Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoekers: beperken opwarming aarde ook economisch verstandig

Onderzoekers: beperken opwarming aarde ook economisch verstandig

UTRECHT (ANP) - De opwarming van de aarde onder de 2 graden houden is niet alleen beter voor het welzijn van mensen, maar pakt volgens Utrechts onderzoek ook veel beter uit voor de economie dan hogere temperaturen. Onderzoeker Kaj-Ivar van der Wijst rekent in zijn studie voor dat een temperatuurstijging van 3 graden aan het einde van deze eeuw schade zal veroorzaken ter waarde van 10 tot 12 procent van het bruto binnenlands product (bbp).

Blijft de opwarming onder de 2 graden, zoals is afgesproken in het Klimaatakkoord van Parijs, dan zal de optelsom van alle klimaatgerelateerde schade volgens de berekeningen neerkomen op zo'n 2 procent.

De studie is verschenen in Nature Climate Change en houdt rekening met kritiek op eerdere onderzoeken waarin de economische gevolgen van klimaatverandering werden beschreven. In het onderzoek van de Universiteit Utrecht zijn modelberekeningen gemaakt om te bepalen wat zeespiegelstijging, toenemende droogte en overstromingen de maatschappij gaan kosten.

Biodiversiteitsverlies

Toch zou het nog altijd kunnen dat de onderzoekers die kosten onderschatten, geven ze toe. Zo konden ze bijvoorbeeld niet de economische kosten van biodiversiteitsverlies meenemen in hun berekeningen, terwijl ook dat gelinkt is aan klimaatverandering. Ook is geen prijskaartje geplakt op gezondheidseffecten.

Volgens de onderzoekers is duidelijk dat de kosten die gemaakt moeten worden om de uitstoot van broeikasgassen genoeg te verlagen om onder de 2 graden opwarming te blijven veel lager uitvallen dan de kosten van een sterkere opwarming. Hier houden ze wel een flinke marge aan: ingrijpen is financieel tussen de 1,5 en 3,9 keer gunstiger dan de zaken op hun beloop laten.

Meer uit Binnenland

Verbouwing Leiden Centraal op komst, gaat 674 miljoen euro kosten

LEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.

1 uur geleden
Treinverkeer van en naar Breda rijdt weer na urenlange storing

BREDA (ANP) - Het treinverkeer van en naar Breda rijdt weer. Vanaf 11.45 uur is de normale dienstregeling weer opgestart, meldt een woordvoerder van de NS. "Wel zien we nog enkele opgeheven treinen, maar dat zijn sporadische gevallen. Reizigers kunnen weer van A naar B."

1 uur geleden
Misbruik beheerste leven verdachte Barendrechtse zedenzaak

ROTTERDAM (ANP) - "Het was een obsessie. Het beheerste uw leven." Dat zei de voorzitter van de rechtbank in Rotterdam dinsdag tegen Mels van B. (46) uit Barendrecht, verdacht van ernstig seksueel misbruik van tientallen jonge meisjes. De verdachte beaamde de observatie van de rechter.

2 uur geleden
Recordaantal incidenten in 2025 met personen met verward gedrag

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar waren er 168.960 incidenten van personen met verward gedrag. Dat is een stijging van 12 procent vergeleken met 2024 en daarmee een nieuw record. Dit blijkt uit politiecijfers over 2025, meldt de politie dinsdag.

4 uur geleden
Treinstoring bij Breda duurt langer dan verwacht

BREDA (ANP) - De systeemstoring die zorgt voor uitval van treinen van en naar Breda duurt nog steeds voort. Dat meldt de NS. De eerste verwachting van het spoorbedrijf was dat de storing rond 08.15 uur voorbij zou zijn. De verwachte eindtijd is een aantal keer verlengd. Het probleem ligt bij ProRail, meldde de NS eerder.

5 uur geleden
Geen treinverkeer bij Breda, minder treinen op andere trajecten

UTRECHT (ANP) - Er is dinsdagochtend geen treinverkeer mogelijk van en naar Breda. Dat komt door een systeemstoring en duurt naar verwachting van de NS tot 08.15 uur. Volgens een woordvoerder van de NS heeft de storing te maken met wissels en is ProRail daarvoor verantwoordelijk. Een woordvoerder van ProRail bevestigt dat het gaat om een sein- en wisselstoring, maar zegt ook dat de monteur nog niet ter plekke is en dat de verwachte eindtijd van de NS een schatting is. "Dit kan nog wel eens langer duren," zei hij. "We weten nog niet precies wat er aan de hand is."

6 uur geleden
Brand in centrum Leeuwarden grotendeels onder controle

LEEUWARDEN (ANP) - De brandweer heeft de situatie in de Grote Hoogstraat in de historische binnenstad van Leeuwarden grotendeels onder controle. Er is geen kans meer op uitbreiding van de brand en er is geen asbest bij betrokken, meldt de Veiligheidsregio Fryslân dinsdag.

7 uur geleden