Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers: boeren en tuinders zien inkomen dit jaar stijgen

Onderzoekers: boeren en tuinders zien inkomen dit jaar stijgen

DEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders in Nederland hebben dit jaar meer verdiend met hun producten. Het gemiddelde jaarinkomen van boeren en tuinders komt in 2025 uit op 129.000 euro, meldt Wageningen University & Research (WUR) in de jaarlijkse inkomensraming. Dat is 11.000 euro meer dan vorig jaar.

Agrarisch bedrijfseconoom Harold van der Meulen noemt 2025 "een bewogen jaar" voor de land- en tuinbouwsectoren. Zo kampt de pluimveesector volgens hem met de vogelgriep en hebben varkenshouders last van een hoge importheffing voor varkensvlees in China, waardoor de prijzen flink zijn gedaald. De glastuinbouw ondervindt hinder van de gestegen energieprijzen en productiekosten. Desondanks blijft aanhoudende beleidsonzekerheid volgens hem de grootste "uitdaging" voor ondernemers.

De onderzoekers benadrukken wel dat de verschillen tussen bedrijven en sectoren groot zijn. De vogelgriep is voor sommige pluimveehouders een "ramp", maar anderen profiteren er juist van. Zo zijn de eierprijzen gemiddeld met 20 procent gestegen door de schaarste.

Kosten toegenomen

Varkenshouders zien hun inkomen dalen van 259.000 euro in 2024 naar 171.000 euro nu, onder meer doordat hun exportpositie is verslechterd. Het inkomen van akkerbouwers daalt naar 60.000 euro vanwege lagere prijzen. De hogere melk- en veeprijzen waren gunstig voor melkveehouders. Hun opbrengsten stijgen hierdoor naar 120.000 euro en die van biologische melkveehouders naar 90.000 euro.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt maandag dat het totaalinkomen van de landbouw in 2025 is gedaald naar 11,1 miljard euro. Dat is 0,5 procent minder dan in 2024 en de eerste daling sinds 2021. De kosten zijn volgens het CBS meer toegenomen dan de productiewaarde.

Meer uit Financieel

Winst Audi keldert bijna 90 procent door zwakke verkopen in China

INGOLSTADT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Audi heeft de winst in het derde kwartaal van 2026 flink zien kelderen door zwakke verkopen in China en toenemende concurrentie op de Europese markt. De dochteronderneming van de Duitse autogroep Volkswagen verlaagde ook de winstverwachting voor het hele jaar en kijkt naar verdere kostenbesparingen.

35 minuten geleden
Duitse economie groeit 0,2 procent, iets sterker dan verwacht

WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Duitsland is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,2 procent gegroeid in vergelijking met de voorgaande periode. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis in een snelle raming. Daarmee viel de groei van de grootste economie van Europa sterker uit dan verwacht, want economen hadden op 0,1 procent groei gerekend.

49 minuten geleden
Branche cryptobedrijven: Nederlandse impact Binance-hack is klein

DEN HAAG (ANP) - De impact van de hack bij 's werelds grootste cryptobeurs Binance voor Nederlandse cryptobeleggers is vermoedelijk klein. Dat zegt voorzitter Mauro Halve van de Nederlandse Vereniging Cryptodienstverleners (NVC), de brancheorganisatie voor gereguleerde Nederlandse cryptobedrijven. "Het is al langer verboden om op Binance te handelen. Daarom schatten wij de kans heel laag in dat Nederlanders hier last van hebben."

59 minuten geleden
Winst Brits olie- en gasconcern BP naar hoogste niveau in 18 jaar

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse olie- en gasconcern BP heeft in het derde kwartaal de hoogste winst in achttien jaar behaald dankzij de sterk gestegen energieprijzen en hoge winstmarges bij raffinage door de oorlog in het Midden-Oosten. De winst bedroeg bijna 8,5 miljard dollar, tegen 2,2 miljard dollar een jaar eerder.

1 uur geleden
Industrie helpt Nederlandse economie verder vooruit

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is afgelopen maanden onverwacht hard doorgegroeid. Vooral de industrie deed het goed met de productie en uitvoer van met name machines naar het buitenland. De industrie was goed voor de helft van de totale economische groei van 0,6 procent in het derde kwartaal vergeleken met drie maanden eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een eerste berekening.

1 uur geleden
Moederbedrijf AH neemt Tesco-supers in Tsjechië en Slowakije over

ZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer supermarktketen Albert Heijn, neemt honderden supermarkten van het Britse Tesco in Tsjechië en Slowakije over. Het supermarktconcern betaalt 1,2 miljard euro voor de volledige overname van de activiteiten van Tesco in de twee Europese landen.

2 uur geleden
Chipbedrijven onder druk op Damrak na resultaten Intel en Amazon

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk na tegenvallende kwartaalresultaten van chipproducent Intel en tech- en webwinkelconcern Amazon. Donderdag zorgden teleurstellende kwartaalcijfers van Google-moederbedrijf Alphabet al voor koersdruk onder de AI-gerelateerde aandelen.

2 uur geleden