Onderzoek VN ziet talrijke schendingen oorlogsrecht in Oekraïne
GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties stelt dat in Oekraïne sinds de Russische invasie tal van ernstige schendingen van het internationale humanitaire en oorlogsrecht zijn geweest. Veel van deze schendingen zijn volgens de VN oorlogsmisdaden. Er is geen aanwijzing gevonden van volkerenmoord, aldus de Noorse commissievoorzitter Erik Møse.
Russische strijdkrachten hebben volgens de commissie sinds de inval op 24 februari 2022 met "explosieve wapens" doelen in dichtbevolkte gebieden aangevallen en hebben zich daarbij het lot van burgers niet aangetrokken. Veel aanvallen waren buiten proportie en willekeurig.
De onderzoekscommissie heeft zich gericht op de golf van luchtaanvallen sinds 10 oktober. Rusland is toen begonnen de infrastructuur van met name het energienetwerk aan te vallen, nadat er een aanslag was geweest op een cruciale Russische brug naar het schiereiland de Krim. Miljoenen mensen zitten sindsdien vaak tijdelijk zonder stroom en water.
Misdaden tegen burgers
De VN-commissie maakt ook melding van misdaden tegen burgers in de bezette gebieden, zoals wederrechtelijke vrijheidsberovingen, martelingen en verkrachtingen. Onder meer de gedwongen deportatie van Oekraïense kinderen naar Rusland wordt beschouwd als mensenrechtenschending die gelijk staat aan een oorlogsmisdaad.
Volgens Kyiv zijn tot vorige maand 16.221 Oekraïense minderjarigen weggevoerd door de Russen. De onderzoekers van de VN hebben deze cijfers niet kunnen verifiëren maar zeiden wel bewijzen te hebben dat Russische overheidsfunctionarissen maatregelen hebben genomen overgebrachte Oekraïense kinderen onder te brengen in instellingen en bij pleeggezinnen. President Vladimir Poetin ondertekende een decreet om velen van hen de Russische nationaliteit te geven.
De commissie bezocht 56 plaatsen in Oekraïne en sprak met bijna zeshonderd mensen.
Meer uit Buitenland
SINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport. De politie is massaal aanwezig en heeft het centrum van de plaats afgesloten.
6 minuten geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
36 minuten geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
2 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Zeker drie hikers zijn overleden na een vulkaanuitbarsting op het Indonesische eiland Halmahera, meldt de lokale politie. Twee van de slachtoffers zijn buitenlanders, een derde komt uit Indonesië. Nog tien anderen worden vermist.
2 uur geleden