Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek Volkskrant: Spar gebruikt voor omzeilen sancties Iran

Onderzoek Volkskrant: Spar gebruikt voor omzeilen sancties Iran

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse supermarktketen Spar is heimelijk gebruikt om de strenge sancties tegen het Iraanse regime te omzeilen. Dat meldt de Volkskrant na eigen onderzoek. Uit honderden documenten komt volgens de krant naar voren dat er dubieuze transacties plaatsvonden onder de licentie van Spar Iran.

De Volkskrant schrijft dat Spar in 2017 door een klein Oostenrijks bedrijf, Blue River, werd benaderd om de licentie voor Iran te verkrijgen. Dit mocht en in 2020 werden de eerste vier kleine Spar-winkels in de Iraanse hoofdstad Teheran geopend.

Maar de documenten, die door een klokkenluider met de krant zijn gedeeld, wezen uit dat voor Spar Iran opvallend veel westerse apparatuur werd aangeschaft. Het ging bijvoorbeeld om servers, beeldtelefoons en laptops. Verder werd via Spar Iran onder meer een Schengenvisum geregeld voor een voormalig persoonlijk adviseur van de Iraanse president.

Na vragen van de Volkskrant is de licentie voor Spar Iran ingetrokken. Het bedrijf heeft de krant laten weten al in december 2023 een consultancykantoor opdracht te hebben gegeven onderzoek te doen "naar entiteiten en individuen in de EU en in Iran".

"Hoewel het daaropvolgende onderzoek geen schending van de sancties of personen van belang in internationale sanctiedatabases opleverde, werden wel mogelijke onregelmatigheden geïdentificeerd die opheldering behoefden", stelde de onderneming verder. "Vervolgens werd een aantal schendingen van de licentieovereenkomst geconstateerd."

Meer uit Financieel

Rederij MSC staakt scheepvaart uit Golfregio tijdelijk om oorlog

GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.

3 uur geleden
Beleggers juichen na uitspraak Trump over naderend einde oorlog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.

4 uur geleden
Eurogroep: EU moet voorbereid zijn op lange periode instabiliteit

BRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.

4 uur geleden
Lufthansa schort vluchten naar Midden-Oosten verder op

FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.

5 uur geleden
Rusland bereid Europa olie te leveren in sterk verstoorde markt

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.

7 uur geleden
FNV: werknemers spoeddienst DHL gaan staken

DEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.

7 uur geleden
AEX-index herstelt zich van fors verlies bij opening

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.

7 uur geleden