Onderzoek VN ziet talrijke schendingen oorlogsrecht in Oekraïne
GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties stelt dat in Oekraïne sinds de Russische invasie tal van ernstige schendingen van het internationale humanitaire en oorlogsrecht zijn geweest. Veel van deze schendingen zijn volgens de VN oorlogsmisdaden. Er is geen aanwijzing gevonden van volkerenmoord, aldus de Noorse commissievoorzitter Erik Møse.
Russische strijdkrachten hebben volgens de commissie sinds de inval op 24 februari 2022 met "explosieve wapens" doelen in dichtbevolkte gebieden aangevallen en hebben zich daarbij het lot van burgers niet aangetrokken. Veel aanvallen waren buiten proportie en willekeurig.
De onderzoekscommissie heeft zich gericht op de golf van luchtaanvallen sinds 10 oktober. Rusland is toen begonnen de infrastructuur van met name het energienetwerk aan te vallen, nadat er een aanslag was geweest op een cruciale Russische brug naar het schiereiland de Krim. Miljoenen mensen zitten sindsdien vaak tijdelijk zonder stroom en water.
Misdaden tegen burgers
De VN-commissie maakt ook melding van misdaden tegen burgers in de bezette gebieden, zoals wederrechtelijke vrijheidsberovingen, martelingen en verkrachtingen. Onder meer de gedwongen deportatie van Oekraïense kinderen naar Rusland wordt beschouwd als mensenrechtenschending die gelijk staat aan een oorlogsmisdaad.
Volgens Kyiv zijn tot vorige maand 16.221 Oekraïense minderjarigen weggevoerd door de Russen. De onderzoekers van de VN hebben deze cijfers niet kunnen verifiëren maar zeiden wel bewijzen te hebben dat Russische overheidsfunctionarissen maatregelen hebben genomen overgebrachte Oekraïense kinderen onder te brengen in instellingen en bij pleeggezinnen. President Vladimir Poetin ondertekende een decreet om velen van hen de Russische nationaliteit te geven.
De commissie bezocht 56 plaatsen in Oekraïne en sprak met bijna zeshonderd mensen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zaterdag gezegd dat er veel aanwijzingen zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei "er niet meer is", zonder diens dood expliciet te bevestigen.
4 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Als onderdeel van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn dertig bommen op het wooncomplex van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei gegooid. Dat zegt Amit Segal, een vertrouweling van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, tegen de Israëlische omroep Channel 12. Het lot van Khamenei is nog altijd niet duidelijk.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Aanhangers van het Iraanse regime zijn zaterdag op motoren de straat opgegaan in hoofdstad Teheran. Ze zwaaiden met de Iraanse vlag en er was muziek, melden journalisten van AFP.
47 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn zeker 201 mensen om het leven gekomen. Dat melden Iraanse media op basis van hulporganisatie de Rode Halve Maan. Zeker 747 mensen zouden gewond zijn geraakt bij de aanvallen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europa veroordeelt de "onrechtvaardige Iraanse aanvallen" waaronder die op de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) "ten zeerste", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. "Deze aanvallen vormen een flagrante schending van de soevereiniteit van de VAE en een duidelijke schending van het internationaal recht", voegt ze eraan toe.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft bekendgemaakt dat het ongeveer tweehonderd gevechtsvliegtuigen heeft ingezet bij de aanvallen op Iran. Daarmee zouden vrijwel gelijktijdig honderden militaire doelen zijn bestookt.
2 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - De Jordaanse strijdkrachten zeggen sinds zaterdagochtend dertien ballistische raketten te hebben neergehaald. Er zou sprake zijn van materiële schade door aanvallen, maar niet van slachtoffers.
2 uur geleden