Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: vrouwen straks meer de dupe van AI dan mannen

Onderzoek: vrouwen straks meer de dupe van AI dan mannen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Vrouwen worden waarschijnlijk meer de dupe van de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) dan mannen, stellen deskundigen van het Amerikaanse organisatieadviesconcern McKinsey. Volgens een nieuw rapport van de firma zou AI wel eens bijna een derde van het totaal aan gewerkte uren in de Amerikaanse economie overbodig kunnen maken. Onderzoekers berekenden dat vrouwen in de Verenigde Staten anderhalf keer meer kans hebben dan mannen om een nieuw beroep te moeten zoeken, omdat hun werk wordt overgenomen door AI.

Dat laatste komt volgens de kenners doordat vrouwen oververtegenwoordigd in de bedrijfstakken met banen met lagere lonen, wat bij uitstek werk zou zijn dat makkelijker door een computer gedaan zou kunnen worden. Dan gaat het bijvoorbeeld ondersteunend kantoorwerk en de klantenservice.

Ook zwarte en Latijns-Amerikaanse werknemers in de VS zullen volgens McKinsey sneller de negatieve gevolgen ervaren als de vraag naar productiewerkers gaat krimpen door de voortgaande technologische vernieuwingen. De onderzoekers denken dat er voor het einde van 2030 minstens 12 miljoen werknemers in de VS van beroep zullen moeten veranderen. Voor een deel is dat ook het gevolg van de verduurzaming en het streven van bedrijven om CO2-neutraal te worden. Die omslag zal de Amerikaanse arbeidsmarkt komende jaren flink op zijn kop zetten, is de verwachting.

Lagere functies

Wat zorgwekkend is, zegt McKinsey-bestuurder Kweilin Ellingrud, is dat de omslag vooral gevoeld wordt door laagbetaalde werknemers. De kans dat zij van beroep moeten veranderen is tot veertien keer groter dan bij mensen met de hoogste lonen. De meeste gedupeerden zullen straks extra vaardigheden moeten aanleren om nieuw werk te vinden.

Maar uiteindelijk zullen alle dienstverlenende beroepen, van advocaten en leraren tot financiële adviseurs en architecten, veranderen door de opkomst van bijvoorbeeld chatbots als ChatGPT. Het "zal waarschijnlijk niet zo'n ramp zijn", verklaart McKinsey-partner Michael Chui. Maar "het gaat bijna elke baan veranderen".

Meer uit Financieel

Nederlands Euclyd wil 100 miljoen ophalen voor productie AI-chips

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.

11 minuten geleden
CO2-opslagproject Porthos in Noordzee jaar vertraagd

ROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.

30 minuten geleden
Nederlandse reders terughoudend over heropening Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.

32 minuten geleden
Shell onderuit in AEX door olieprijs, Air France-KLM flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.

33 minuten geleden
Nederlands Thorizon wil eerste kernreactor in Zeeland plaatsen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.

35 minuten geleden
Stevige winsten Wall Street, Netflix na cijfers wel hard onderuit

NEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag met stevige winsten aan de handelsdag begonnen. Beleggers reageerden opgetogen op berichten dat de Straat van Hormuz wordt heropend. Netflix ging wel hard onderuit op de beurzen in New York, na een teleurstellend kwartaalbericht van de streamingdienst.

37 minuten geleden
Oud-Dunkin'-baas haalt donutketen Krispy Kreme naar Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Krispy Kreme, een grote rivaal van donutketen Dunkin', komt naar Nederland. Het Amerikaanse bedrijf heeft een franchisedeal gesloten met ondernemer Roberto Fava die eerder jarenlang Dunkin' in Nederland leidde. "Het is echt of ik een transfer maak van Ajax naar PSV, of van Burger King naar McDonald's", zegt hij zelf over zijn overstap.

1 uur geleden