Onderzoek topsportcultuur judo na signalen overschrijdend gedrag
NIEUWEGEIN (ANP) - Ook naar de topsportcultuur in de Nederlandse judowereld komt een onafhankelijk onderzoek. Volgens judobond JBN is dit op eigen verzoek nadat "de afgelopen periode" signalen zijn binnengekomen "van grensoverschrijdend gedrag, mogelijke intimidatie en het heersen van een angstcultuur". Daardoor zijn zorgen ontstaan "ten aanzien van de sociale veiligheid en het prestatieklimaat binnen het topsportprogramma en het talentontwikkelprogramma", aldus bondsvoorzitter Tessa Brouwer.
Die meldingen zouden niet zo ernstig van aard zijn dat direct ingrijpen noodzakelijk is. "Er is op dit moment geen sprake van één acute specifieke casus", aldus Brouwer. "Iedereen die betrokken is binnen onze topsport, krijgt de kans zijn of haar verhaal te vertellen, positief en negatief. We nemen de signalen serieus en willen dan ook dat hier onafhankelijk onderzoek naar wordt gedaan."
Judo en jiujitsu worden meegenomen in een al lopend, onafhankelijk onderzoek binnen de topsport. Nu bevindt dat onderzoek zich in een pilotfase met ook de sporten volleybal, ijshockey en wielrennen. Dat moet later in het hoofdonderzoek worden uitgebreid naar minimaal twintig sporten. De looptijd is ongeveer drie jaar.
Turnsters
Toenmalig demissionair staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid en Sport) kondigde afgelopen najaar het grootschalige onderzoek aan. Aanleiding was het lijvige rapport over de misstanden in het turnen, waaruit naar voren kwam dat talrijke turnsters slachtoffer zijn geweest van psychische en ook fysieke mishandeling door coaches. Afgelopen jaar kwam ook grensoverschrijdend gedrag op het topsportcentrum van de triatlonbond aan het licht.
Marjan Olfers, ook betrokken bij het onderzoek naar de misstanden in het turnen, noemt het interessant voor het onderzoek "dat er een bond betrokken is waar op het moment van onderzoeken de topsportcultuur daadwerkelijk ter discussie staat".
Incidenten
Zwembond KNZB kondigde in november ook een onafhankelijk onderzoek aan naar mogelijk grensoverschrijdend gedrag in de sport. Guust Jutte, manager Sport bij de bond, zei toen dat er geen aanleiding was om te denken dat in de zwemsport vaak sprake is van grensoverschrijdend gedrag. "Ons beeld is dat het blijft bij incidenten, al is elk incident er één te veel."
Meer uit Sport
WARSCHAU (ANP) - De Nederlandse 3x3-basketballers zijn op het WK in het Poolse Warschau uitgeschakeld in de kwartfinales. Worthy de Jong, Jan Driessen, Bryan Alberts en Daen van Tilborg verloren met 21-19 van zesvoudig wereldkampioen Servië.
30 minuten geledenSÁVOLY (ANP) - Motorcoureur Marc Márquez heeft zaterdag de sprintrace van de Grote Prijs van Hongarije gewonnen. De Spaanse regerend wereldkampioen startte vanaf poleposition en kwam geen moment in de problemen tijdens de sprintrace. Zondag start Márquez wederom vanaf pole op het Balaton Park Circuit met zijn Ducati.
58 minuten geledenWARSCHAU (ANP) - De Nederlandse 3x3-basketbalsters hebben de halve finale van het wereldkampioenschap in Polen bereikt. Dankzij een beslissend punt van Noor Driessen in de slotfase was de regerend wereldkampioen met 21-20 te sterk voor Hongarije.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Mirra Andrejeva heeft een droom laten uitkomen met het winnen van Roland Garros. Het is de eerste grandslamtitel voor de 19-jarige Russin. "Ik heb Roland Garros gekeken sinds ik heel, heel jong was", zei Andrejeva na haar overwinning op het gravel in Parijs.
1 uur geledenMONACO (ANP) - Max Verstappen start bij de Grote Prijs van Monaco als tweede. De viervoudig wereldkampioen moest de poleposition bij de beroemde race in het prinsdom laten aan Mercedes-coureur Kimi Antonelli.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Tennisster Mirra Andrejeva (19) heeft voor het eerst Roland Garros gewonnen. De als achtste geplaatste Russin versloeg in de finale in Parijs de Poolse qualifier en verrassing Maja Chwalińska in twee sets: 6-3 6-2.
2 uur geledenSESTRIERE (ANP) - Demi Vollering (FDJ United - SUEZ) heeft de achtste etappe van de Giro d'Italia gewonnen. De Nederlandse nummer 2 van het algemeen klassement was de sterkste in een sprint bergop tussen de top 4 van het klassement. Isabella Holmgren uit Canada werd tweede, net voor de Duitse Antonia Niedermaier. Klassementsleider Anna van der Breggen werd vierde in dezelfde tijd als Vollering en behoudt de roze leiderstrui met nog één etappe te gaan.
2 uur geleden