Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: twee derde Nederlanders heeft vertrouwen in het nieuws

Onderzoek: twee derde Nederlanders heeft vertrouwen in het nieuws

AMSTERDAM (ANP) - Hoewel de laatste tijd steeds vaker discussie ontstaat over de geloofwaardigheid van de media, toont nieuw onderzoek van Motivaction aan dat het met het vertrouwen in de journalistiek nog niet zo slecht is gesteld. Zo geeft twee derde van de ruim 2000 ondervraagden aan het nieuws te vertrouwen. Onder jong volwassenen (18-34 jaar) is er overigens meer argwaan. Van hen heeft 45 procent twijfels over de betrouwbaarheid van het nieuws in Nederland.

Volgens de onderzoekers is het vertrouwen in het nieuws en de journalistiek zelfs toegenomen vergeleken met een jaar geleden. Het nieuws wordt ook meer gevolgd dan vorig jaar. De meeste deelnemers aan het onderzoek (48 procent) checken dit tussen de twee en vijf keer per dag. Het liefst doen ze dat online of op tv.

Personen die veel vertrouwen hebben in het nieuws, zijn volgens de onderzoekers over het algemeen hoger opgeleid of hebben een hoger inkomen. Qua politieke voorkeur zijn het mensen die aangeven dat ze bij de komende Tweede Kamerverkiezingen stemmen op PvdA, VVD, D66, GroenLinks of CDA. Onder de stemmers van PVV, FvD en SGP en in mindere mate SP en PvdD is het vertrouwen iets minder.

Publieke omroep

De nieuwsbronnen van de publieke omroep worden het meest vertrouwd. Het NOS Journaal van 20.00 uur staat op de eerste plek met gemiddeld een 7,5, gevolgd door het NOS Radio 1 Journaal, Nieuwsuur en radionieuwsbulletins met allen een 7. Facebook en Twitter scoren het slechtst, met gemiddeld een 4,1. NOS-journaallezers Rob Trip en Annechien Steenhuizen krijgen zowel van de ondervraagde nieuwsgebruikers als nieuwsmijders het meeste vertrouwen.

Ruim de helft van de ondervraagden zegt na te gaan of nieuws klopt. Het gaat hier vooral om mensen die weinig vertrouwen in het nieuws hebben. Verder toont het onderzoek aan dat complottheorieën vooral worden geloofd door jongvolwassenen en mensen die weinig vertrouwen hebben in het nieuws.

De resultaten van de peiling worden maandagavond besproken door vertegenwoordigers van media, deskundigen en filosofen in een livestream van Het Grote InterviewTheater in Internationaal Theater Amsterdam (ITA). Het Grote InterviewTheater was opdrachtgever voor het onderzoek.

Meer uit Binnenland

AIVD-baas waarschuwt voor AI als eigenstandige dreiging

DEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.

3 uur geleden
OM: moeder doodgestoken Nour (14) als enige verantwoordelijk

ROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.

6 uur geleden
Politie neemt drie ton illegaal vuurwerk in beslag in Lelystad

LELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.

7 uur geleden
NCSC: nog geen sprake van succesvol misbruik PHP-kwetsbaarheden

DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."

8 uur geleden
Week cel en taakstraf voor vernielen politievoertuig in Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.

9 uur geleden
Risico Shamonda-virus is volgens RIVM laag

BILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

9 uur geleden
Politie 'gaat ervan uit' dat Hajar is gedood in antikraakpand

AMSTERDAM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de 29-jarige Hajar is omgebracht in een antikraakpand in de Amsterdamse wijk Buitenveldert. Een woordvoerder bevestigde een bericht hierover bij de lokale zender AT5.

10 uur geleden