Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: werk IND'ers complexer

Onderzoek: werk IND'ers complexer

DEN HAAG (ANP) - Het is voor medewerkers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) de afgelopen twaalf jaar moeilijker geworden een asielbesluit te nemen. Steeds meer informatie moet worden meegewogen en er zijn taken bijgekomen, terwijl medewerkers gemiddeld minder ervaren zijn. Dat meldt de IND na een onderzoek over de jaren 2010 tot en met 2022.

De toegenomen complexiteit komt door veranderingen in beleid en in de uitvoering, door rechtelijke uitspraken en door veranderende kaders vanuit internationale en Nederlandse wet- en regelgeving. Deels is sprake van extra administratief werk, maar het gaat ook om meer signaleren, bijvoorbeeld of er risico's zijn voor de nationale veiligheid, mensenhandel of fraude.

Een van de onderzoekers zegt dat medewerkers de toegenomen complexiteit merken doordat het werk meer tijd kost en inhoudelijk ingewikkelder is. Zogenoemde gehoren zouden steeds langer worden en asielbesluiten steeds uitgebreider en ingewikkelder.

Externe druk

Zo beoordeelde de IND vroeger de geloofwaardigheid van het vluchtverhaal in zijn geheel, nu beoordelen medewerkers over elk onderdeel van het verhaal apart of dat deel geloofwaardig is, en volgt daar dan weer een totale beoordeling uit. "Deze manier van werken zorgt voor betere onderbouwing van het besluit. Maar het kost ook meer tijd om alle onderdelen uit te vragen en te toetsen. Zeker als het gaat om persoonlijke beweegredenen, gevoelens en gedachten, zoals bij verhalen over bekering en geaardheid", aldus een van de onderzoekers.

Vooral doordat in korte tijd veel nieuwe medewerkers zijn aangenomen, is het gemiddelde ervaringsniveau van IND-medewerkers afgenomen. Medewerkers zouden ook steeds minder ruimte voelen zelfstandig een besluit te nemen. Het gevoel van externe druk, doordat vanuit de politiek, rechterlijke macht en de media veel aandacht is voor beslissingen van de IND, zou hierbij meespelen.

Gesprekken

Voor het onderzoek werden gesprekken gevoerd met vijftig IND'ers en samenwerkingspartners, waarbij volgens de onderzoekers op een gegeven moment "datasaturatie" was bereikt, een verzadigingspunt. Er waren zoveel interviews gehouden dat uit de laatste gesprekken nog nauwelijks nieuwe elementen naar voren kwamen, zo staat in het rapport.

Plaatsvervangend directeur-generaal Jan Willem Schaper zegt dat het onderzoek de IND beter in staat stelt "deze bijna autonome ontwikkeling naar meer complexiteit in de uitvoering meer in de grip te krijgen. Waar het makkelijker of met minder handelingen kan, moeten we dat doen".

Meer uit Binnenland

Vijf mensen nog in het ziekenhuis na ongeluk A28 met touringcar

WEZEP (ANP) - Vijf gewonden van het ongeval met een touringcar op de A28 bij Wezep liggen nog in het ziekenhuis. Dat laat de gemeente Oldebroek weten, waar Wezep onder valt.

1 uur geleden
Geen arrestaties van vuurwerkgooiende Feyenoord-fans bij Cambuur

LEEUWARDEN (ANP) - De politie heeft niemand aangehouden na de wedstrijd SC Cambuur tegen Feyenoord in Leeuwarden van zondag. De bezoekende fans van de Rotterdamse ploeg gooiden vuurwerk richting het vak met Cambuur-supporters. Daarbij raakten vijf mensen gewond.

5 uur geleden
NPO dient bij minister geen verzoek in tot maatregelen tegen ON!

HILVERSUM (ANP) - De Nederlandse Publieke Omroep gaat geen verzoek indienen bij mediaminister Rianne Letschert om maatregelen te nemen tegen aspirant-omroep Ongehoord Nederland (ON!). De andere ledenomroepen vroegen begin juni aan de NPO om een dergelijk verzoek in te dienen. Volgens de NPO is het echter onduidelijk of er voldoende "juridische grondslag" is "voor het indienen van een verzoek tot intrekking van de voorlopige erkenning van ON!", meldt de NPO maandag.

5 uur geleden
Bijna 15.000 euro ingezameld voor zoektocht naar Rodney Leysner

PARAMARIBO (ANP) - Een crowdfunding voor de zoektocht naar de vermiste Nederlandse filmproducent Rodney Leysner heeft inmiddels bijna 15.000 euro opgeleverd. Dat is te zien op de GoFundMe-pagina waar de actie door de familie van Leysner is opgezet. De producent wordt sinds 15 augustus vermist in Suriname.

5 uur geleden
Meerdere aanhoudingen en gebiedsverboden bij GP Zandvoort

ZANDVOORT (ANP) - Bij de Grand Prix in Zandvoort zijn dit weekend meerdere aanhoudingen verricht voor het verstoren van de openbare orde en een aantal gebiedsverboden uitgedeeld. Dat meldt de burgemeester van Zandvoort. Ook is een aantal jongeren naar Bureau Halt doorverwezen in verband met drankgebruik.

6 uur geleden
EBU betreurt besluit AVROTROS om niet deel te nemen aan ESF

GENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) betreurt dat AVROTROS opnieuw heeft besloten om niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival. Dat laat songfestivaldirecteur Martin Green weten in een verklaring aan het ANP. Wel zegt de organisatie begrip te hebben voor de beslissing van de omroep.

6 uur geleden
Letschert: plezier songfestival is groter als Nederland meedoet

DEN HAAG (ANP) - Het Eurovisie Songfestival is volgens cultuurminister Rianne Letschert elk jaar voor veel mensen een plezier om naar te kijken. "Het plezier is toch een stuk groter als Nederland meedoet", zegt de minister in een verklaring, nadat bekend werd dat AVROTROS ook volgend jaar afziet van deelname.

6 uur geleden