
Onderzoek: weinig risico op ernstig letsel bij inzet taser
UTRECHT (ANP) - Het gebruik van het stroomstootwapen door de politie in Nederland geeft weinig risico op lichamelijk letsel waarvoor een behandeling in het ziekenhuis nodig is. Dat blijkt uit de Gezondheidsmonitor Stroomstootwapen, uitgevoerd door de GGD Amsterdam en zorgonderzoeksbureau Nivel.
Een forensisch arts bezocht in de cel een derde van de mensen bij wie het stroomstootwapen, ofwel de taser, werd ingezet. 94 procent van hen had geen of gering letsel, zoals schaafwonden of kneuzingen. In 6 procent van de gevallen was een ziekenhuisbehandeling nodig. Het ging dan bijvoorbeeld om botbreuken door een val of door pijltjes uit het stroomstootwapen die vastzaten.
In sommige gevallen werden mensen niet door een forensisch arts beoordeeld, maar gingen ze direct naar het ziekenhuis. In zo'n situatie hadden mensen bijvoorbeeld ernstiger botbreuken of hoofdletsel door een val. Twee derde van deze groep mensen had letsel door gebruik van de taser.
Zes overlijdensgevallen
Verder blijkt dat er in de afgelopen drie jaar zes overlijdensgevallen zijn geweest bij een politieoptreden, waarbij ook een taser werd ingezet. In vijf gevallen is geen causaal verband vastgesteld tussen het stroomstootwapen en het overlijden. In het andere geval stelde een forensisch patholoog vast dat een taser "mogelijk in geringe mate" een rol heeft gespeeld bij een sterfgeval.
Het stroomstootwapen werd in de periode 2022-2024 jaarlijks zo'n 1100 keer ingezet, vooral bij gevaarlijk of agressief gedrag of bij het gebruik van een wapen. Volgens de politie ging het in veel gevallen om incidenten op straat of in woningen. In bijna de helft van de gevallen werd het stroomstootwapen gecombineerd met ander geweld, aldus de politie, zoals pepperspray of fysiek geweld.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag voor de rechtbank in Groningen een celstraf van tien jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 57-jarige Mark B. voor het doden van zijn partner Rosaria (58) in hun woning aan het Linnaeusplein in Groningen. B. is eerder veroordeeld tot een celstraf en tbs voor het doden van een man in Alkmaar in 1993. Die tbs-behandeling eindigde in 2019.
19 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De ontwikkeling van duurzame energie op land dreigt tot stilstand te komen. Dat staat in de halfjaarlijkse update van de regionale energiestrategieën (RES). Het doel voor 2030, minstens 35 terawattuur (TWh) aan hernieuwbare energie op land, wordt waarschijnlijk wel gehaald. De hogere ambitie van 55 TWh verdwijnt echter uit beeld.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Jochem Myjer is dit jaar een van de kanshebbers voor een Poelifinario, de belangrijkste cabaretprijs van Nederland. Dat werd donderdag bekendgemaakt door de VSCD Cabaretjury. Myjer is genomineerd in de categorie Entertainment voor zijn show Net alsof.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De actiegroep Grootouders voor het Klimaat haalt donderdagmiddag een eerder geschonken stoel op bij Shell. Het cadeau was een 'toekomststoel', een lege stoel die jongere generaties vertegenwoordigt. De 5000 aangesloten grootouders en senioren die strijden voor het klimaat hoopten dat Shell met de aanvaarding van de stoel serieus aan de slag zou gaan om de gevolgen van klimaatverandering te beperken. Die hoop is vervlogen, zegt de actiegroep nu.
2 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - Burgemeester Joris Bengevoord van Winterswijk noemt het een "klein wonder" dat er woensdag niemand gewond raakte door het noodweer in de Gelderse plaats. Een dag later wordt hard gewerkt om de schade te herstellen. "Ik heb respect voor hoe iedereen zich de afgelopen uren heeft ingezet", zegt de burgemeester.
2 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Het aantal meldingen van tekenbeten was de afgelopen weken hoger dan in de afgelopen twee jaar. Begin juni, tijdens het Hemelvaartsweekend, nam het aantal meldingen "sterk toe" en die trend heeft zich doorgezet, meldt Nature Today.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - André van Duin krijgt een Belgische koninklijke onderscheiding. Koning Filip heeft de komiek en presentator benoemd tot Officier in de Kroonorde voor zijn bijzondere verdiensten in het versterken van de culturele band tussen België en Nederland.
2 uur geleden