Onderzoek: ruim helft Duitsers voorstander terugkeer kernenergie
BERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de Duitsers is voorstander van een terugkeer van kernenergie in Duitsland door gedeactiveerde centrales weer op te starten of door de bouw van nieuwe kerncentrales. Dat komt naar voren uit een peiling onder meer dan duizend Duitsers door marktonderzoeker Innofact. Duitsland is sinds april 2023 helemaal gestopt met kernenergie, toen de laatste drie operationele reactoren werden stilgelegd.
Volgens de peiling is 55 procent van de ondervraagden voor het herinvoeren van kernenergie, 36 procent is tegen en 9 procent heeft geen mening. Daarbij zijn mannen vaker voorstander dan vrouwen. Ook bleek dat 57 procent van de ondervraagden voorstander is van aanhoudende investeringen in duurzame energiebronnen en 17 procent hier tegen is.
De winnaar van de recente Duitse parlementsverkiezingen, CDU/CSU geleid door beoogd bondskanselier Friedrich Merz, heeft al aangegeven open te staan voor het heropstarten van recent gesloten reactoren. Hij heeft ook kritiek geuit op het besluit om van kernenergie af te stappen in verband met de onzekerheid op de energiemarkt.
Fukushima
Duitsland besloot af te stappen van kernenergie na de kernramp in het Japanse Fukushima in 2011. Het was eigenlijk de bedoeling eind 2022 al te stoppen met kernenergie, maar dat werd uitgesteld vanwege de energiecrisis die ontstond door de Russische invasie van Oekraïne. Uit een peiling destijds kwam naar voren dat de meeste Duitsers het ook niet eens waren met het stilleggen van de laatste reactoren.
Wereldwijd maakt kernenergie een opmars door het stijgende stroomverbruik en voor het verlagen van uitstoot. In veel landen zijn plannen voor de bouw van nieuwe centrales, waaronder in Nederland. Bovendien zei het hoofd van de Wereldbank onlangs nog af te willen van de decennialange ban op de financiering van kernenergie bij het instituut.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De vluchten op Brussels Airport worden woensdagochtend weer hervat. De luchthaven sloot dinsdagavond twee keer omdat drones in de omgeving waren gesignaleerd. Wel zijn veertig vluchten geschrapt.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De leverancier van onder meer chat- en betalingsdiensten CM.com heeft een overnamebod ontvangen van het Amsterdamse softwarebedrijf Bird met een totale waarde van 165,8 miljoen euro in contanten. Dat bod ligt 20 procent hoger dan de slotkoers van CM.com op de aandelenbeurs in Amsterdam dinsdag.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. De zorgen dat de beurzen en vooral de grote techbedrijven te hard in waarde zijn gestegen door het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI), laaiden weer op. Ook zijn beleggers bezorgd over de hoge uitgaven door bedrijven aan AI.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever verwacht de afsplitsing van zijn ijstak op 6 december af te ronden. Dat heeft het Britse was- en levensmiddelenconcern dinsdag bekendgemaakt. De tijdlijn voor de afsplitsing moest worden herzien door de sluiting van de Amerikaanse overheid.
11 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft in het afgelopen kwartaal de omzet iets zien dalen. Het bedrijf bleef last houden van toenemende concurrentie in de markt voor laadstations voor het thuis opladen van elektrische voertuigen. Daarnaast werden er minder laadpalen geïnstalleerd in het publieke segment.
12 uur geledenCUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zou voor het eerst de markt van goedkopere laptops willen betreden. Het Amerikaanse bedrijf ontwikkelt een budgetvriendelijke Mac die klanten weg moet lokken van Chromebooks en instapmodellen van Windows-laptops, meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist dinsdag in de laatste handelsuren het forse verlies van eerder op de dag grotendeels in te lopen. De sfeer bleef echter somber, onder meer door groeiende zorgen over de hoge waarderingen van de aandelen in de AI-sector.
14 uur geleden