Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: supermarkten promoten gezonde voeding nog onvoldoende

Onderzoek: supermarkten promoten gezonde voeding nog onvoldoende

AMERSFOORT (ANP) - Supermarkten ondernemen nauwelijks stappen om hun assortiment gezonder te maken. Dit is de conclusie van een onderzoek uitgevoerd door denktank Questionmark in samenwerking met het Diabetes Fonds, de Hartstichting, de Maag Lever Darm Stichting en de Nierstichting. Volgens Questionmark bestaat 83 procent van de supermarktaanbiedingen nog altijd uit ongezonde producten.

De denktank onderzoekt elke twee jaar in hoeverre supermarkten verbeteringen boeken met het oog op hun doelen, assortiment, aanbiedingen en winkelinrichting. Uit de meting van dit jaar komt naar voren dat het onderzochte aanbod nu voor 43 procent bestaat uit producten van de schijf van vijf, een hulpmiddel voor consumenten om gezondere keuzes te maken. Dat is een kleine verbetering ten opzichte van de voorgaande meting, toen een score van 40 procent werd behaald.

Questionmark heeft op basis van het onderzoek een ranglijst opgesteld. Daarin scoort Ekoplaza het best, gevolgd door Lidl en Dirk. "Achterblijvers" zijn Jumbo, Aldi, Albert Heijn en Plus. Alle supermarkten, behalve die laatste, rapporteren over de verkoop van producten uit de schijf van vijf en hebben hiervoor doelen gesteld.

Goede stap

"We zien het als een goede stap dat veel supermarkten nu voor het eerst doelen stellen en transparanter zijn over het aandeel schijf van vijf-producten in hun verkoop", stelt directeur Charlotte Linnebank van Questionmark. "De grote vraag is echter hoe deze ambities zich verhouden tot hun huidige aanbod, promoties en winkelinrichtingen, waarin ongezonde producten helaas nog steeds de overhand hebben."

Zo worden frisdrankaanbiedingen nog "volop" gepromoot en is er bij supermarkten ook nog "onverminderd" sprake van reclames gericht op kinderen. "Wij willen dat onze kinderen gezond kunnen opgroeien", zegt algemeen directeur Diena Halbertsma van het Diabetes Fonds. "Het is daarom de hoogste tijd dat de overheid krachtig optreedt, zodat alle supermarkten verplicht worden om hun assortiment, aanbiedingen en winkelinrichting gezonder te maken."

Het Voedingscentrum, dat voorlichting geeft over voeding, noemt de conclusies van het onderzoek "schokkend", maar is niet echt verrast. "Alle cijfers laten weer zien dat de leefomgeving niet als vanzelf gezonder wordt en dat grote spelers heel langzaam bewegen en weinig lef tonen", stelt directeur Petra Verhoef. "Wij blijven dan ook met de ministeries in gesprek, om de noodzaak van politiek ingrijpen continu op de agenda te houden."

Meer uit Financieel

PwC: belastingbijdrage bedrijven groeit in verhouding harder

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven heeft vorig jaar een grotere bijdrage geleverd aan de overheidsfinanciën. Dat schrijft consultancybureau PwC. Uit jaarlijks onderzoek blijkt dat bedrijven samen 119,1 miljard euro aan belastingen en sociale premies betaalden.

1 uur geleden
Europese chipvraag stijgt, investeringen volgens sector onzeker

ZOETERMEER (ANP) - De Europese vraag naar chips zal tussen nu en 2040 ongeveer verdubbelen, aangejaagd door onder meer de elektrificatie van transport- en energiesystemen en industriële automatisering. Dat staat in een rapport in opdracht van onder meer de Nederlandse ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME en de Duitse belangengroep ZVEI. FME waarschuwt echter dat die vraag zich niet automatisch vertaalt in investeringen in Europa.

3 uur geleden
Zoon Mango-oprichter vrijgelaten na arrestatie rond dood vader

MARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.

6 uur geleden
Google-moederbedrijf Alphabet zakt op Wall Street na evenement

NEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.

6 uur geleden
Google komt met nieuwe AI-functies in zoekbalk

MOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.

7 uur geleden
Tata Steel blij met steun EU-parlement voor beperken staalimport

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.

8 uur geleden
Medeoprichter OpenAI aan de slag bij AI-bedrijf Anthropic

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.

9 uur geleden