Onderzoek: vaste lasten gezin stijgen veel harder dan inflatie
UTRECHT (ANP) - De vaste lasten voor een gemiddeld gezin stijgen komend jaar veel harder dan de inflatie. Een gemiddeld gezin betaalt in 2025 bijna 500 euro meer aan vaste lasten, meldt prijsvergelijker Keuze.nl op basis van eigen onderzoek. De lasten vallen daarmee ruim 120 euro hoger uit dan op basis van de inflatie te verwachten is. De prijsstijging is vooral te wijten aan duurdere verzekeringen.
Een gezin met twee volwassenen, twee kinderen, een koopwoning en auto betaalt komend jaar 474 euro meer aan vaste lasten dan in 2024 door stijgende premies en abonnementskosten. De kosten nemen daarmee aanzienlijk harder toe dan de verwachte inflatie van 3,2 procent in 2025. De kosten zijn berekend op basis van de meest gangbare abonnementen en contracten binnen gezinnen, samen met de gemeentelijke belastingen. Huur- of hypotheeklasten zijn niet meegenomen.
Er zit volgens Keuze.nl een aanzienlijk verschil tussen de verschillende soorten vaste lasten. Zo blijven de kostenstijgingen van internet- en mobiele abonnementen naar verwachting redelijk beperkt, terwijl veel gangbare verzekeringen komend jaar fors stijgen. De zorgverzekering wordt met ongeveer 288 euro fors duurder komend jaar, de autoverzekering volgt met een kostenstijging van 97,80 euro voor de gemiddelde gezinssituatie. Voor de woonverzekering betalen gezinnen een kleine 60 euro meer in 2025.
Niet alle kosten gaan omhoog in 2025. De energierekening zal voor een gemiddeld gezin met een vast energiecontract zonder zonnepanelen zelfs iets lager worden. Dat komt doordat de energietarieven iets lager zijn ten opzichte van begin 2024 en de energiebelasting komend jaar ook lager is. De rekening wordt wel hoger voor gezinnen met een variabel energiecontract.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen schijnbaar veilige doorvaartovereenkomsten met Iran hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.
23 minuten geledenDUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin is maandag voor het eerst sinds 25 maart weer boven de 70.000 dollar gekomen. Ook andere cryptomunten stegen in waarde, terwijl handelaren berichten verwerkten dat Iran nadenkt over een plan voor een vrede of wapenstilstand met de Verenigde Staten.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Australië heeft zijn brandstofleveringen veiliggesteld "tot ver in" mei en de tekorten bij tankstations in het land nemen weer af. Dat heeft energieminister Chris Bowen maandag gezegd tijdens een persconferentie.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Zuidoost-Azië's grootste budgetmaatschappij AirAsia X heeft maandag aangekondigd de ticketprijzen fors te verhogen en onrendabele routes te schrappen om de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Tickets van de Maleisische maatschappij gaan met wel 40 procent in prijs omhoog. Daarbij zijn de brandstoftoeslagen met een vijfde opgeschroefd.
3 uur geledenTOKIO (ANP) - Op de aandelenbeurzen van Japan en Zuid-Korea gingen de graadmeters maandag omhoog. Beleggers trokken zich op aan een bericht van nieuwssite Axios over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts verwachten dat de woonboulevards ook dit jaar weer een kleine piek in bezoekers hebben op tweede paasdag. Hoewel het allang niet meer de aantallen van vroeger zijn, zoeken mensen volgens de kenners nog altijd naar vertier met het gezin. De laatste jaren lopen de bezoekersaantallen wel weer op.
6 uur geleden