Onderzoek: terrorisme is vooral een probleem van 'eigen bodem'
DEN HAAG (ANP) - Terrorisme is in de eerste plaats een "probleem van eigen bodem". Dat is de conclusie van een onderzoek naar verbanden tussen migratie en terrorisme. Vergeleken met het aantal asielaanvragen in Europa is het aantal migranten dat in verband wordt gebracht met radicalisering of aanslagen "oneindig klein". Justitie- en migratieminister David van Weel (VVD) heeft het rapport vrijdag met de Tweede Kamer gedeeld.
De onderzoekers van het International Centre for Counter-Terrorism keken vooral naar bestaande literatuur, maar verzamelden ook eigen data. Het merendeel van de 55 mensen die betrokken waren bij 43 jihadistische aanslagen tussen 2014 en 2024, was geboren in Europa of woonde er minstens vijf jaar. "Daarentegen pleegden slechts vijf personen een aanslag binnen een jaar na aankomst in Europa."
Hoewel het is voorgekomen dat terroristen "infiltreerden" in migratiestromen om Europa in te komen, benadrukken de onderzoekers dat migranten na hun aankomst in de EU kwetsbaar zijn voor radicalisering. Trauma's, onzekerheid en slechte omstandigheden zouden deze kwetsbaarheid in de hand werken. "Als gevolg hiervan zijn sommige migranten geradicaliseerd tot gewelddadig extremisme, hoewel het om zeer kleine aantallen gaat."
Opgestopte asielketen
Een opgestopte asielketen is volgens de onderzoekers een risico. Ze pleiten voor een efficiënt asielproces omdat "de tijdsduur en onzekerheid van het proces ertoe leiden dat personen kwetsbaarder worden voor radicalisering of rekrutering".
Om averechts beleid te voorkomen is het "cruciaal" om te voorkomen dat hele bevolkingsgroepen als crimineel worden gezien, luidt een van de adviezen. Verder raden de onderzoekers onder meer aan om asielzoekers te beschermen tegen radicale beïnvloeding. Aan veel van de aanbevelingen werkt Nederland al, reageert minister Van Weel.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Reinier van Zutphen stopt als Nationale ombudsman. Hij vertrekt wanneer zijn tweede termijn eindigt, op 1 april volgend jaar. De Tweede Kamer gaat een opvolger zoeken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie steekt meer dan 30 miljoen euro in Intelic, een bedrijf dat software ontwikkelt voor de besturing van onbemande lucht- en grondsystemen van uiteenlopende fabrikanten. De investering is onderdeel van een samenwerkingsovereenkomst voor de duur van drie jaar.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Via giro 5125 van het Rode Kruis is ruim 1,1 miljoen euro opgehaald voor de slachtoffers van de aardbevingen in Venezuela. Dat heeft de hulporganisatie vrijdag bekendgemaakt. Het gironummer werd vorige week vrijdag geopend.
6 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) sluit in Apeldoorn een spoednoodopvang voor asielzoekers voorlopig vanwege de vondst van asbest. Dat meldt de gemeente Apeldoorn.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanaf het schooljaar 2029/2030 is er nog maar één doorstroomtoets, in plaats van zes. Dat betekent dat groep 8-leerlingen in 2030 allemaal dezelfde eindtoets maken. Staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) meldt dat in een brief aan de Tweede Kamer. Al houdt ze wel een slag om de arm door te stellen dat haar besluit nog kan veranderen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er komt een verbod op de inzet van uitzendkrachten in de vleesverwerkende industrie. Het kabinet neemt daarover naar verwachting vrijdag een besluit, bevestigen meerdere Haagse bronnen na een bericht van RTL Nieuws. Het verbod gaat medio 2028 in en moet een einde maken aan misstanden in deze sector, met name uitbuiting van arbeidsmigranten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stichting Verleden in Zicht, die de belangen behartigt van afstandskinderen in Nederland, is blij met de excuses van het kabinet en de erkenning van het leed dat de slachtoffers is aangedaan, laat bestuurslid Frans Haven weten. Wel vindt hij de excuses rijkelijk laat.
20 uur geleden