Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Onderzoek: overwaarde koopwoning klimt tot gemiddeld 220.000 euro

Onderzoek: overwaarde koopwoning klimt tot gemiddeld 220.000 euro

DELFT (ANP) - De gemiddelde overwaarde op een koopwoning in Nederland is verder gestegen door de aanhoudende stijging van de huizenprijzen. De gemiddelde waarde van een koopwoning bedraagt nu bijna 500.000 euro en de gemiddelde overwaarde per woning ligt momenteel op 220.000 euro, berekende marktonderzoeker Calcasa. Dat is een forse stijging vergeleken met twee jaar geleden, toen de overwaarde nog 175.000 euro bedroeg.

Volgens Calcasa zorgt de hogere overwaarde ervoor dat een groot deel van de woningmarkt nog beter bestand is tegen potentiële prijsdalingen in de toekomst. Nederland telt op dit moment ruim acht miljoen woningen met een totale woningwaarde van bijna 4 biljoen (4000 miljard) euro. Voor de berekening van de overwaarde keek Calcasa naar bestaande koopwoningen die van eigenaar wisselden sinds 1 januari 1993. Dit zijn in totaal ruim drie miljoen woningen met een totale waarde van ruim 1,5 biljoen euro. Vergeleken met de laatste historische aankoopprijs komt dit neer op gemiddeld 220.000 euro overwaarde per woning.

De daadwerkelijke overwaarde ligt volgens de onderzoekers waarschijnlijk nog hoger, aangezien de berekening uitgaat van een hypotheek van 100 procent van de aankoopprijs zonder rekening te houden met aflossingen. Daarnaast zijn woningen die voor 1993 voor het laatst verkocht zijn ook niet meegenomen in het onderzoek. Hierdoor is de inschatting van de overwaarde conservatief.

Eilanden

Woningen die voor 2000 zijn verkocht, hebben gemiddeld de meeste overwaarde door de lange periode waarin hun waarde kon stijgen. Woningen die rond 2008 zijn verkocht hebben minder overwaarde door de prijsdalingen tijdens de kredietcrisis.

Schiermonnikoog, Vlieland en Ameland horen bij de gemeenten met relatief de hoogste overwaarde. Op de eilanden hebben niet veel transacties plaatsgevonden sinds 1993, maar de gemiddelde overwaarde als percentage van de historische koopsom is met gemiddeld 90 procent hoog. Gemeenten zoals Nieuwegein, Haarlem en Utrecht halen vergelijkbare percentages.

Bloemendaal

In absolute bedragen voert Bloemendaal de lijst aan met een gemiddelde overwaarde van 495.000 euro, gevolgd door Laren, Blaricum, Heemstede en Wassenaar. In Haarlem is de overwaarde zowel relatief (85 procent) als absoluut (306.000 euro) hoog. In Amsterdam heeft een woning gemiddeld 281.000 euro aan overwaarde.

Meer uit Financieel

Duits beleggersvertrouwen gekelderd door oorlog Midden-Oosten

MÜNCHEN (ANP) - Het economisch vertrouwen van Duitse beleggers is sterk gedaald door zorgen over een sterk stijgende inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het vooraanstaande economische onderzoeksinstituut ZEW. De ZEW-vertrouwensindex is deze maand gekelderd naar het laagste niveau in bijna een jaar.

1 uur geleden
Hoogste rechter wijst beroep Odido tegen Huawei-ban af

DEN HAAG (ANP) - Odido is eerder terecht door de Nederlandse overheid verplicht om geen gebruik te maken van apparatuur van de Chinese leveranciers Huawei en ZTE in kritieke onderdelen van zijn mobiele netwerk. Dat heeft het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) geoordeeld in een dinsdag gepubliceerde uitspraak.

1 uur geleden
Nederland wil met Finland en VK defensiekredietinstelling starten

DEN HAAG/LONDEN (ANP) - Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Finland willen een nieuwe kredietinstelling opzetten voor defensieprojecten. Het Multilateraal Defensiemechanisme (MDM), waaraan landen met een hoge kredietwaardigheid kunnen meedoen, moet hun defensie-industrie en herbewapeningsrace helpen aanjagen.

2 uur geleden
IMF bezorgd dat Oekraïne niet genoeg hervormt voor steun

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft zorgen geuit over het vermogen van Oekraïne om hulp te blijven ontvangen uit zijn steunpakket van 8,1 miljard dollar. Dit komt omdat Oekraïense parlementariërs zich verzetten tegen het beleid van president Volodymyr Zelensky en maatregelen blokkeren die nodig zijn om de financiering vrij te geven.

2 uur geleden
KHN: extra omzet WK voetbal essentieel voor horeca

WOERDEN (ANP) - Extra omzet tijdens het WK voetbal helpt ondernemers in de horeca om hun hoofd boven water te houden. Dat stelt Koninklijke Horeca Nederland (KHN) in een brief die het heeft opgesteld voor horeca-ondernemers om in de gemeente een verruiming van de openingstijden te vragen.

2 uur geleden
Seats and Sofas compenseert klanten voor kosten rond garanties

AMSTERDAM (ANP) - Meubelwinkelketen Seats and Sofas gaat bijna 1500 klanten compenseren voor kosten die zij maakten rond garanties. Uit onderzoek van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) kwam naar voren dat klanten van Seats and Sofas die een beroep deden op hun garantie het meubel zelf bij een winkel moesten brengen of moesten betalen voor het laten ophalen of voor een monteur. De ACM stelt dat zij hierdoor onterecht werden belast met extra kosten.

2 uur geleden
Frankfurt Airport: dit jaar nog geen herstel van coronacrisis

FRANKFURT (ANP/DPA) - Frankfurt Airport, de grootste luchthaven van Duitsland, verwacht dat het aantal passagiers dit jaar verder zal groeien, maar nog steeds onder het niveau van voor de coronacrisis blijft. Luchthavenexploitant Fraport rekent voor dit jaar op 65 miljoen tot 66 miljoen reizigers. In 2019, het jaar voor de uitbraak van de wereldwijde pandemie, waren dat er nog ruim 70,5 miljoen.

3 uur geleden