Onderzoek: ruim 4 miljard euro schade aan Oekraïense landbouw
KIEV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De landbouwsector in Oekraïne heeft door de Russische invasie al voor 4,3 miljard dollar, omgerekend 4,1 miljard euro, aan schade geleden. Dat zeggen onderzoekers van de Kyiv School of Economics in een rapport. Het gaat bijvoorbeeld om schade aan landbouwgrond en machines en het verlies van vee.
Ze spreken in het onderzoek van "immense schade" aan de landbouw door de oorlog. Ongeveer de helft van het schadebedrag is het gevolg van landbouwgrond die is verontreinigd met mijnen en munitie, waardoor gewassen niet geoogst kunnen worden. Een kwart is veroorzaakt door schade aan landbouwmachines zoals tractors.
De onderzoekers stellen dat er honderden miljoenen dollars nodig zijn om mijnen en munitie op te ruimen. Daarnaast zijn naar schatting 5,7 miljoen kippen omgekomen door oorlogsgeweld en doordat boeren hun dieren geen eten konden geven. Verder is voor 613 miljoen dollar aan graan gestolen uit Oekraïne en vervoerd naar Rusland, aldus het rapport.
Graanlevering
De auteurs van het onderzoek denken dat de economie van Oekraïne dit jaar met wel 45 procent kan krimpen. "Tientallen miljoenen mensen in de wereld worden bedreigd met hongersnood vanwege de verstoringen van graanleveringen uit Oekraïne en de schade aan de landbouwsector", wordt geschreven. Door de Russische blokkade van Oekraïense havens aan de Zwarte Zee kan er veel minder worden geëxporteerd.
Het Oekraïense landbouwministerie meldde dat ongeveer 2,4 miljoen hectare met wintergewassen ter waarde van ruim 1,3 miljard euro niet geoogst worden vanwege de oorlog. Daarnaast schat het ministerie het aantal gedode dieren in het strijdgebied op 42.000 schapen en geiten, 92.000 koeien, 258.000 varkens en meer dan 5,7 miljoen kippen en ander pluimvee.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse farmaceut GSK neemt voor 10,6 miljard dollar de Amerikaanse ontwikkelaar van longkankermedicatie Nuvalent over. Daarmee wil GSK uitbreiden op het gebied van oncologie. Het is de grootste overname voor GSK in meer dan tien jaar.
25 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in mei sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. De verstoringen in de uitvoer door de Iranoorlog werden echter gecompenseerd door de explosieve vraag naar hardware voor kunstmatige intelligentie (AI).
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis roept wereldwijd ruim 1,3 miljoen Jeeps terug vanwege brandgevaar. Verreweg de meeste auto's worden in de Verenigde Staten teruggehaald.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in mei gemiddeld 3,5 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie liep daarmee verder op ten opzichte van de 2,8 procent in april.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben in april opnieuw meer uitgegeven, na een stijging van de bestedingen in maart. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) steeg de consumptie met 1 procent in vergelijking met een jaar eerder. In maart groeide de consumptie met 0,9 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De banengroei in Nederland valt tijdelijk stil als de energieprijzen hoog blijven. Dat stelt uitkeringsorganisatie UWV in een nieuwe prognose van de arbeidsmarkt. Vooral in sectoren als vervoer, industrie en de uitzendbranche zal het aantal banen afnemen.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf van Sam Altman heeft nog geen datum voor een mogelijke beursgang, schrijft het in een online verklaring. Bronnen melden aan Bloomberg dat het bedrijf mogelijk al dit najaar naar de beurs zou willen gaan.
8 uur geleden