Onderzoek: twee derde Nederlanders heeft vertrouwen in het nieuws
AMSTERDAM (ANP) - Hoewel de laatste tijd steeds vaker discussie ontstaat over de geloofwaardigheid van de media, toont nieuw onderzoek van Motivaction aan dat het met het vertrouwen in de journalistiek nog niet zo slecht is gesteld. Zo geeft twee derde van de ruim 2000 ondervraagden aan het nieuws te vertrouwen. Onder jong volwassenen (18-34 jaar) is er overigens meer argwaan. Van hen heeft 45 procent twijfels over de betrouwbaarheid van het nieuws in Nederland.
Volgens de onderzoekers is het vertrouwen in het nieuws en de journalistiek zelfs toegenomen vergeleken met een jaar geleden. Het nieuws wordt ook meer gevolgd dan vorig jaar. De meeste deelnemers aan het onderzoek (48 procent) checken dit tussen de twee en vijf keer per dag. Het liefst doen ze dat online of op tv.
Personen die veel vertrouwen hebben in het nieuws, zijn volgens de onderzoekers over het algemeen hoger opgeleid of hebben een hoger inkomen. Qua politieke voorkeur zijn het mensen die aangeven dat ze bij de komende Tweede Kamerverkiezingen stemmen op PvdA, VVD, D66, GroenLinks of CDA. Onder de stemmers van PVV, FvD en SGP en in mindere mate SP en PvdD is het vertrouwen iets minder.
Publieke omroep
De nieuwsbronnen van de publieke omroep worden het meest vertrouwd. Het NOS Journaal van 20.00 uur staat op de eerste plek met gemiddeld een 7,5, gevolgd door het NOS Radio 1 Journaal, Nieuwsuur en radionieuwsbulletins met allen een 7. Facebook en Twitter scoren het slechtst, met gemiddeld een 4,1. NOS-journaallezers Rob Trip en Annechien Steenhuizen krijgen zowel van de ondervraagde nieuwsgebruikers als nieuwsmijders het meeste vertrouwen.
Ruim de helft van de ondervraagden zegt na te gaan of nieuws klopt. Het gaat hier vooral om mensen die weinig vertrouwen in het nieuws hebben. Verder toont het onderzoek aan dat complottheorieën vooral worden geloofd door jongvolwassenen en mensen die weinig vertrouwen hebben in het nieuws.
De resultaten van de peiling worden maandagavond besproken door vertegenwoordigers van media, deskundigen en filosofen in een livestream van Het Grote InterviewTheater in Internationaal Theater Amsterdam (ITA). Het Grote InterviewTheater was opdrachtgever voor het onderzoek.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De verdachte van het schietincident op de NDSM-kade in Amsterdam, waarbij een man om het leven kwam, blijft twee weken langer vastzitten. Dat heeft de rechter-commissaris maandag besloten. De man zit nog in beperkingen en mag alleen contact hebben met zijn advocaat. Over zijn identiteit is nog niets bekendgemaakt.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door personeelstekorten staat in justitiële jeugdinrichtingen (JJI's) de veiligheid van jongeren en medewerkers "aanhoudend en ernstig onder druk". Er is daarom op korte termijn een actieplan nodig om ervoor te zorgen dat JJI's weer een verantwoord en veilig verblijf met passende behandeling kunnen bieden. Die oproep doen de Inspectie Justitie en Veiligheid (JenV), de Inspectie van het Onderwijs en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd maandag in een brandbrief aan de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid.
2 uur geledenTILBURG (ANP) - Ook patiënten van het ziekenhuis Elisabeth-TweeSteden (ETZ) in Tilburg en Waalwijk kunnen weer inloggen in hun persoonlijke online-omgeving, nadat het ziekenhuis het patiëntenportaal dit weekend preventief had afgesloten "door signalen van een externe partij".
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een harde toezegging om als Nederland extra bij te dragen aan de EU-marinemissie Aspides kan defensieminister Dilan Yeşilgöz niet doen. Ze zal "welwillend" kijken naar de oproep van EU-buitenlandchef Kaja Kallas om extra schepen ter beschikking te stellen voor Aspides. Dat zei Yeşilgöz bij aankomst in Brussel, waar de EU-ministers van Defensie bijeenkomen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de Tweede Kamer in Den Haag zijn maandagochtend zo'n vijftig Dolle Mina's samengekomen voor een protest. De actievoerders eisen dat abortus uit het Wetboek van Strafrecht wordt gehaald.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachte die vastzit voor het schietincident op de NDSM-kade in Amsterdam, waarbij een man om het leven kwam, wordt maandag voorgeleid voor de rechter-commissaris. Dat laat een politiewoordvoerder desgevraagd weten. Hij zit nog in beperkingen en mag alleen contact hebben met zijn advocaat.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijvers en journalisten komen dinsdag voor het hoofdkantoor van Facebook Nederland in Amsterdam in actie tegen het trainen van AI-taalmodellen met hun werk. De actie valt voor de start van de Kinderboekenweek, die woensdag begint.
6 uur geleden