Onderzoek: ruim 4 miljard euro schade aan Oekraïense landbouw
KIEV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De landbouwsector in Oekraïne heeft door de Russische invasie al voor 4,3 miljard dollar, omgerekend 4,1 miljard euro, aan schade geleden. Dat zeggen onderzoekers van de Kyiv School of Economics in een rapport. Het gaat bijvoorbeeld om schade aan landbouwgrond en machines en het verlies van vee.
Ze spreken in het onderzoek van "immense schade" aan de landbouw door de oorlog. Ongeveer de helft van het schadebedrag is het gevolg van landbouwgrond die is verontreinigd met mijnen en munitie, waardoor gewassen niet geoogst kunnen worden. Een kwart is veroorzaakt door schade aan landbouwmachines zoals tractors.
De onderzoekers stellen dat er honderden miljoenen dollars nodig zijn om mijnen en munitie op te ruimen. Daarnaast zijn naar schatting 5,7 miljoen kippen omgekomen door oorlogsgeweld en doordat boeren hun dieren geen eten konden geven. Verder is voor 613 miljoen dollar aan graan gestolen uit Oekraïne en vervoerd naar Rusland, aldus het rapport.
Graanlevering
De auteurs van het onderzoek denken dat de economie van Oekraïne dit jaar met wel 45 procent kan krimpen. "Tientallen miljoenen mensen in de wereld worden bedreigd met hongersnood vanwege de verstoringen van graanleveringen uit Oekraïne en de schade aan de landbouwsector", wordt geschreven. Door de Russische blokkade van Oekraïense havens aan de Zwarte Zee kan er veel minder worden geëxporteerd.
Het Oekraïense landbouwministerie meldde dat ongeveer 2,4 miljoen hectare met wintergewassen ter waarde van ruim 1,3 miljard euro niet geoogst worden vanwege de oorlog. Daarnaast schat het ministerie het aantal gedode dieren in het strijdgebied op 42.000 schapen en geiten, 92.000 koeien, 258.000 varkens en meer dan 5,7 miljoen kippen en ander pluimvee.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse defensiesoftwarebedrijf Intelic gaat samenwerken met de wereldwijde marktleider in counter-drone technologie DroneShield. Samen zeggen ze een schaalbaar en goedkoper verdedigingssysteem tegen drones te ontwikkelen.
5 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De verkoop van de gasactiviteiten van ExxonMobil en Shell in het Britse deel van de Noordzee aan Viaro Energy gaat toch niet door. Dat meldt Shell woensdag. Volgens het Britse energiebedrijf werden "ondanks het constructieve proces voorwaarden voor verkoop niet gehaald omdat de marktomstandigheden zijn veranderd."
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nexperia beschuldigt zijn Chinese eigenaar Wingtech van een tactiek "van de verschroeide aarde" in pogingen om de controle over de Nijmeegse chipmaker terug te krijgen, insinuerend dat de topman liever bedrijfswaarde vernietigt dan concessies doet. Dat zei een advocaat namens het bedrijf bij de ondernemingskamer in Amsterdam.
1 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - Defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil in de komende weken naar de beurs van Amsterdam. De in Praag gevestigde wapenproducent is van plan voor 750 miljoen euro aan nieuwe aandelen te verkopen op het Damrak. Ook wil een aandeelhouder al bestaande aandelen verkopen. Ingewijden spraken onlangs tegenover persbureau Bloomberg de verwachting uit dat het bedrijf met de beursnotering minstens 3 miljard euro zou kunnen ophalen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk dreigt in de problemen te komen als het begrotingstekort 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) overstijgt in 2026. Dat zegt de president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is woensdag licht lager geopend. Daarmee bewoog de hoofdindex iets weg van de historische mijlpaal van 1000 punten, na het bereiken van een nieuwe recordslotstand dinsdag.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BELGA) - Eurostar heeft vorig jaar meer dan 20 miljoen reizigers vervoerd via zijn hogesnelheidstreinen, een nieuw record. Vooral tussen Amsterdam en Londen groeide het aantal reizigers.
3 uur geleden