Onderzoek: sterkste prijsverhogingen Britse winkels sinds 2012
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Britse detailhandelsbedrijven hebben in januari hun prijzen in het snelste tempo verhoogd in meer dan negen jaar. Winkeliers in de hele sector proberen zo de sterk stijgende kosten voor voedsel, brandstof en transport door te berekenen aan consumenten, meldt het British Retail Consortium (BRC) op basis van een onderzoek in de sector.
"Winkeliers werken er hard aan om kosten te besparen, maar het is onmogelijk om consumenten te beschermen tegen toekomstige prijsstijgingen", zei Helen Dickinson, voorzitter van de lobbygroep BRC. "Aangezien de grondstofprijzen, energieprijzen en transportkosten blijven stijgen, is het onvermijdelijk dat de detailhandelsprijzen in de toekomst zullen blijven volgen."
Volgens BRC zijn de prijzen afgelopen maand met 1,5 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat is bijna het dubbele van het tempo dat in december werd geregistreerd. De voedselprijsinflatie steeg tot 2,7 procent. Bij de non-foodwinkels stegen de prijzen met 0,9 procent, na een daling van 0,2 procent in december. De prijsstijgingen in januari zijn opvallend omdat winkels normaal gesproken in die maand nieuwjaarskortingen aanbieden.
Het rapport van BRC komt een dag voordat de Bank of England naar verwachting de rente zal verhogen om de stijgende kosten van het levensonderhoud te bedwingen. De cijfers van BRC laten doorgaans kleinere prijsveranderingen zien dan het officiële Britse inflatiecijfer, die naast diensten ook een groter assortiment goederen omvat. De Britse inflatie staat momenteel op het hoogste punt in dertig jaar en zal naar verwachting in april boven de 6 procent uitkomen, ruim boven de doelstelling van de Britse centrale bank van 2 procent.
Marktonderzoeker NielsenIQ, die de cijfers met BRC heeft samengesteld, verklaarde dat de kosten van levensonderhoud nu de belangrijkste zorg zijn voor bijna de helft van alle huishoudens in het Verenigd Koninkrijk. Uit het onderzoek bleek dat de voedselprijzen steeds hoger worden door slechte oogsten, tekorten aan arbeidskrachten en stijgende wereldwijde grondstoffenprijzen. In de non-foodsector zorgde een sterkere vraag in combinatie met hoge olie- en transportkosten voor een stijging van de prijzen van meubels en vloerbedekkingen.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Nederland zal helpen de stabiliteit van de toeleveringsketens voor halfgeleiders te handhaven en bedrijfsgeschillen op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao tegen minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) gezegd, volgens een verklaring van China woensdag. Den Haag en Beijing willen met het bezoek van Sjoerdsma hun relatie verbeteren, die onder druk kwam te staan door het geschil bij chipmaker Nexperia.
11 minuten geledenBEIJING (ANP) - De invloedrijke Chinese econoom Gao Shanwen, die de betrouwbaarheid van de officiële Chinese groeicijfers ter discussie stelde, is overleden. Volgens persbureau Bloomberg schrijven lokale media dat de vijftiger aan een ziekte is bezweken. Hij zou kanker hebben gehad.
12 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat staalconcern Tata Steel strafrechtelijk vervolgen. Volgens het OM heeft het bedrijf uit Velsen-Noord onder meer opzettelijk schadelijke stoffen in de lucht gebracht.
15 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend verder omhoog na de Amerikaanse luchtaanvallen op Iran als vergelding voor de aanvallen op schepen in de Straat van Hormuz. Ook hebben de Verenigde Staten een vergunning ingetrokken die het Iran tijdelijk mogelijk maakte om olie te exporteren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bestedingen van huishoudens in Nederland zijn in mei met 1,8 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Huishoudens kochten die maand vooral meer goederen. In april groeide de consumptie met 1 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Opnieuw drukten verliezen onder chipaandelen op de belangrijke graadmeters, ondanks recordresultaten die de Zuid-Koreaanse chipmaker Samsung meldde. Beleggers vragen zich af of koerswinsten voor de sector uit het voorgaande kwartaal nog houdbaar zijn. Na nieuwe aanvallen in de Straat van Hormuz stegen de olieprijzen weer.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een vergunning ingetrokken die het Iran tijdelijk mogelijk maakte om olie te exporteren. Vorige maand schortte het Amerikaanse ministerie van Financiën sancties op Iraanse olie op tot en met 21 augustus. Maar na nieuwe beschietingen van tankers in de Straat van Hormuz eindigt die vrijstelling nu, aldus het ministerie.
10 uur geleden