Onderzoek: Studenten ervaren veel stress en voelen weinig steun
UTRECHT (ANP) - Veel studenten voelen zich onder druk gezet om te presteren. Dat komt doordat ze "altijd aanstaan". Ze slapen slecht, piekeren veel, zijn vaker ziek en zijn soms geprikkeld. De stress wordt erger doordat ze onzeker zijn over de wereld om hen heen. Bovendien voelen ze zich niet altijd gesteund en begrepen door mensen uit hun omgeving.
Studenten zeggen dat in een onderzoek van het Trimbos-instituut, het Expertisecentrum inclusief onderwijs en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Onderwijs. Het onderzoek is woensdag overhandigd aan onderwijsminister Robbert Dijkgraaf en koningin Máxima.
De onderzoekers zeggen dat studenten kampen met "een opstapeling van onzekerheden in hun leven". Ook constateren ze dat studenten meedoen aan een eindeloze wedstrijd met hindernissen "waarin ze continu in competitie zijn met zichzelf en anderen". Studenten moeten fouten kunnen maken om zichzelf te ontwikkelen, maar daar krijgen ze volgens de rapportage geen ruimte voor.
De prestatiedruk kan minder worden als studenten met minder onzekerheden hoeven om te gaan. Zo willen de onderzoekers dat de overheid komt met een vergoeding voor studenten die te maken hadden met het leenstelsel. Dat wordt na de zomervakantie afgeschaft en vervangen door een basisbeurs. Met compensatie hoeven studenten uit de oude lichting zich geen zorgen te maken over studieschuld en hun kansen op een hypotheek later. Ze zouden zich dan beter kunnen concentreren op de rest van hun studie. Ook kan het helpen om studenten te leren om met stress om te gaan en er met anderen over te praten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn twee mensen om het leven gekomen door een schietpartij, meldt de politie van de hoofdstad op Bluesky.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van de Amsterdamse Vondelkerk, die door de grote brand hun huis uit moesten, kunnen weer terug. Volgens de veiligheidsregio is de omgeving opgeruimd en ontdaan van onder meer roet- en asdeeltjes. De opvanglocatie in de P.C. Hooftstraat, waar tientallen mensen de nieuwjaarsnacht moesten doorbrengen, is gesloten, zegt een woordvoerster van de gemeente.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers dat de weersomstandigheden op veel plekken voor gevaarlijke situaties kunnen zorgen de komende dagen. Ook al wordt er gestrooid.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft de Zwitserse bondspresident Guy Parmelin gecondoleerd na de brand in een bar waarbij ongeveer veertig doden zijn gevallen.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Nederlandse brandwondencentra staan klaar om slachtoffers van de ramp in het Zwitserse skioord Crans-Montana op te vangen. Ze staan met elkaar in contact en wachten of hun inzet nodig is.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kerkgenootschap Liberty Church is "zeer bedroefd" over de verwoestende brand in de Vondelkerk in Amsterdam. De kerkgemeenschap had de kerk sinds 2017 in gebruik en hield er iedere zondagochtend twee diensten.
10 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van betrokkenheid bij de dood van een jongen door vuurwerk tijdens de jaarwisseling in Nijmegen is donderdagmiddag door de politie vrijgelaten. Hij dient zich wel beschikbaar te houden voor het verdere onderzoek, meldt de politie.
10 uur geleden