Onderzoekers: gedragscodes nodig om danswereld veiliger te maken
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse danswereld heeft behoefte aan duidelijke gedragscodes om grensoverschrijdend gedrag te voorkomen. Dat concluderen Marjan Olfers en Anton van Wijk van onderzoeksbureau Verinorm na uitgebreid onderzoek binnen de danssector. Ze presenteerden maandag in Den Haag hun rapport van 332 pagina's, genaamd Schaduwdansen.
Dat onafhankelijk onderzoek werd in 2021 in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport opgestart, na meldingen over misstanden. Kim Koumans fungeerde als klokkenluider. De professionele danseres en choreografe trad naar buiten met haar eigen ervaringen met grensoverschrijdend gedrag, waaronder seksueel misbruik. Koumans spoorde andere dansers aan hun ervaringen ook te delen en riep de politiek op onderzoek te doen. Vorig jaar deed ze aangifte tegen een Brabantse dansleraar die haar misbruikt zou hebben.
Enkele cijfers en conclusies uit het omvangrijke rapport lekten ruim een week geleden uit, al voordat de betrokken dansers waren geïnformeerd. Het leidde in de Tweede Kamer tot schriftelijke vragen aan minister Conny Helder van VWS, die "het ongeloof en de verontwaardiging" hierover van Koumans en de onderzoekers zei te delen.
Topsportcultuur
Olfers en Van Wijk, die eerder de misstanden in het turnen in kaart brachten en ook onderzoek doen naar de topsportcultuur in Nederland, zeggen dat hun 'dansonderzoek' langer heeft geduurd dan voorzien. Ze spreken van een "lastige klus" en een "ingewikkeld traject" vanwege de "gesloten cultuur" in het "versnipperde danslandschap" met zoveel verschillende stijlen. Ongeveer 1,5 miljoen Nederlanders zijn actief binnen de danswereld.
De onderzoekers lieten honderden dansers een vragenlijst invullen en deden 167 interviews. Uit bevolkingsonderzoek kwam naar voren dat 39 procent van de dansers in het afgelopen jaar te maken heeft gehad met zeker één vorm van grensoverschrijdend gedrag. In 11 procent van de gevallen ging het om seksueel wangedrag. Trainers of docenten, die een machtspositie hebben, worden voornamelijk als daders genoemd. "Dansers tolereren veel om hun passie maar te kunnen blijven uiten, en vaak te veel", staat in 'Schaduwdansen'.
Merendeel voor maatregelen
Zo'n twee derde van de ondervraagden zegt dat maatregelen nodig zijn om de sector veiliger te maken. De onderzoekers komen met enkele aanbevelingen. "Heb oog en oor voor slachtoffers", is er daar één van. Ook zou het dansen professioneler gemaakt moeten worden, moet er een herkenbare structuur komen, zijn duidelijke gedragscodes nodig en moet de zogeheten zwijgcultuur doorbroken worden.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Volgens de minister van Economische Ontwikkeling van Curaçao, Roderick Middelhof, vinden er geen annuleringen van reserveringen op het eiland plaats. "Noch van vluchten richting Curaçao, noch bij hotels." Curaçao heeft te maken met militaire spanning tussen Amerika en Venezuela en had onlangs twee incidenten van bijna-botsingen in het luchtruim. Ook besloot een cruiseschip het eiland te mijden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil pas weer debatteren over de aanpassing van de zogenoemde Wet betaalbare huur met een nieuw kabinet. Demissionair minister Mona Keijzer (Wonen, BBB) wil de wet die een maximale prijs bepaalt voor huur in het middensegment versoepelen.
6 uur geledenBADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de NS spreken elkaar tegen over de bodycams die conducteurs krijgen. NS-conducteurs krijgen in januari bodycams, zei demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) in een debat over het spoor. De NS verwacht dat de bodycams eind maart of begin april worden geleverd en dat de eerste conducteurs ze rond de zomer inzetten.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer ziet vaccinaties voor pluimvee als dé oplossing tegen de vogelgriep, maar vreest dat producten van gevaccineerde dieren in het buitenland momenteel nog niet worden geaccepteerd. Tijdens een Kamerdebat roepen het CDA en de VVD demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) op ervoor te zorgen dat de handelsbelemmeringen hiervoor worden opgeheven.
15 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.
16 uur geleden