Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek Volkskrant: Spar gebruikt voor omzeilen sancties Iran

Onderzoek Volkskrant: Spar gebruikt voor omzeilen sancties Iran

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse supermarktketen Spar is heimelijk gebruikt om de strenge sancties tegen het Iraanse regime te omzeilen. Dat meldt de Volkskrant na eigen onderzoek. Uit honderden documenten komt volgens de krant naar voren dat er dubieuze transacties plaatsvonden onder de licentie van Spar Iran.

De Volkskrant schrijft dat Spar in 2017 door een klein Oostenrijks bedrijf, Blue River, werd benaderd om de licentie voor Iran te verkrijgen. Dit mocht en in 2020 werden de eerste vier kleine Spar-winkels in de Iraanse hoofdstad Teheran geopend.

Maar de documenten, die door een klokkenluider met de krant zijn gedeeld, wezen uit dat voor Spar Iran opvallend veel westerse apparatuur werd aangeschaft. Het ging bijvoorbeeld om servers, beeldtelefoons en laptops. Verder werd via Spar Iran onder meer een Schengenvisum geregeld voor een voormalig persoonlijk adviseur van de Iraanse president.

Na vragen van de Volkskrant is de licentie voor Spar Iran ingetrokken. Het bedrijf heeft de krant laten weten al in december 2023 een consultancykantoor opdracht te hebben gegeven onderzoek te doen "naar entiteiten en individuen in de EU en in Iran".

"Hoewel het daaropvolgende onderzoek geen schending van de sancties of personen van belang in internationale sanctiedatabases opleverde, werden wel mogelijke onregelmatigheden geïdentificeerd die opheldering behoefden", stelde de onderneming verder. "Vervolgens werd een aantal schendingen van de licentieovereenkomst geconstateerd."

Meer uit Financieel

Topman VW: zonder lagere heffingen gaat fabriek in VS niet door

WOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.

4 minuten geleden
Poolse minister zegt geen haast te maken met invoering euro

LONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).

2 uur geleden
Laadpunten elektrische auto's verdrievoudigd in vijf jaar

DEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).

5 uur geleden
Trump dreigt met heffing van 100 procent op Canadese producten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.

20 uur geleden
Libië sluit oliedeal met Total en ConocoPhillips van 20 miljard

TRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.

20 uur geleden
Air France vliegt weer naar Dubai

PARIJS (ANP/AFP) - Air France gaat weer vliegen naar Dubai. Eerder schortte de Franse luchtvaartmaatschappij de vluchten naar het emiraat op vanwege de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten.

22 uur geleden
Omboeken reizigers in Midden-Oosten lastig voor KLM

AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.

23 uur geleden