Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek topsportcultuur judo na signalen overschrijdend gedrag

Onderzoek topsportcultuur judo na signalen overschrijdend gedrag

NIEUWEGEIN (ANP) - Ook naar de topsportcultuur in de Nederlandse judowereld komt een onafhankelijk onderzoek. Volgens judobond JBN is dit op eigen verzoek nadat "de afgelopen periode" signalen zijn binnengekomen "van grensoverschrijdend gedrag, mogelijke intimidatie en het heersen van een angstcultuur". Daardoor zijn zorgen ontstaan "ten aanzien van de sociale veiligheid en het prestatieklimaat binnen het topsportprogramma en het talentontwikkelprogramma", aldus bondsvoorzitter Tessa Brouwer.

Die meldingen zouden niet zo ernstig van aard zijn dat direct ingrijpen noodzakelijk is. "Er is op dit moment geen sprake van één acute specifieke casus", aldus Brouwer. "Iedereen die betrokken is binnen onze topsport, krijgt de kans zijn of haar verhaal te vertellen, positief en negatief. We nemen de signalen serieus en willen dan ook dat hier onafhankelijk onderzoek naar wordt gedaan."

Judo en jiujitsu worden meegenomen in een al lopend, onafhankelijk onderzoek binnen de topsport. Nu bevindt dat onderzoek zich in een pilotfase met ook de sporten volleybal, ijshockey en wielrennen. Dat moet later in het hoofdonderzoek worden uitgebreid naar minimaal twintig sporten. De looptijd is ongeveer drie jaar.

Turnsters

Toenmalig demissionair staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid en Sport) kondigde afgelopen najaar het grootschalige onderzoek aan. Aanleiding was het lijvige rapport over de misstanden in het turnen, waaruit naar voren kwam dat talrijke turnsters slachtoffer zijn geweest van psychische en ook fysieke mishandeling door coaches. Afgelopen jaar kwam ook grensoverschrijdend gedrag op het topsportcentrum van de triatlonbond aan het licht.

Marjan Olfers, ook betrokken bij het onderzoek naar de misstanden in het turnen, noemt het interessant voor het onderzoek "dat er een bond betrokken is waar op het moment van onderzoeken de topsportcultuur daadwerkelijk ter discussie staat".

Incidenten

Zwembond KNZB kondigde in november ook een onafhankelijk onderzoek aan naar mogelijk grensoverschrijdend gedrag in de sport. Guust Jutte, manager Sport bij de bond, zei toen dat er geen aanleiding was om te denken dat in de zwemsport vaak sprake is van grensoverschrijdend gedrag. "Ons beeld is dat het blijft bij incidenten, al is elk incident er één te veel."

Meer uit Sport

Shiffrin na 110e wereldbekeroverwinning dicht bij eindzege

HAFJELL (ANP/RTR/BELGA) - Skiester Mikaela Shiffrin heeft in Hafjell in Noorwegen haar 110e wereldbekeroverwinning behaald. De 31-jarige Amerikaanse was de beste op de slalom en zette daarmee een grote stap op weg naar haar zesde eindzege in de algemene wereldbeker.

5 uur geleden
Skiër Braathen wint op de valreep wereldbeker reuzenslalom

LILLEHAMMER (ANP/DPA) - Skiër Lucas Pinheiro Braathen heeft in het Noorse Lillehammer de wereldbeker reuzenslalom veroverd. De 25-jarige olympisch kampioen, die sinds 2024 voor Brazilië uitkomt, won de laatste wereldbekerwedstrijd van het seizoen. Hij passeerde met de zege de Zwitserse leider Marco Odermatt in de stand.

6 uur geleden
Tennisser Sinner eenvoudig door naar vierde ronde in Miami

MIAMI (ANP) - Tennisser Jannik Sinner heeft zich eenvoudig geplaatst voor de vierde ronde van het masterstoernooi van Miami. De Italiaanse nummer 2 van de wereld was met 6-1 6-4 te sterk voor Corentin Moutet uit Frankrijk.

9 uur geleden
Tennisser Medvedev na finale in Indian Wells snel klaar in Miami

MIAMI (ANP) - Tennisser Daniil Medvedev is na zijn finaleplaats in Indian Wells al in de derde ronde uitgeschakeld op het masterstoernooi van Miami. Francisco Cerúndolo uit Argentinië versloeg de als negende geplaatste Rus in drie sets: 6-0 4-6 7-5.

1 dag geleden
Oud-winnares Hassan meldt zich af voor marathon van Londen

LONDEN (ANP) - Atlete Sifan Hassan heeft zich afgemeld voor de marathon van Londen van volgende maand. Dat meldt de organisatie van het evenement in de Engelse hoofdstad. De Nederlandse oud-winnares kampt met een blessure aan haar achillespees.

1 dag geleden
Tennisster Sabalenka plaatst zich voor vierde ronde in Miami

MIAMI (ANP) - Titelverdedigster Aryna Sabalenka is doorgedrongen tot de vierde ronde van het tennistoernooi van Miami. De Belarussische nummer 1 van de wereldranglijst versloeg de Amerikaanse Caty McNally met 6-4 6-2.

1 dag geleden
Korda schakelt Alcaraz uit in derde ronde van toernooi Miami

MIAMI (ANP) - Carlos Alcaraz is in de derde ronde van het masterstoernooi van Miami uitgeschakeld. De Spaanse nummer 1 van de wereld verloor in drie sets van de Amerikaan Sebastian Korda: 3-6 7-5 4-6.

1 dag geleden