Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: supermarkten promoten gezonde voeding nog onvoldoende

Onderzoek: supermarkten promoten gezonde voeding nog onvoldoende

AMERSFOORT (ANP) - Supermarkten ondernemen nauwelijks stappen om hun assortiment gezonder te maken. Dit is de conclusie van een onderzoek uitgevoerd door denktank Questionmark in samenwerking met het Diabetes Fonds, de Hartstichting, de Maag Lever Darm Stichting en de Nierstichting. Volgens Questionmark bestaat 83 procent van de supermarktaanbiedingen nog altijd uit ongezonde producten.

De denktank onderzoekt elke twee jaar in hoeverre supermarkten verbeteringen boeken met het oog op hun doelen, assortiment, aanbiedingen en winkelinrichting. Uit de meting van dit jaar komt naar voren dat het onderzochte aanbod nu voor 43 procent bestaat uit producten van de schijf van vijf, een hulpmiddel voor consumenten om gezondere keuzes te maken. Dat is een kleine verbetering ten opzichte van de voorgaande meting, toen een score van 40 procent werd behaald.

Questionmark heeft op basis van het onderzoek een ranglijst opgesteld. Daarin scoort Ekoplaza het best, gevolgd door Lidl en Dirk. "Achterblijvers" zijn Jumbo, Aldi, Albert Heijn en Plus. Alle supermarkten, behalve die laatste, rapporteren over de verkoop van producten uit de schijf van vijf en hebben hiervoor doelen gesteld.

Goede stap

"We zien het als een goede stap dat veel supermarkten nu voor het eerst doelen stellen en transparanter zijn over het aandeel schijf van vijf-producten in hun verkoop", stelt directeur Charlotte Linnebank van Questionmark. "De grote vraag is echter hoe deze ambities zich verhouden tot hun huidige aanbod, promoties en winkelinrichtingen, waarin ongezonde producten helaas nog steeds de overhand hebben."

Zo worden frisdrankaanbiedingen nog "volop" gepromoot en is er bij supermarkten ook nog "onverminderd" sprake van reclames gericht op kinderen. "Wij willen dat onze kinderen gezond kunnen opgroeien", zegt algemeen directeur Diena Halbertsma van het Diabetes Fonds. "Het is daarom de hoogste tijd dat de overheid krachtig optreedt, zodat alle supermarkten verplicht worden om hun assortiment, aanbiedingen en winkelinrichting gezonder te maken."

Het Voedingscentrum, dat voorlichting geeft over voeding, noemt de conclusies van het onderzoek "schokkend", maar is niet echt verrast. "Alle cijfers laten weer zien dat de leefomgeving niet als vanzelf gezonder wordt en dat grote spelers heel langzaam bewegen en weinig lef tonen", stelt directeur Petra Verhoef. "Wij blijven dan ook met de ministeries in gesprek, om de noodzaak van politiek ingrijpen continu op de agenda te houden."

Meer uit Financieel

Ondernemersclub roept Eerste Kamer op box 3-wet te verwerpen

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie ONL roept de Eerste Kamer op het wetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel te verwerpen. "Belasting heffen over papieren winsten is absurd. Deze wet is schadelijk voor het vestigingsklimaat, omdat ondernemers hun heil gaan zoeken over de grens", zegt ONL-voorman Erik Ziengs maandag. "Er zit maar een ding op: de Wet werkelijk rendement box 3 moet door de Eerste Kamer van tafel worden geveegd."

30 minuten geleden
Bouwconcerns renoveren Drechttunnel voor 233 miljoen euro

ROSMALEN (ANP) - Bouwconcerns Heijmans en Dura Vermeer en technisch dienstverlener SPIE gaan aan de slag met de renovatie en het onderhoud van de Drechttunnel van snelweg A16 tussen Zwijndrecht en Dordrecht. Met de klus is zo'n 233 miljoen euro gemoeid. Elk van de bedrijven uit de bouwcombinatie neemt een derde daarvan voor zijn rekening.

1 uur geleden
Ryanair waarschuwt voor hogere kosten door stijgende olieprijzen

DUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - Ryanair waarschuwt voor hogere kosten dit jaar als de prijzen voor vliegtuigbrandstof op het huidige hoge niveau blijven. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de kerosineprijzen flink gestegen, waardoor de winst van veel grote luchtvaartmaatschappijen dit kwartaal onder druk staat.

1 uur geleden
India en Zweden sluiten strategisch partnerschap

STOCKHOLM (ANP/AFP) - Zweden en India hebben een strategisch partnerschap aangekondigd, gericht op het verdubbelen van hun handel en investeringen in de komende vijf jaar. Dit gebeurde tijdens een ontmoeting tussen de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Indiase premier Narendra Modi.

10 uur geleden
Israëlische economie krimpt flink door oorlog Midden-Oosten

JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk gekrompen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat volgt uit zondag gepubliceerde cijfers van het Israëlische statistiekbureau.

17 uur geleden
Swatch houdt shops met nieuwe, gewilde horloges voorlopig dicht

ROTTERDAM (ANP) - De Swatch-winkels die in Nederland de nieuwe Royal Pop-horloges zouden verkopen, blijven zondag en waarschijnlijk ook maandag nog gesloten. Dat heeft een medewerker van de Swatch-shop in Rotterdam laten weten. Zaterdag bleven drie Swatch-winkels in Nederland noodgedwongen dicht door een overweldigende toestroom van belangstellenden voor de horloges die zijn uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. De politie moest eraan te pas komen om mensen weg te sturen.

18 uur geleden
Schade spoorblokkades haven al vele miljoenen, zeggen bedrijven

ROTTERDAM (ANP) - De spoorblokkades door activisten in het Rotterdamse havengebied zorgen voor vele miljoenen euro's schade. Dat zeggen bedrijven uit de haven, die de al negen dagen aanhoudende acties "inmiddels spuugzat" zijn. Ze willen dat de landelijke politiek ingrijpt.

19 uur geleden