Onderzoek Volkskrant: Spar gebruikt voor omzeilen sancties Iran
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse supermarktketen Spar is heimelijk gebruikt om de strenge sancties tegen het Iraanse regime te omzeilen. Dat meldt de Volkskrant na eigen onderzoek. Uit honderden documenten komt volgens de krant naar voren dat er dubieuze transacties plaatsvonden onder de licentie van Spar Iran.
De Volkskrant schrijft dat Spar in 2017 door een klein Oostenrijks bedrijf, Blue River, werd benaderd om de licentie voor Iran te verkrijgen. Dit mocht en in 2020 werden de eerste vier kleine Spar-winkels in de Iraanse hoofdstad Teheran geopend.
Maar de documenten, die door een klokkenluider met de krant zijn gedeeld, wezen uit dat voor Spar Iran opvallend veel westerse apparatuur werd aangeschaft. Het ging bijvoorbeeld om servers, beeldtelefoons en laptops. Verder werd via Spar Iran onder meer een Schengenvisum geregeld voor een voormalig persoonlijk adviseur van de Iraanse president.
Na vragen van de Volkskrant is de licentie voor Spar Iran ingetrokken. Het bedrijf heeft de krant laten weten al in december 2023 een consultancykantoor opdracht te hebben gegeven onderzoek te doen "naar entiteiten en individuen in de EU en in Iran".
"Hoewel het daaropvolgende onderzoek geen schending van de sancties of personen van belang in internationale sanctiedatabases opleverde, werden wel mogelijke onregelmatigheden geïdentificeerd die opheldering behoefden", stelde de onderneming verder. "Vervolgens werd een aantal schendingen van de licentieovereenkomst geconstateerd."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenkoersen in New York stegen maandag voor de vierde handelsdag op rij, gestuwd door hoop op een snel einde van het conflict tussen de VS en Iran. Ook koopjesjagers die instapten zorgden voor hogere koersen. Het optimisme werd gedurende de handelsdag wel kortstondig getemperd, nadat president Donald Trump opnieuw dreigde alle bruggen en energiecentrales in Iran te zullen vernietigen als er voor dinsdag geen overeenkomst wordt bereikt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag bij de opening voorzichtig aan, na een eerste positieve week die een verliesreeks van vijf weken doorbrak. De hoop op een spoedig einde van de oorlog tussen de VS en Iran ondersteunde de handel.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen veilige doorvaartovereenkomsten met Iran lijken te hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.
11 uur geledenDUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.
11 uur geleden