Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers: boeren en tuinders zien inkomen dit jaar stijgen

Onderzoekers: boeren en tuinders zien inkomen dit jaar stijgen

DEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders in Nederland hebben dit jaar meer verdiend met hun producten. Het gemiddelde jaarinkomen van boeren en tuinders komt in 2025 uit op 129.000 euro, meldt Wageningen University & Research (WUR) in de jaarlijkse inkomensraming. Dat is 11.000 euro meer dan vorig jaar.

Agrarisch bedrijfseconoom Harold van der Meulen noemt 2025 "een bewogen jaar" voor de land- en tuinbouwsectoren. Zo kampt de pluimveesector volgens hem met de vogelgriep en hebben varkenshouders last van een hoge importheffing voor varkensvlees in China, waardoor de prijzen flink zijn gedaald. De glastuinbouw ondervindt hinder van de gestegen energieprijzen en productiekosten. Desondanks blijft aanhoudende beleidsonzekerheid volgens hem de grootste "uitdaging" voor ondernemers.

De onderzoekers benadrukken wel dat de verschillen tussen bedrijven en sectoren groot zijn. De vogelgriep is voor sommige pluimveehouders een "ramp", maar anderen profiteren er juist van. Zo zijn de eierprijzen gemiddeld met 20 procent gestegen door de schaarste.

Kosten toegenomen

Varkenshouders zien hun inkomen dalen van 259.000 euro in 2024 naar 171.000 euro nu, onder meer doordat hun exportpositie is verslechterd. Het inkomen van akkerbouwers daalt naar 60.000 euro vanwege lagere prijzen. De hogere melk- en veeprijzen waren gunstig voor melkveehouders. Hun opbrengsten stijgen hierdoor naar 120.000 euro en die van biologische melkveehouders naar 90.000 euro.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt maandag dat het totaalinkomen van de landbouw in 2025 is gedaald naar 11,1 miljard euro. Dat is 0,5 procent minder dan in 2024 en de eerste daling sinds 2021. De kosten zijn volgens het CBS meer toegenomen dan de productiewaarde.

Meer uit Financieel

Stofzuigermaker iRobot keldert op Wall Street na faillissement

NEW YORK (ANP) - iRobot ging maandag hard onderuit op de beurzen in New York. De robotstofzuigermaker, bekend van de Roomba-stofzuigers, heeft faillissement aangevraagd in de Verenigde Staten. Het faillissement volgt op jaren van tegenvallende resultaten van iRobot dat sinds het hoogtepunt tijdens de coronapandemie de verkopen sterk zag dalen. Het aandeel kelderde liefst 69 procent in waarde.

1 uur geleden
Bestuurder Schiphol vertrekt kort na aankondiging investeringen

SCHIPHOL (ANP) - De bestuurder die bij Schiphol verantwoordelijk is voor het onderhoud en vernieuwen van de infrastructuur op de luchthaven, vertrekt per 1 februari. Deze bekendmaking komt nog geen maand na de aankondiging van forse investeringen, waarop ook de nodige kritiek kwam.

2 uur geleden
Bouwer BAM neemt belang in Droneview

BUNNINK (ANP) - BAM heeft een strategisch belang genomen in Droneview, een Nederlandse aanbieder van dronediensten voor de gebouwde omgeving. De bouwer en Droneview werken al jaren samen aan woningverduurzamingsprojecten, waarbij drones worden ingezet om woningcomplexen sneller, veiliger en nauwkeuriger in kaart te brengen.

4 uur geleden
Airbnb krijgt Spaanse boete van 64 miljoen voor illegale woningen

MADRID (ANP/AFP) - Airbnb heeft een boete van ruim 64 miljoen euro gekregen van de Spaanse regering. Op het verhuurplatform zouden verboden huurwoningen hebben gestaan.

5 uur geleden
Europese Commissie rekent op akkoord Mercosur-deal voor eind jaar

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie gaat er nog altijd van uit dat zij voor het einde van het jaar de handtekening zet onder een vrijhandelsverdrag met Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. Daarvoor moet een ruime meerderheid van EU-lidstaten deze week instemmen. EU-bronnen lieten vorige week nog weten dat dat allerminst zeker is.

5 uur geleden
AEX-index begint hoger aan week vol rentebesluiten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met winst begonnen. De beurshandel staat deze week vooral in het teken van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Ook in het Verenigd Koninkrijk, Japan, Zweden en Noorwegen vergaderen de centrale banken later in de week over de rentetarieven. Daarnaast gaat de aandacht uit naar het uitgestelde Amerikaanse banenrapport, dat dinsdag verschijnt.

7 uur geleden
Russische centrale bank eist miljarden van Belgische Euroclear

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische centrale bank eist in een rechtszaak ruim 18 biljoen roebel aan schadevergoeding, omgerekend bijna 196 miljard euro, van Euroclear. Dat meldde een rechtbank in Moskou maandag. De Belgische financiële instelling beheert de meeste van de Russische tegoeden die sinds de Russische inval in Oekraïne door de Europese Unie zijn bevroren.

7 uur geleden