Onderzoekers: beperken opwarming aarde ook economisch verstandig
UTRECHT (ANP) - De opwarming van de aarde onder de 2 graden houden is niet alleen beter voor het welzijn van mensen, maar pakt volgens Utrechts onderzoek ook veel beter uit voor de economie dan hogere temperaturen. Onderzoeker Kaj-Ivar van der Wijst rekent in zijn studie voor dat een temperatuurstijging van 3 graden aan het einde van deze eeuw schade zal veroorzaken ter waarde van 10 tot 12 procent van het bruto binnenlands product (bbp).
Blijft de opwarming onder de 2 graden, zoals is afgesproken in het Klimaatakkoord van Parijs, dan zal de optelsom van alle klimaatgerelateerde schade volgens de berekeningen neerkomen op zo'n 2 procent.
De studie is verschenen in Nature Climate Change en houdt rekening met kritiek op eerdere onderzoeken waarin de economische gevolgen van klimaatverandering werden beschreven. In het onderzoek van de Universiteit Utrecht zijn modelberekeningen gemaakt om te bepalen wat zeespiegelstijging, toenemende droogte en overstromingen de maatschappij gaan kosten.
Biodiversiteitsverlies
Toch zou het nog altijd kunnen dat de onderzoekers die kosten onderschatten, geven ze toe. Zo konden ze bijvoorbeeld niet de economische kosten van biodiversiteitsverlies meenemen in hun berekeningen, terwijl ook dat gelinkt is aan klimaatverandering. Ook is geen prijskaartje geplakt op gezondheidseffecten.
Volgens de onderzoekers is duidelijk dat de kosten die gemaakt moeten worden om de uitstoot van broeikasgassen genoeg te verlagen om onder de 2 graden opwarming te blijven veel lager uitvallen dan de kosten van een sterkere opwarming. Hier houden ze wel een flinke marge aan: ingrijpen is financieel tussen de 1,5 en 3,9 keer gunstiger dan de zaken op hun beloop laten.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bij de hervatting van het Marengo-proces geen concrete beslissing genomen over de situatie rondom de bijstand van Ridouan Taghi (48). "Dat zou prematuur zijn", zei de voorzitter. De hoofdverdachte zit al bijna een jaar zonder advocaat, sinds de aanhouding van zijn raadsman Vito Shukrula in april.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Russische staatshackers proberen wereldwijd toegang te krijgen tot accounts van hoogwaardigheidsbekleders, militairen en ambtenaren op de berichtendiensten WhatsApp en Signal. Nederland vormt daarop geen uitzondering, waarschuwen de inlichtingendiensten AIVD en MIVD. De hackers hebben met deze campagne waarschijnlijk al gevoelige informatie in handen gekregen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Franse muziekpionier Jean-Michel Jarre is dit najaar eregast tijdens het Amsterdam Dance Event (ADE). Hij verzorgt in die hoedanigheid het openingsconcert in AFAS Live. Ook laat hij zich interviewen tijdens de ADE-conferentie.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het aantal mensen dat gebruikmaakt van voedselbanken is vorig jaar gestegen. Voedselbanken Nederland denkt dat mensen de voedselbanken beter weten te vinden, maar ziet ook steeds meer gepensioneerden zonder aanvullend pensioen, zzp'ers en andere werkenden die niet kunnen rondkomen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Honderd verdachten van oplichting zijn vanaf maandag te zien op digitale schermen langs de weg, op stations, in reclames op televisie, op sociale media en op de website van de politie. De verdachten worden eerst onherkenbaar getoond. Als zij zich niet melden, gebeurt dat vanaf 23 maart herkenbaar. Deze campagne wordt naast opsporing van verdachten ingezet om nieuwe daders te ontmoedigen.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.
13 uur geleden