Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek WUR beloning onderzoekers door Saudische universiteiten

Onderzoek WUR beloning onderzoekers door Saudische universiteiten

WAGENINGEN (ANP) - De Universiteit Wageningen (WUR) onderzoekt de toenadering van onderzoekers door Saudische universiteiten na berichtgeving van de Volkskrant. Die universiteiten bieden onderzoekers geld om bij publicaties een universiteit in Saudi-Arabië als eerste onderzoeksinstituut te noteren, om hoger op ranglijsten te komen.

De naam van WUR-onderzoeker Vincenzo Fogliano wordt genoemd door de Volkskrant als onderzoeker die het geld aannam en de King Saud Universiteit (KSU) als eerste instituut noemde bij publicaties. Rector magnificus Arthur Mol wil daar inhoudelijk niet op ingaan, maar zegt in een verklaring van de WUR wel dat het wordt onderzocht. "Het is belangrijk om eerst helder te krijgen wat er nu precies gebeurd is. Zolang dat onderzoek loopt, doen wij inhoudelijk geen mededelingen. Tegelijkertijd, wij zijn een instituut waar wetenschappelijke integriteit van het grootste belang is. Als blijkt dat collega’s hun primaire affiliatie inderdaad hebben aangepast, dan nemen wij daar afstand van."

De Volkskrant schrijft zaterdag dat de KSU en de King Abdulaziz Universiteit in Jeddah meerdere wetenschappers geld hebben geboden om de zogeheten eerste affiliatie te veranderen in een van deze Saudische universiteiten. Het zou gaan om 70.000 euro plus een bedrag voor onderzoek. Die universiteiten stijgen bij publicaties van deze wetenschappers op ranglijsten van universiteiten, zoals de prestigieuze Shanghai Ranking.

Dijkgraaf over beloningen

Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Robbert Dijkgraaf vindt dat de onderzoekers op hun gedrag moeten worden aangesproken en dat de ranglijsten minder belangrijk moeten worden gemaakt. "Rankings zijn kwetsbaar als het gaat om het geven van goed beeld van de kwaliteit van universiteiten en onderzoekers. Deze kwetsbaarheid onderstreept voor mij het belang om de internationale beweging van het ruimer erkennen en waarderen van onderzoekers te steunen -niet alleen op basis van rankings."

Daarnaast moet er volgens de minister meer transparantie komen over de financiering van onderzoek en onderzoekers. "Wetenschappers kunnen topprestaties leveren mede dankzij de financiering en steun van Nederlandse universiteiten. En universiteiten hebben een belangrijke rol bij het borgen van het vertrouwen van de samenleving in de wetenschap."

Meer uit Binnenland

Defensie heeft eerste mijnenjagers aan Oekraïne geschonken

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse ministerie van Defensie heeft samen met België mijnenjagers geschonken aan Oekraïne. Het was al bekend dat Oekraïne de schepen zou krijgen, maar vanwege veiligheidsredenen communiceert het ministerie er nu pas over.

2 uur geleden
Directeur Nederlands Fotomuseum op non-actief na 'meldingen'

ROTTERDAM (ANP) - De directeur van het Nederlands Fotomuseum in Rotterdam, Birgit Donker, is op non-actief gesteld. Dit is gedaan door de Raad van Toezicht (RvT) van de organisatie, bevestigt een woordvoerder van de raad naar aanleiding van een artikel van de Volkskrant.

3 uur geleden
Diverse wegen in Den Haag gaan later open, afbouw in volle gang

DEN HAAG (ANP) - De S200-route in Den Haag die is afgesloten door de NAVO-top gaat vrijdag aan het einde van de middag weer open, meldt de gemeente. Dat is later dan verwacht, want aanvankelijk zouden de wegen vrijdagochtend om 06.00 uur weer vrijgegeven worden. Mogelijk gaat de rijbaan de stad in, richting Scheveningen, in de loop van de ochtend al wel open.

3 uur geleden
OM eist 5 jaar cel en tbs met dwang tegen ontmaskerde afvalcoach

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag vijf jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 48-jarige Mohamed M. Volgens de officier van justitie heeft de Haarlemmer zich op internet voorgedaan als afvalcoach om contact te leggen met jonge, kwetsbare meisjes, aan wie hij zich vervolgens vergreep. "Een man met een dubbelleven, die was geobsedeerd door seks en gewetenloos te werk ging", aldus de aanklager bij de rechtbank in Amsterdam.

3 uur geleden
OM eist 4 jaar cel tegen Rus voor verkoop bedrijfsgeheimen ASML

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag voor de rechtbank in Rotterdam een celstraf van vier jaar geëist tegen de 43-jarige Rus German A. voor het verkopen van bedrijfsgevoelige informatie van technologiebedrijven ASML en NXP aan Rusland. A. staat terecht voor het overtreden van de sanctiewet en het verduisteren van bedrijfsgeheimen.

4 uur geleden
Bij Haagse wegblokkades aangehouden actievoerders weer vrij

DEN HAAG (ANP) - Actievoerders die woensdag werden aangehouden bij verboden wegblokkades in Den Haag, zijn weer vrij. De politie arresteerde twaalf personen voor het hinderen van de politie in hun werk. Een verdachte zat vast voor vernieling, een voor het mishandelen van een agent en een voor het niet kunnen tonen van een geldig identiteitsbewijs, meldt het Openbaar Ministerie.

5 uur geleden
Steeds meer gezinnen krijgen maximumvergoeding kinderopvang

DEN HAAG (ANP) - Het aantal gezinnen dat in aanmerking komt voor de maximale vergoeding van kosten voor kinderopvang, neemt de komende drie jaar geleidelijk toe. Het demissionaire kabinet wil de inkomensgrens steeds een stukje verhogen en heeft gezorgd dat daar ook voldoende budget voor is.

5 uur geleden