Onderzoek Volkskrant: Spar gebruikt voor omzeilen sancties Iran
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse supermarktketen Spar is heimelijk gebruikt om de strenge sancties tegen het Iraanse regime te omzeilen. Dat meldt de Volkskrant na eigen onderzoek. Uit honderden documenten komt volgens de krant naar voren dat er dubieuze transacties plaatsvonden onder de licentie van Spar Iran.
De Volkskrant schrijft dat Spar in 2017 door een klein Oostenrijks bedrijf, Blue River, werd benaderd om de licentie voor Iran te verkrijgen. Dit mocht en in 2020 werden de eerste vier kleine Spar-winkels in de Iraanse hoofdstad Teheran geopend.
Maar de documenten, die door een klokkenluider met de krant zijn gedeeld, wezen uit dat voor Spar Iran opvallend veel westerse apparatuur werd aangeschaft. Het ging bijvoorbeeld om servers, beeldtelefoons en laptops. Verder werd via Spar Iran onder meer een Schengenvisum geregeld voor een voormalig persoonlijk adviseur van de Iraanse president.
Na vragen van de Volkskrant is de licentie voor Spar Iran ingetrokken. Het bedrijf heeft de krant laten weten al in december 2023 een consultancykantoor opdracht te hebben gegeven onderzoek te doen "naar entiteiten en individuen in de EU en in Iran".
"Hoewel het daaropvolgende onderzoek geen schending van de sancties of personen van belang in internationale sanctiedatabases opleverde, werden wel mogelijke onregelmatigheden geïdentificeerd die opheldering behoefden", stelde de onderneming verder. "Vervolgens werd een aantal schendingen van de licentieovereenkomst geconstateerd."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag voor de vierde dag op rij hoger gesloten. Beleggers rekenen steeds meer op een renteverlaging door de Federal Reserve in december. Nvidia eindigde in de plus, nadat het chipconcern dinsdag nog tot de verliezers behoorde.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft een akkoord bereikt met Oekraïne over een nieuwe regeling ter waarde van ongeveer 8,2 miljard dollar, zo'n 7,1 miljard euro. De oorlog tussen Oekraïne en Rusland "blijft een zware tol eisen van de Oekraïense bevolking en de economie", aldus het IMF.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Aegon overweegt enkele activiteiten buiten de Verenigde Staten te verkopen. De Nederlandse verzekeraar haalt het grootste deel van zijn winst uit de VS en wil zich focussen op zijn belangrijkste markt. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
6 uur geledenDRUNEN (ANP) - Het Noorse aluminium- en energieconcern Norsk Hydro wil vijf Europese vestigingen sluiten. Het gaat om een aluminiumfabriek in het Noord-Brabantse Drunen, twee in het Verenigd Koninkrijk, een in Duitsland en een in Italië.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met een flinke koerswinst gesloten. Beleggers trokken zich op aan het optimisme op Wall Street, waar nu rekening wordt gehouden met een mogelijke renteverlaging door de Federal Reserve volgende maand.
8 uur geleden