Onderzoek: sterkste prijsverhogingen Britse winkels sinds 2012
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Britse detailhandelsbedrijven hebben in januari hun prijzen in het snelste tempo verhoogd in meer dan negen jaar. Winkeliers in de hele sector proberen zo de sterk stijgende kosten voor voedsel, brandstof en transport door te berekenen aan consumenten, meldt het British Retail Consortium (BRC) op basis van een onderzoek in de sector.
"Winkeliers werken er hard aan om kosten te besparen, maar het is onmogelijk om consumenten te beschermen tegen toekomstige prijsstijgingen", zei Helen Dickinson, voorzitter van de lobbygroep BRC. "Aangezien de grondstofprijzen, energieprijzen en transportkosten blijven stijgen, is het onvermijdelijk dat de detailhandelsprijzen in de toekomst zullen blijven volgen."
Volgens BRC zijn de prijzen afgelopen maand met 1,5 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat is bijna het dubbele van het tempo dat in december werd geregistreerd. De voedselprijsinflatie steeg tot 2,7 procent. Bij de non-foodwinkels stegen de prijzen met 0,9 procent, na een daling van 0,2 procent in december. De prijsstijgingen in januari zijn opvallend omdat winkels normaal gesproken in die maand nieuwjaarskortingen aanbieden.
Het rapport van BRC komt een dag voordat de Bank of England naar verwachting de rente zal verhogen om de stijgende kosten van het levensonderhoud te bedwingen. De cijfers van BRC laten doorgaans kleinere prijsveranderingen zien dan het officiële Britse inflatiecijfer, die naast diensten ook een groter assortiment goederen omvat. De Britse inflatie staat momenteel op het hoogste punt in dertig jaar en zal naar verwachting in april boven de 6 procent uitkomen, ruim boven de doelstelling van de Britse centrale bank van 2 procent.
Marktonderzoeker NielsenIQ, die de cijfers met BRC heeft samengesteld, verklaarde dat de kosten van levensonderhoud nu de belangrijkste zorg zijn voor bijna de helft van alle huishoudens in het Verenigd Koninkrijk. Uit het onderzoek bleek dat de voedselprijzen steeds hoger worden door slechte oogsten, tekorten aan arbeidskrachten en stijgende wereldwijde grondstoffenprijzen. In de non-foodsector zorgde een sterkere vraag in combinatie met hoge olie- en transportkosten voor een stijging van de prijzen van meubels en vloerbedekkingen.
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris gaat geplande lokale verboden voor fatbikes aanvechten. Dat bevestigt eigenaar Armando Muis na berichtgeving in het AD. Volgens Muis moet niet het voertuig, maar de gebruiker worden aangepakt.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraad is hard geslonken, maar er is volgens Gasunie op dit moment geen reden tot zorg. Zo is er nog voldoende aanvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit het buitenland, laat een woordvoerster van Gasunie weten. Wel is de voorraad uitzonderlijk laag, beaamt ze.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen aan de nieuwe handelsweek. Beleggers deden het rustig aan en keken uit naar het vervolg van het cijferseizoen later in de week. Ook hebben Amerikaanse beleggers een vrije dag vanwege President's Day.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de coalitiepartijen om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen zorgt voor een toename van het aantal arbeidsongeschikte 60-plussers. Dat komt naar voren uit schattingen van uitkeringsinstantie UWV, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf en Trouw.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - CNV wil dat concessiewisselingen in het openbaar vervoer in de toekomst niet meer in december plaatsvinden, na de chaos rond het busvervoer in Utrecht. Volgens de vakbond zou het wisselen van vervoerder voortaan alleen nog in de zomer moeten gebeuren. De bond gaat hiervoor pleiten bij de provincies, die verantwoordelijk zijn voor de aanbestedingen.
5 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het vierde kwartaal van vorig jaar zwakker gegroeid dan verwacht. Het cijfer is een tegenvaller voor de Japanse premier Sanae Takaichi die de economie juist wil stimuleren met hogere overheidsbestedingen en lagere belastingen. Zij won onlangs nog een belangrijke overwinning bij de parlementsverkiezingen met haar plannen voor meer economische stimulering.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet geen belastingen opleggen om kapitaaluitstroom naar andere regio's te voorkomen. Het is beter om prikkels voor investeringen in Europa te creëren. Dit heeft de president van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, zondag gezegd tijdens een paneldiscussie op de veiligheidsconferentie in München.
23 uur geleden