Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: werk IND'ers complexer

Onderzoek: werk IND'ers complexer

DEN HAAG (ANP) - Het is voor medewerkers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) de afgelopen twaalf jaar moeilijker geworden een asielbesluit te nemen. Steeds meer informatie moet worden meegewogen en er zijn taken bijgekomen, terwijl medewerkers gemiddeld minder ervaren zijn. Dat meldt de IND na een onderzoek over de jaren 2010 tot en met 2022.

De toegenomen complexiteit komt door veranderingen in beleid en in de uitvoering, door rechtelijke uitspraken en door veranderende kaders vanuit internationale en Nederlandse wet- en regelgeving. Deels is sprake van extra administratief werk, maar het gaat ook om meer signaleren, bijvoorbeeld of er risico's zijn voor de nationale veiligheid, mensenhandel of fraude.

Een van de onderzoekers zegt dat medewerkers de toegenomen complexiteit merken doordat het werk meer tijd kost en inhoudelijk ingewikkelder is. Zogenoemde gehoren zouden steeds langer worden en asielbesluiten steeds uitgebreider en ingewikkelder.

Externe druk

Zo beoordeelde de IND vroeger de geloofwaardigheid van het vluchtverhaal in zijn geheel, nu beoordelen medewerkers over elk onderdeel van het verhaal apart of dat deel geloofwaardig is, en volgt daar dan weer een totale beoordeling uit. "Deze manier van werken zorgt voor betere onderbouwing van het besluit. Maar het kost ook meer tijd om alle onderdelen uit te vragen en te toetsen. Zeker als het gaat om persoonlijke beweegredenen, gevoelens en gedachten, zoals bij verhalen over bekering en geaardheid", aldus een van de onderzoekers.

Vooral doordat in korte tijd veel nieuwe medewerkers zijn aangenomen, is het gemiddelde ervaringsniveau van IND-medewerkers afgenomen. Medewerkers zouden ook steeds minder ruimte voelen zelfstandig een besluit te nemen. Het gevoel van externe druk, doordat vanuit de politiek, rechterlijke macht en de media veel aandacht is voor beslissingen van de IND, zou hierbij meespelen.

Gesprekken

Voor het onderzoek werden gesprekken gevoerd met vijftig IND'ers en samenwerkingspartners, waarbij volgens de onderzoekers op een gegeven moment "datasaturatie" was bereikt, een verzadigingspunt. Er waren zoveel interviews gehouden dat uit de laatste gesprekken nog nauwelijks nieuwe elementen naar voren kwamen, zo staat in het rapport.

Plaatsvervangend directeur-generaal Jan Willem Schaper zegt dat het onderzoek de IND beter in staat stelt "deze bijna autonome ontwikkeling naar meer complexiteit in de uitvoering meer in de grip te krijgen. Waar het makkelijker of met minder handelingen kan, moeten we dat doen".

Meer uit Binnenland

Jongens opgepakt na dood man Schiedam na sneeuwballengevecht

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden na de dood van een 60-jarige man in Schiedam maandag. Het gaat om jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam. De man overleed waarschijnlijk nadat hij werd mishandeld, na een ruzie over het gooien van sneeuwballen.

14 minuten geleden
NS rijdt vrijdag opnieuw volgens afgeschaalde dienstregeling

UTRECHT (ANP) - NS rijdt vrijdag opnieuw met een afgeschaalde dienstregeling vanwege het winterse weer. Dit betekent dat op een aantal trajecten minder treinen rijden en reizigers vaker moeten overstappen en langer onderweg zijn. Ook kunnen treinen drukker zijn dan anders. Ook wordt de dienstregeling in het noorden van het land losgekoppeld van de rest van het land, meldt ProRail.

1 uur geleden
In 2025 keerden 945 Syrische vluchtelingen vrijwillig terug

DEN HAAG (ANP) - Na de val van het Assad-regime zijn vorig jaar 945 Syrische vluchtelingen vanuit Nederland vrijwillig teruggekeerd naar hun moederland, meldt de Dienst Terugkeer en Vertrek (DTenV). Daarnaast is de dienst nog bezig met het vertrek van 440 Syriƫrs die zich eind 2025 hebben gemeld voor een tijdelijke regeling, waardoor ze extra geld krijgen om ze te helpen met hun terugkeer.

2 uur geleden
Veroordeelden Mallorcazaak schikken met vriendin Heuvelman

DEN HAAG (ANP) - Vijf jongemannen die veroordeeld zijn in de Mallorca-zaak voor geweld tegen Carlo Heuvelman hebben een schikking getroffen met zijn vriendin. Dat melden betrokken advocaten in een gezamenlijke verklaring. Hoeveel geld is betaald, is niet bekendgemaakt.

3 uur geleden
Rechtbank behandelt Drentse kunstroofzaak medio april

ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen behandelt de zaak over de kunstroof in het Drents Museum op 14, 16 en 17 april inhoudelijk. Dat is donderdag bekendgemaakt tijdens een vierde inleidende zitting in de rechtbank, waarbij alleen verdachte Jan B. (21) aanwezig was. Douglas Chesley W. (37) en Bernhard Z. (35) kwamen niet.

3 uur geleden
Kookadvies water Amersfoort en omgeving zeker tot na weekend

AMERSFOORT (ANP) - Het advies om drinkwater voor gebruik te koken in Amersfoort en omliggende gemeenten als Bunschoten-Spakenburg, Leusden en Soest geldt in ieder geval tot na het weekend. De "lichte verontreiniging" met de bacterie enterokokken die maandag werd gevonden, is nog niet opgelost, meldt drinkwaterbedrijf Vitens donderdag.

4 uur geleden
Onzekerheid op spoor reden voor afgeschaalde dienstregeling NS

UTRECHT (ANP) - De situatie op het spoor blijft donderdag te onzeker om de gewone dienstregeling te rijden. Daarom rijdt NS opnieuw met 80 procent van de treinen, legt een woordvoerder van de treinvervoerder uit over de afgeschaalde dienstregeling deze dagen.

4 uur geleden