Onderzoeker: groei chipmarkt zwakt flink af
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De groei van de wereldwijde chipmarkt zal dit jaar minder sterk uitvallen dan eerder gedacht en volgend jaar kan die markt zelfs gaan krimpen. Dat voorspelt marktonderzoeker Gartner. Het bureau wijst daarbij vooral op de zwakkere vraag naar computers omdat consumenten vanwege de hoge inflatie minder uitgeven.
Voor dit jaar voorziet Gartner nu een stijging van de wereldwijde chipverkopen met 7,4 procent. Dat is nog maar de helft van de groei die het onderzoeksbureau drie maanden geleden had verwacht. In 2021 stegen de chipverkopen nog met 26 procent.
In 2023 kan volgens Gartner dan een daling van de verkoop van halfgeleiders met 2,5 procent te zien zijn. "De wereldwijde chipmarkt gaat een periode van zwakte in die aanhoudt in heel 2023. We zien al zwakte bij eindmarkten, vooral markten die zijn blootgesteld aan consumentenbestedingen."
Coronapandemie
Volgens Gartner zullen de verschepingen van pc's dit jaar met 13 procent krimpen, na twee jaren van groei. Tijdens de coronapandemie was er juist nog sprake van een grote vraag naar computers door het vele thuiswerken. Verder denkt Gartner dat de verkoop van smartphones dit jaar met ruim 3 procent zal toenemen. Dat was nog een plus van bijna 25 procent in 2021.
Wel is Gartner positief gestemd over de vraag naar chips voor datacenters. Ook de vraag naar halfgeleiders in auto's blijft volgens het onderzoeksbureau sterk. De auto-industrie heeft al langere tijd te kampen met tekorten aan chips.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
3 uur geledenHONGKONG (ANP) - Webwinkel Shein heeft in het tweede kwartaal minder omzet behaald in Europa. De verkopen daalden volgens het Chinese bedrijf onder meer vanwege teruggeschroefde uitgaven aan onlineadvertenties, vooruitlopend op de veranderende regels voor invoerrechten in de Europese Unie.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag met verliezen begonnen aan de nieuwe handelsweek. Dat kwam onder meer door hernieuwde zorgen bij beleggers dat de inflatie verder wordt aangejaagd nu de olieprijzen weer stijgen. Daarnaast zijn beurshandelaren voorzichtig in afwachting van cijfers over de Amerikaanse inflatie en het belangrijke banenrapport van de overheid die deze week naar buiten komen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deze kerst laten mensen zich bij het online zoeken naar cadeaus vooral adviseren door chatbots zoals ChatGPT. Dat blijkt uit onderzoek van Adobe Analytics naar het koopgedrag van consumenten in de Verenigde Staten.
5 uur geleden