Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: zonnepanelen leveren op zee hogere opbrengst

Onderzoek: zonnepanelen leveren op zee hogere opbrengst

UTRECHT (ANP) - Zonnepanelen liggen nu nog vooral op daken en in weilanden, maar op zee leveren ze aanzienlijk meer elektriciteit op. Doordat het op het water koeler is dan op het land en op zee minder bewolking is, is de opbrengst van zonnepanelen die op het water drijven gemiddeld 13 procent hoger. Energiewetenschappers van de Universiteit Utrecht hebben dat berekend.

Terwijl de Noordzee de komende jaren wordt volgebouwd met windmolens, staat de ontwikkeling van zonne-energie op zee nog in de kinderschoenen. Promovendus Sara Golroodbari en hoogleraar Wilfried van Sark maakten een computermodel om te bepalen hoe zonnepanelen het doen op zee. Ze hielden daarin rekening met uitdagingen als golfslag en met het feit dat je op land panelen in de ideale hoek kunt neerzetten, wat op het water niet mogelijk is. Ondanks die nadelen kwamen de panelen op zee als winnaar boven drijven.

"Zonnepanelen zijn ook gebaat bij lagere omgevingstemperaturen, want de elektrische verliezen van het zonnepaneelmateriaal nemen af wanneer het kouder is en dat komt de opbrengst ten goede", legt Golroodbari uit. Zowel de wind als het zeewater heeft een afkoelend effect. Ook is er geen hinder van schaduw of stof.

Geen grond inleveren

Andere voordelen van zonne-energie op zee is dat er geen natuur op land of landbouwgrond voor hoeft te worden ingeleverd. De helft van de wereldbevolking woont op minder dan 100 kilometer van de kust, dus op zee opgewekte stroom hoeft vaak niet heel ver te worden getransporteerd.

De onderzoekers gaan in de volgende fase onderzoeken hoe zonnepanelen op zee in de praktijk presteren. Dat doen ze in samenwerking met Oceans of Energy, een Nederlands bedrijf dat eind vorig jaar een testopstelling in de Noordzee neerlegde.

Meer uit Binnenland

Dak transportbedrijf Tilburg bezweken, was al ontruimd

TILBURG (ANP) - Het dak van een groot transportbedrijf in Tilburg is donderdagavond ingestort, nadat daar een dag eerder al delen van waren ingezakt. Het pand op industrieterrein Vossenberg was daarom al ontruimd en ook de gasleiding en elektra waren al afgesloten. De gemeente vermoedt dat het platte dak is bezweken onder het gewicht van de sneeuw.

1 uur geleden
Rechtspraak vraagt aandacht voor sancties VS tegen Strafhof

DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, Henk Naves, heeft zich in zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag afgevraagd waarom het zo stil is rond de Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof. "Is het soms zo stil omdat we te afhankelijk zijn geworden?"

7 uur geleden
Man (20) uit Venlo aangehouden voor dood van zijn baby

VENLO (ANP) - De politie heeft dinsdag een 20-jarige man uit Venlo aangehouden. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van zijn vijf maanden oude baby. Het kindje overleed in december onder verdachte omstandigheden, meldt de politie donderdag.

9 uur geleden
Piek in Zuid-Holland: meeste zout gestrooid in vijf jaar

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft in een week tijd bijna 2,4 miljoen kilo zout gestrooid op provinciale wegen en fietspaden, de grootste hoeveelheid in zeker vijf jaar. Sinds de eerste 'strooidag' van deze winter (23 december) gaat het in totaal al om bijna 3 miljoen kilogram. Vorige winter reden de provinciale strooiwagens 2,23 miljoen kilo zout uit, in 2023-2024 was dat 1,81 miljoen kilo (1810 ton).

9 uur geleden
Jongens opgepakt na dood man Schiedam na sneeuwballengevecht

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden na de dood van een 60-jarige man in Schiedam maandag. Het gaat om jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam. De man overleed waarschijnlijk nadat hij werd mishandeld, na een ruzie over het gooien van sneeuwballen. Hij werd ter plekke gereanimeerd door hulpdiensten en een voorbijganger, maar kon niet meer worden gered.

10 uur geleden
NS rijdt vrijdag opnieuw volgens afgeschaalde dienstregeling

UTRECHT (ANP) - NS rijdt vrijdag opnieuw met een afgeschaalde dienstregeling vanwege het winterse weer. Dit betekent dat op een aantal trajecten minder treinen rijden en reizigers vaker moeten overstappen en langer onderweg zijn. Ook kunnen treinen drukker zijn dan anders. Ook wordt de dienstregeling in het noorden van het land losgekoppeld van de rest van het land, meldt ProRail.

12 uur geleden
In 2025 keerden 945 Syrische vluchtelingen vrijwillig terug

DEN HAAG (ANP) - Na de val van het Assad-regime zijn vorig jaar 945 Syrische vluchtelingen vanuit Nederland vrijwillig teruggekeerd naar hun moederland, meldt de Dienst Terugkeer en Vertrek (DTenV). Daarnaast is de dienst nog bezig met het vertrek van 440 Syriƫrs die zich eind 2025 hebben gemeld voor een tijdelijke regeling, waardoor ze extra geld krijgen om ze te helpen met hun terugkeer.

13 uur geleden