Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek topsportcultuur judo na signalen overschrijdend gedrag

Onderzoek topsportcultuur judo na signalen overschrijdend gedrag

NIEUWEGEIN (ANP) - Ook naar de topsportcultuur in de Nederlandse judowereld komt een onafhankelijk onderzoek. Volgens judobond JBN is dit op eigen verzoek nadat "de afgelopen periode" signalen zijn binnengekomen "van grensoverschrijdend gedrag, mogelijke intimidatie en het heersen van een angstcultuur". Daardoor zijn zorgen ontstaan "ten aanzien van de sociale veiligheid en het prestatieklimaat binnen het topsportprogramma en het talentontwikkelprogramma", aldus bondsvoorzitter Tessa Brouwer.

Die meldingen zouden niet zo ernstig van aard zijn dat direct ingrijpen noodzakelijk is. "Er is op dit moment geen sprake van één acute specifieke casus", aldus Brouwer. "Iedereen die betrokken is binnen onze topsport, krijgt de kans zijn of haar verhaal te vertellen, positief en negatief. We nemen de signalen serieus en willen dan ook dat hier onafhankelijk onderzoek naar wordt gedaan."

Judo en jiujitsu worden meegenomen in een al lopend, onafhankelijk onderzoek binnen de topsport. Nu bevindt dat onderzoek zich in een pilotfase met ook de sporten volleybal, ijshockey en wielrennen. Dat moet later in het hoofdonderzoek worden uitgebreid naar minimaal twintig sporten. De looptijd is ongeveer drie jaar.

Turnsters

Toenmalig demissionair staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid en Sport) kondigde afgelopen najaar het grootschalige onderzoek aan. Aanleiding was het lijvige rapport over de misstanden in het turnen, waaruit naar voren kwam dat talrijke turnsters slachtoffer zijn geweest van psychische en ook fysieke mishandeling door coaches. Afgelopen jaar kwam ook grensoverschrijdend gedrag op het topsportcentrum van de triatlonbond aan het licht.

Marjan Olfers, ook betrokken bij het onderzoek naar de misstanden in het turnen, noemt het interessant voor het onderzoek "dat er een bond betrokken is waar op het moment van onderzoeken de topsportcultuur daadwerkelijk ter discussie staat".

Incidenten

Zwembond KNZB kondigde in november ook een onafhankelijk onderzoek aan naar mogelijk grensoverschrijdend gedrag in de sport. Guust Jutte, manager Sport bij de bond, zei toen dat er geen aanleiding was om te denken dat in de zwemsport vaak sprake is van grensoverschrijdend gedrag. "Ons beeld is dat het blijft bij incidenten, al is elk incident er één te veel."

Meer uit Sport

Titelverdedigster Krejcikova uitgeschakeld op Wimbledon

LONDEN (ANP) - Titelverdedigster Barbora Krejcikova is in de derde ronde van Wimbledon uitgeschakeld. De Tsjechische verloor in drie sets van de als tiende geplaatste Amerikaanse Emma Navarro: 6-2 3-6 4-6.

1 uur geleden
Verstappen verrast met poleposition bij Britse GP op Silverstone

SILVERSTONE (ANP) - Max Verstappen heeft weer eens zijn klasse bewezen in de kwalificatie. De viervoudig wereldkampioen veroverde toch wel verrassend poleposition voor de Grote Prijs van Groot-Brittannië. De Formule 1-coureur van Red Bull was op het circuit van Silverstone 0,103 seconde sneller dan kampioenschapsleider Oscar Piastri van McLaren, die de tweede tijd reed. Lando Norris van McLaren klokte de derde tijd in de kwalificatie.

2 uur geleden
Belg Philipsen wint eerste etappe Tour de France en pakt geel

LILLE (ANP) - Jasper Philipsen heeft de eerste etappe van de Tour de France gewonnen. Het was een vlakke rit met start en finish in Lille. De Belgische ploeggenoot van Mathieu van der Poel bij Alpecin-Deceuninck is daarmee de eerste geletruidrager. Hij versloeg in de sprint de Eritreeër Biniam Girmay en de Noor Søren Wærenskjold.

2 uur geleden
Sinner zonder setverlies naar vierde ronde Wimbledon

LONDEN (ANP) - Jannik Sinner is ook zonder setverlies doorgedrongen tot de vierde ronde van Wimbledon. De Italiaanse nummer 1 van de wereld won in drie sets van de Spanjaard Pedro Martínez: 6-1 6-3 6-1.

3 uur geleden
Italiaan Ganna eerste uitvaller in Tour

LILLE (ANP) - De Italiaan Filippo Ganna is de eerste uitvaller in de Tour. De tweevoudig wereldkampioen tijdrijden van de ploeg Ineos Grenadiers kwam vroeg in de eerste rit ten val, reed nog wel enige tijd verder, maar stapte 70 kilometer voor de finish af.

4 uur geleden
Beachvolleyballers Boermans en De Groot naar halve finale Gstaad

GSTAAD (ANP) - Beachvolleyballers Stefan Boermans en Yorick de Groot hebben de halve finales bereikt van het Elite 16-toernooi in Gstaad. Het Nederlandse koppel was in drie sets te sterk voor de Duitsers Nils Ehlers en Clemens Wickler (16-21 21-18 15-13).

5 uur geleden
Verstappen noteert derde tijd in laatste vrije training

SILVERSTONE (ANP) - Max Verstappen heeft bij de derde en laatste vrije training voor de Grote Prijs van Groot-Brittannië in de Formule 1 de derde tijd gereden. De viervoudig wereldkampioen van Red Bull zag dat alleen Charles Leclerc (Ferrari) en WK-leider Oscar Piastri (McLaren) sneller waren.

6 uur geleden