Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoeker: groei chipmarkt zwakt flink af

Onderzoeker: groei chipmarkt zwakt flink af

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De groei van de wereldwijde chipmarkt zal dit jaar minder sterk uitvallen dan eerder gedacht en volgend jaar kan die markt zelfs gaan krimpen. Dat voorspelt marktonderzoeker Gartner. Het bureau wijst daarbij vooral op de zwakkere vraag naar computers omdat consumenten vanwege de hoge inflatie minder uitgeven.

Voor dit jaar voorziet Gartner nu een stijging van de wereldwijde chipverkopen met 7,4 procent. Dat is nog maar de helft van de groei die het onderzoeksbureau drie maanden geleden had verwacht. In 2021 stegen de chipverkopen nog met 26 procent.

In 2023 kan volgens Gartner dan een daling van de verkoop van halfgeleiders met 2,5 procent te zien zijn. "De wereldwijde chipmarkt gaat een periode van zwakte in die aanhoudt in heel 2023. We zien al zwakte bij eindmarkten, vooral markten die zijn blootgesteld aan consumentenbestedingen."

Coronapandemie

Volgens Gartner zullen de verschepingen van pc's dit jaar met 13 procent krimpen, na twee jaren van groei. Tijdens de coronapandemie was er juist nog sprake van een grote vraag naar computers door het vele thuiswerken. Verder denkt Gartner dat de verkoop van smartphones dit jaar met ruim 3 procent zal toenemen. Dat was nog een plus van bijna 25 procent in 2021.

Wel is Gartner positief gestemd over de vraag naar chips voor datacenters. Ook de vraag naar halfgeleiders in auto's blijft volgens het onderzoeksbureau sterk. De auto-industrie heeft al langere tijd te kampen met tekorten aan chips.

Meer uit Financieel

Wall Street lager door zorgen over AI en stijgende rente

NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week lager gesloten. Vooral verliezen bij Nvidia en andere chipbedrijven drukten op de beurzen, nadat topbestuurders van Amerikaanse AI-bedrijven hun zorgen over de veiligheid van kunstmatige intelligentie hadden uitgesproken. Ook waren beleggers nerveus nadat de rente op Amerikaanse staatsobligaties kortstondig boven de 5 procent uitkwam. Dat was voor het eerst sinds 2023.

8 uur geleden
Chipbedrijven noteren flink lager, AEX sluit met klein verlies

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.

12 uur geleden
FNV zegt dat veel schoonmakers werk neerleggen op eerste actiedag

SCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.

14 uur geleden
Microsoft stelt gedragscode op om AI onder controle te houden

REDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".

14 uur geleden
Chipbedrijven dalen op Wall Street, oliemaatschappijen winnen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.

14 uur geleden
Brouwers: petitie tegen 'opeenstapeling van lastenverzwaringen'

DEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.

15 uur geleden
FNV wil 5,5 procent loonsverhoging plus 80 euro komend cao-jaar

UTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.

16 uur geleden