Onderzoekers: beperken opwarming aarde ook economisch verstandig
UTRECHT (ANP) - De opwarming van de aarde onder de 2 graden houden is niet alleen beter voor het welzijn van mensen, maar pakt volgens Utrechts onderzoek ook veel beter uit voor de economie dan hogere temperaturen. Onderzoeker Kaj-Ivar van der Wijst rekent in zijn studie voor dat een temperatuurstijging van 3 graden aan het einde van deze eeuw schade zal veroorzaken ter waarde van 10 tot 12 procent van het bruto binnenlands product (bbp).
Blijft de opwarming onder de 2 graden, zoals is afgesproken in het Klimaatakkoord van Parijs, dan zal de optelsom van alle klimaatgerelateerde schade volgens de berekeningen neerkomen op zo'n 2 procent.
De studie is verschenen in Nature Climate Change en houdt rekening met kritiek op eerdere onderzoeken waarin de economische gevolgen van klimaatverandering werden beschreven. In het onderzoek van de Universiteit Utrecht zijn modelberekeningen gemaakt om te bepalen wat zeespiegelstijging, toenemende droogte en overstromingen de maatschappij gaan kosten.
Biodiversiteitsverlies
Toch zou het nog altijd kunnen dat de onderzoekers die kosten onderschatten, geven ze toe. Zo konden ze bijvoorbeeld niet de economische kosten van biodiversiteitsverlies meenemen in hun berekeningen, terwijl ook dat gelinkt is aan klimaatverandering. Ook is geen prijskaartje geplakt op gezondheidseffecten.
Volgens de onderzoekers is duidelijk dat de kosten die gemaakt moeten worden om de uitstoot van broeikasgassen genoeg te verlagen om onder de 2 graden opwarming te blijven veel lager uitvallen dan de kosten van een sterkere opwarming. Hier houden ze wel een flinke marge aan: ingrijpen is financieel tussen de 1,5 en 3,9 keer gunstiger dan de zaken op hun beloop laten.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In meerdere provincies geldt zondagochtend code geel voor dichte mist. Het KNMI geeft de waarschuwing voor Noord- en Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, Utrecht, Gelderland, Overijssel en Flevoland.
10 minuten geledenVUGHT (ANP) - In een restaurant aan de Vliertstraat in Vught (Noord-Brabant) is in de nacht van zaterdag op zondag rond 03.30 uur brand uitgebroken. Vanwege de dichte bebouwing is een aantal nabijgelegen woningen ontruimd. De bewoners worden opgevangen.
2 uur geledenEMMEN (ANP) - In dierenpark Wildlands in Emmen wordt onderzoek gedaan naar vogelgriep. Dat gebeurt omdat er aanwijzingen zijn dat het virus aanwezig is in enkele dode vogels, meldt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken vindt het "onbegrijpelijk dat Rusland vandaag onder eigen vlag mag meedoen aan de Paralympische Spelen, terwijl ze blijven aanvallen". Hij verwijst op X naar aanvallen die Rusland in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft uitgevoerd op energie-infrastructuur en spoorwegen in Oekraïne.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook een repatriëringsvlucht van KLM van Oman naar Amsterdam is tot nader order uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. De vlucht zou zondag om 00.45 uur vertrekken vanuit de hoofdstad Muscat.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Iraniërs zijn zaterdag in een mars door Amsterdam naar het Amerikaanse consulaat gelopen. Ze herdachten omgekomen Amerikaanse militairen en riepen de Nederlandse regering op meer te doen voor het Iraanse volk, dat lijdt onder de oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruben B., de verdachte van de moord op de Haagse garagehouder Loek van Dam in 1992, is enkele weken voordat de rechtbank uitspraak doet in de heropende zaak vrijgelaten. Dat bevestigt zijn advocaat Elizabeth Bijl na berichtgeving door Omroep West.
17 uur geleden