Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: ruim helft Duitsers voorstander terugkeer kernenergie

Onderzoek: ruim helft Duitsers voorstander terugkeer kernenergie

BERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de Duitsers is voorstander van een terugkeer van kernenergie in Duitsland door gedeactiveerde centrales weer op te starten of door de bouw van nieuwe kerncentrales. Dat komt naar voren uit een peiling onder meer dan duizend Duitsers door marktonderzoeker Innofact. Duitsland is sinds april 2023 helemaal gestopt met kernenergie, toen de laatste drie operationele reactoren werden stilgelegd.

Volgens de peiling is 55 procent van de ondervraagden voor het herinvoeren van kernenergie, 36 procent is tegen en 9 procent heeft geen mening. Daarbij zijn mannen vaker voorstander dan vrouwen. Ook bleek dat 57 procent van de ondervraagden voorstander is van aanhoudende investeringen in duurzame energiebronnen en 17 procent hier tegen is.

De winnaar van de recente Duitse parlementsverkiezingen, CDU/CSU geleid door beoogd bondskanselier Friedrich Merz, heeft al aangegeven open te staan voor het heropstarten van recent gesloten reactoren. Hij heeft ook kritiek geuit op het besluit om van kernenergie af te stappen in verband met de onzekerheid op de energiemarkt.

Fukushima

Duitsland besloot af te stappen van kernenergie na de kernramp in het Japanse Fukushima in 2011. Het was eigenlijk de bedoeling eind 2022 al te stoppen met kernenergie, maar dat werd uitgesteld vanwege de energiecrisis die ontstond door de Russische invasie van Oekraïne. Uit een peiling destijds kwam naar voren dat de meeste Duitsers het ook niet eens waren met het stilleggen van de laatste reactoren.

Wereldwijd maakt kernenergie een opmars door het stijgende stroomverbruik en voor het verlagen van uitstoot. In veel landen zijn plannen voor de bouw van nieuwe centrales, waaronder in Nederland. Bovendien zei het hoofd van de Wereldbank onlangs nog af te willen van de decennialange ban op de financiering van kernenergie bij het instituut.

Meer uit Financieel

Frans olieconcern TotalEnergies keert terug naar Venezuela

CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.

6 uur geleden
Dieselprijs aan Franse pomp naar record van gemiddeld 2,41 euro

PARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.

9 uur geleden
FT: Chinese eigenaar wil oudste bank van Luxemburg verkopen

LUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.

10 uur geleden
Minister Bessent en Chinese vicepremier He praten in New York

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.

12 uur geleden
Frankrijk rekent op recordschulden door oplopend tekort

PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.

1 dag geleden
Paramount dicht bij deal met Amerikaanse staten over Warner Bros.

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.

1 dag geleden
Tankstations onaangenaam verrast door Duitse accijnsverlaging

VOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.

1 dag geleden