Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers: boeren en tuinders zien inkomen dit jaar stijgen

Onderzoekers: boeren en tuinders zien inkomen dit jaar stijgen

DEN HAAG (ANP) - Boeren en tuinders in Nederland hebben dit jaar meer verdiend met hun producten. Het gemiddelde jaarinkomen van boeren en tuinders komt in 2025 uit op 129.000 euro, meldt Wageningen University & Research (WUR) in de jaarlijkse inkomensraming. Dat is 11.000 euro meer dan vorig jaar.

Agrarisch bedrijfseconoom Harold van der Meulen noemt 2025 "een bewogen jaar" voor de land- en tuinbouwsectoren. Zo kampt de pluimveesector volgens hem met de vogelgriep en hebben varkenshouders last van een hoge importheffing voor varkensvlees in China, waardoor de prijzen flink zijn gedaald. De glastuinbouw ondervindt hinder van de gestegen energieprijzen en productiekosten. Desondanks blijft aanhoudende beleidsonzekerheid volgens hem de grootste "uitdaging" voor ondernemers.

De onderzoekers benadrukken wel dat de verschillen tussen bedrijven en sectoren groot zijn. De vogelgriep is voor sommige pluimveehouders een "ramp", maar anderen profiteren er juist van. Zo zijn de eierprijzen gemiddeld met 20 procent gestegen door de schaarste.

Kosten toegenomen

Varkenshouders zien hun inkomen dalen van 259.000 euro in 2024 naar 171.000 euro nu, onder meer doordat hun exportpositie is verslechterd. Het inkomen van akkerbouwers daalt naar 60.000 euro vanwege lagere prijzen. De hogere melk- en veeprijzen waren gunstig voor melkveehouders. Hun opbrengsten stijgen hierdoor naar 120.000 euro en die van biologische melkveehouders naar 90.000 euro.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt maandag dat het totaalinkomen van de landbouw in 2025 is gedaald naar 11,1 miljard euro. Dat is 0,5 procent minder dan in 2024 en de eerste daling sinds 2021. De kosten zijn volgens het CBS meer toegenomen dan de productiewaarde.

Meer uit Financieel

Nvidia boekt driekwart hogere omzet dankzij AI-investeringen

SANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiële markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.

40 minuten geleden
Wall Street sluit met winsten in afwachting van Nvidia-cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Beleggers toonden zich overwegend optimistisch in de aanloop naar de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia na de slotbel. Die resultaten worden gezien als graadmeter voor de investeringen die grote techbedrijven doen in de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie.

1 uur geleden
AH-moeder Ahold Delhaize wil bonussen voor top fors verhogen

ZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize wil de maximale bonussen voor topbestuurders fors verhogen, staat in een voorstel voor de aanstaande aandeelhoudersvergadering. De maximale beloning voor topman Frans Muller in het nieuwe beloningsbeleid kan op 12,5 miljoen euro uitkomen. Dat was bij het oude beleid 8,3 miljoen euro.

1 uur geleden
KLM schort vanaf 1 maart vluchten naar Tel Aviv op

AMSTELVEEN (ANP) - KLM schort vanaf zondag 1 maart de vluchten naar Tel Aviv tot nader order op, meldt de luchtvaartmaatschappij. De luchtvaartmaatschappij zegt om "operationele en commerciële" redenen niet meer naar de Israëlische stad te vliegen.

2 uur geleden
RELX wint dit keer op de beurs dankzij AI-hulp van Anthropic

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten, geholpen door optimisme over technologiebedrijven. De sterkste stijger in de AEX was informatieleverancier RELX, dat onlangs in waarde daalde door zorgen over de concurrentie van AI-bedrijf Anthropic. Beleggers reageren nu juist enthousiast op het nieuws dat RELX een AI-hulpmiddel van datzelfde Anthropic heeft toegevoegd aan zijn platform voor juridisch onderzoek.

5 uur geleden
Economische band tussen EU en VK weer stukje aangehaald

BRUSSEL (ANP) - De economische banden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de Brexit zijn woensdag weer een stukje aangehaald. Dat gebeurde door de ondertekening van een overeenkomst over mededingingssamenwerking door Eurocommissaris Teresa Ribera (Mededinging) en de Britse minister Peter Kyle (Handel).

5 uur geleden
VS houden zich aan eerdere handelsdeal, denkt Europese Commissie

BRUSSEL (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan zich aan de eerder gesloten handelsdeal met de Europese Unie te houden, verwacht de Europese Commissie. "De VS hebben aangegeven zich te houden aan de huidige overeenkomsten en hun specifieke kenmerken", zei een woordvoerder van het dagelijks EU-bestuur.

6 uur geleden