd zonder verdediging. Dat is al zo sinds de aanhouding van zijn voormalige raadsman Vito Shukrula meer dan een jaar geleden.

1 uur geleden