Onderzoek: topsporters ervaren stress door onzeker inkomen
ARNHEM (ANP) - Een meerderheid van de topsporters ervaart stress door de onzekerheid over hun inkomen. Bij drie op de tien heeft dat een negatief effect op hun prestaties, melden de NOC*NSF Atletencommissie en NL Sporter op basis van een enquête onder ruim een kwart van de sporters met een topsportstatus (189 van de 709). De sportersorganisaties vragen om een stabieler inkomen waarbij minder wordt gekeken naar één of twee specifieke prestaties.
"Het gaat niet om een hoger inkomen, maar om een breder, stabieler en eerlijker systeem, dat recht doet aan het beroep topsporter. Daarnaast is het van belang dat topsporters richting de toekomst meer zekerheid krijgen, met ruimte voor pensioensopbouw, maatschappelijke ontwikkeling en het afschaffen van de bijverdiengrens", zegt Josine Koning, voorzitter van de Atletencommissie, in een persbericht.
Door die bijverdiengrens wordt bij sporters die meer verdienen dan een bepaald bedrag, elke euro daarboven in mindering gebracht op hun stipendium. "Een ruime meerderheid van de respondenten geeft aan dat dit hen beperkt. Topsporters moeten daardoor na hun topsportcarrière op nul beginnen, terwijl ze weten dat hun topsportcarrière tijdelijk is", staat in het persbericht.
"Dit komt volledig overeen met ons beeld", reageert André Cats, directeur topsport bij NOC*NSF. "De onzekerheid over hun inkomen legt te veel extra prestatiedruk op hen. Topsport moet een beroep worden met een stabiele, financiële basis waar topsporters op kunnen rekenen. Dit rapport laat zien dat de urgentie groot is, daarom heeft het voor ons hoge prioriteit om hierin echt stappen te gaan zetten." De sportkoepel zegt in gesprek te zijn met het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en de sportersorganisaties over een ander beloningssysteem.
Meer uit Sport
MONTREAL (ANP) - Tennisser Jannik Sinner uit Italië heeft zich afgemeld voor het masterstoernooi van Montreal. Dat heeft de organisatie van het Canadese tennistoernooi (2-13 augustus) gemeld. Ook viervoudig winnaar Novak Djokovic doet niet mee.
6 uur geledenALPE D'HUEZ (ANP) - Thymen Arensman mist ten opzichte van vorig jaar "een paar procentjes" in de Tour de France. Dat zei de Nederlandse renner van Netcompany-Ineos vrijdag na afloop van de negentiende etappe naar Alpe d'Huez tegen de NOS. Arensman zat in de vroege ontsnapping, viel onderaan de slotklim als eerste aan bij de koplopers, maar eindigde als twaalfde. Vorig jaar won hij twee bergetappes.
8 uur geledenPHILADELPHIA (ANP/RTR) - LeBron James speelt zijn 24e seizoen in de Amerikaanse basketbalcompetitie NBA voor de Philadelphia 76ers. De 43-jarige basketbalvedette hoopt het team aan de titel te helpen na 43 jaar 'droogte'.
9 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - Max Verstappen heeft in de tweede vrije training bij de Grote Prijs van Hongarije de vierde tijd gereden. De viervoudig wereldkampioen in de Formule 1 was in zijn Red Bull 0,692 seconde langzamer dan de Brit Lewis Hamilton in de Ferrari.
10 uur geledenALPE D'HUEZ (ANP) - Tadej Pogačar heeft vrijdag zijn vijfde etappezege van deze Tour de France geboekt. De Sloveense geletruidrager (UAE Team Emirates) was de beste in de negentiende etappe over 127,9 kilometer van Gap naar Alpe d'Huez. Hij wist als enige klassementsrenner de kopgroep te achterhalen. De Fransman Lenny Martinez werd tweede, voor Richard Carapaz uit Ecuador.
11 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - Max Verstappen heeft de tweede tijd gereden in de eerste vrije training bij de Grote Prijs van Hongarije. De viervoudig wereldkampioen in de Formule 1 klokte in zijn Red Bull een tijd van 1.19,559, ruim langzamer dan de Ferrari van Charles Leclerc (1.19,075).
14 uur geledenGAP (ANP) - Het peloton in de Tour de France is vrijdag vertrokken in Gap voor de voorlaatste bergetappe van deze editie. De negentiende etappe gaat over 127,9 kilometer, telt 3500 hoogtemeters en finisht bovenaan de Alpe d'Huez. Zaterdag is het skidorp opnieuw de aankomstplaats, maar dan na een beklimming vanaf de 'achterkant' van de berg over de Col de Sarenne.
14 uur geleden