Onderzoek: veel groene fondsen investeren in fossiel
AMSTERDAM (ANP) - De helft van de Nederlandse beleggingsfondsen die zichzelf duurzaam noemen, investeert in fossiel. Het gaat om fondsen van bekende aanbieders als ABN AMRO, ASR en Cardano. Dat stelt een internationaal onderzoekscollectief onder leiding van Follow the Money en Investico.
Gezamenlijk onderzochten zij bijna 1300 Europese 'duurzame' beleggingsfondsen, waarin bijna 300.000 beleggingen met een gezamenlijke waarde van 525 miljard euro samenkomen. Ruim 40 procent van de fondsen blijkt te investeren in de fossiele industrie.
In Nederland worden meer dan honderd beleggingsfondsen aangeboden die van zichzelf zeggen dat ze duurzaam zijn, maar die in werkelijkheid investeren in steenkool, olie of gas. De fossiele investeringen gaan in tegen nieuwe richtlijnen van de ESMA, de Europese toezichthouder op de financiële markten.
Beoordeling ASR later
ABN AMRO laat weten dat alle beleggingsproducten op dit moment voldoen aan "geldende relevante wetgeving". De bank zegt er verder voor te zullen zorgen "dat onze producten ook voldoen aan de nieuwe regelgeving zodra die van kracht is".
ASR wil eind dit jaar beoordelen of de beleggingsproducten voldoende in lijn zijn met de milieuregelgeving. Het is nog niet duidelijk wanneer de nieuwe ESMA-richtlijnen van kracht worden.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Porsche heeft vorig jaar 10 procent minder auto's verkocht dan in 2024, vooral door problemen op de Chinese markt. Het is de sterkste daling van de verkoopcijfers voor het luxemerk sinds 2009, toen de financiële crisis een economische schok teweegbracht.
7 minuten geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canadezen kiezen eerder voor auto's gebouwd in andere landen dan de VS. Het aandeel van auto's uit Amerikaanse fabrieken op de totale import is zelfs gedaald naar een nieuw dieptepunt, blijkt uit cijfers van het statistiekbureau Statistics Canada. Dat is het gevolg van importheffingen tussen de buurlanden.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van Europese vrachtwagens in Europa zal in 2026 verder groeien. Onderzoekers van ING Research verwachten dat het marktaandeel van zware e-trucks boven de 5 procent uitkomt in 2026. Vorig jaar was 3 procent van al die vrachtwagens zwaarder dan 16 ton elektrisch. Vooral subsidies, strengere CO2-normen en bijbehorende kilometerheffingen maken de emissievrije vrachtwagens populairder.
27 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Veel personeel op Schiphol heeft vorige week tijdens de uitval en vertragingen van vluchten door sneeuw last gehad van agressie of intimidatie, meldt vakbond FNV. Door de gebrekkige communicatie vanuit de luchthaven en KLM werden passagiers steeds bozer. Dit leidde volgens FNV-campagneleider Jaap de Bie tot verbale agressie en ook zouden medewerkers zijn geduwd en bespuugd.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/DPA) - De Europese gasprijs is in een week tijd met meer dan 20 procent gestegen. Dat is het gevolg van de lage temperaturen in delen van Europa.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën mocht de rente voor belastingschulden van bedrijven in 2022 niet verhogen van 4 naar 8 procent, oordeelt de Hoge Raad. De uitspraak kost de schatkist waarschijnlijk veel geld, want veel ondernemers maakten de afgelopen jaren bezwaar tegen de hogere rente.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Toeristen sliepen vorig jaar een recordaantal nachten in accommodaties in de EU. In totaal werden er 3,08 miljard nachtjes weg geboekt, 2 procent meer dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van statistiekbureau Eurostat.
2 uur geleden